Ana sayfa / Franchise / Master Franchise Nedir

Master Franchise Nedir

Master Franchise Nedir ?

Master Franchise Nedir ? Bayilik sahiplerinin bayiyle nasıl etkileşime girdiğini merak ettiniz mi? Çoğu franchise, franchisee’lere satış ve destek hizmetleri sunmak için iki yol arasından birini seçer: doğrudan franchise şirketi tarafından bireysel bayilere (doğrudan franchising olarak bilinir) veya bir ana franchise sahibi tarafından.

Franchise, ana franchise’lerle genişliyorsa, belirli bir bölgedeki (genellikle büyük bir piyasa veya bir veya daha fazla devlet) franchise’lere hizmet vermek üzere bir kişi veya kuruluşla sözleştükleri anlamına gelir. Ana franchise sahibi, franchise şirketine, bölgeyi geliştirme hakları için önemli bir başlangıç ​​ücreti öder ve sonra, bölgedeki franchise sahipleri tarafından zaman içinde ödenen başlangıç ​​ücretlerini ve telif ücretlerini tutar.

Master Franchise Nedir  & Ne İşe Yarar

Master Franchise, başlangıçta hem devamlı olarak hem bireysel bayileri istihdam etmek hem de ihtiyaç duydukları tüm eğitim ve desteği sağlamakla sorumludur. Franchise şirketleri, şirket için daha az başlangıç ​​sermaye riski ile daha hızlı bir sistem büyümesine neden olacağı inancı ile ana yaklaşımı sık sık seçerler.

 

Doğru franchise alıcısı ya direkt franchising ya da master franchise müşterisine  sahip olmanız için  daha yüksek bir değere hiçbir sebep yoktur. Her strateji, seçilen yaklaşıma getirilen becerilere ve kaynaklara bağlı olarak etkili veya korkunç olabilir.

Bu stratejiler arasında önemli bir fark araştırma ile ilgilidir. Bir  master franchise durumunda hem franchise şirketini hem de ana organizasyonu tamamen ve biraz bağımsız olarak araştırmanız gerekir.

Yalnızca en zayıf bağlantınız kadar güçlüsünüz…

” Yalnızca en zayıf bağlantınız kadar güçlüsünüz ” sözünü aklınızda tutun. Büyük bir usta, konseptini pazara sunmak için güçlü, uygulanabilir bir iş modeline sahip olmayan bir franchise sistemi hakkında hiçbir şey yapamaz. Tersine, güçlü ve uygulanabilir bir iş modeli bile zayıf veya etkisiz ana franchise sahibi tarafından geçersiz kılınabilir.

Doğrudan veya master bir yaklaşımla bir franchise seçerseniz de, etkin franchise satış sonuçlarını sağlamak için gereken becerilerin bir işletme işletmesine operasyonel ve pazarlama desteği sağlamak için gereken becerilerden oldukça farklı olduğunun farkında olmalısınız. Herhangi bir usta durumda (ya da direkt olarak) kırmızı bayraklardan biri, bu iki işi yapmayı planlayan bir kişiyi bulduğunuz zamandır.

Bir franchise sahibi olarak, operasyonunuzda markanın değerini artırmak için franchise adına güçlü bir  satış performansı göstermeniz gerekecek. Etkili satış yapamıyorsanız, bu değeri alamazsınız. Ayrıca, işletmeyi etkili bir şekilde kullanmanıza yardımcı olmak için desteğe ihtiyacınız olacak ve bunu genellikle bir satış görevlisinden alamazsınız. Gerçekten her iki beceriye de ihtiyacınız var, bu nedenle her iki pozisyonda yetenekli insanlara, özellikle de bir usta yaklaşıma sahip olduğunuzdan emin olun.

Bir ana franchise araştırmaya karar verirseniz, sistemin her yerinden bir dizi franchise’leri ziyaret ettiğinizden emin olun. Ardından, birlikte çalışacağınız ustanın bulunduğu bölgede bulunan önemli sayıda franchise’leri ziyaret ettiğinizden emin olun. Devam etmeden önce her yinelemede güçlü bir sicili görmeniz gerekir.

Franchise şirketinden veya master franchise yetkilisinden emin olabilirsiniz, ancak ikisinden emin değilseniz ciddi bir sorununuz var demektir. Sorun franchise şirketinde yatıyorsa, bunu unutun ve farklı bir franchise fırsatı bulmaya gidin. Yapacak tek güvenli ve akıllı hareket budur.

Sorun, birlikte çalışacağınız master franchise bünyesinde ise iyi bir master franchise yetkilisinin bulunduğu farklı bir bölgeye yönelebilirsiniz.   Bir diğer seçenek olarak farklı bir franchise fırsatı bulabilirsiniz. Her durumda, araştırma görüşmeleriniz sırasında ziyaret ettiğiniz bayilerin çoğundan farklı bir tecrübeye sahip olacağınızı .unutmayın. Bu durum başınıza gelebilecek  felaketler için bir reçete olacaktır.

Son bir not olarak… Bir ana franchise şirketini araştırdığınızda ve henüz bir master franchise yetkisinin verilmediği bir bölgede bulunuyorsunuz diyelim. Şirketin derhal sizi efendilik konusunda satıp satmaya çalışıp çalışmadığına bakınız. Bu inanılmaz iltifat gibi görünse de, egonuzun sağduyuya girmesine izin vermeyin. Bayilik satışında, pazarlamada ve operasyonlarda tecrübeniz yoksa, büyük bir riske bulaşırsınız.

Marka Konseptle Beraber Bol Markalı günler…

Bu konular da ilginizi çekebilir

acıcık bayilik

Acıcık Çiğ Köfte Bayilik

Acıcık çiğ köfte bayilik… Çiğ Köfte furyası almış başını giderken, 2006 yılında temelleri atılmış olan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

izmir tüp bebek bitcoin satın al