Ana sayfa / Franchise / Franchise ve Bayilik Nedir?

Franchise ve Bayilik Nedir?

 Franchise ve bayilik nedir?

İnternette gezinirken, sevdiğimiz bir cafenin ya da restauranın web sitesini incelerken karşımıza hep aynı kelime çıkıyor. Filanca marka franchise ve bayilik veriyor ya da filanca marka franchise ve bayilik vermeye başladı. Franchise ve bayilik başlı başına çağımızın büyüyen bir iş kolu haline gelse de bu konu da ne kadar bilgi sahibiyiz? Franchise ve bayilik nedir ne anlama gelir biliyor muyuz? Öncelikle şunu ifade edelim ki franchise de bayilik de birbirleri ile aynı anlamları taşımaktadırlar. Konuya asıl önemli açıklamayı getirdikten sonra detaylara ışık tutmaya başlayabiliriz.

Franchise ve bayilik; marka sahibinin belirli prosedürler ve sınırlar çerçevesinde, bağımsız yatırımcılara bir bedel karşılığında o markanın ismini ve hizmetlerini kulanma yetkisi vermesidir. Franchise ve bayilik anlaşmaları sayesinde; başarılı bir iş fikri etrafında toplanan küçük girişimciler, büyük bir firma gibi davranabilme imkanını elde etmiş olurlar.

Önümüze çıkan fotoğrafa uzaktan bakıp franchise ve bayilik nedir diye düşündüğümüzde, şüphesiz ki riske girmeden yatırım yapmak ve iş yeri sahibi olabilmek şeklinde cevaplar bulmuş oluruz. Franchise kelimesinin, dilimizde imtiyaz kelimesi ile bütünleşmesi, franchise nedir sorusuna cevaplar bulduktan sonra şüphesiz daha da anlamlanmaya başlıyor.

İlk örneklerine ABD’de rastladığımız franchise ve bayilik verme girişimleri oldukça hızlı bir şekilde tüm dünya yayılmıştır. Bu girişimlerin hızlıca yayılması ve talebin her geçen gün artmasının başlıca sebebi kuşkusuz, karlı ve verimli bir iş ortaklığından ibaret oluşudur.

Tüketim potansiyelinin olduğu hemen hemen her ülkeye başta ABD, İngiltere, Fransa ve İtalya olmak üzere kendi markalarını konumlandırdılar. Bunu izleyen yerli markalar ise kısa süre sonra franchise ve bayilik verme konusunda kendilerini geliştirme yoluna gittiler. Bugün görüyoruz ki, franchise ve bayilik veren firmalar rakiplerinin açık ara önüne geçtiler. Artık rakabetin kızıştığı asıl yer franchise ve bayilik veren firmalar arasında şekillenmeye başladı.

Özetle markalarla büyüyen yeni neslimiz, markalarda büyüklük ve bilinirlik aramaktadır. Bu arayışlar ise marka bağlılığı ile sonuçlanmaktadır. Başarılı sonuçlar elde edebilmenin en güzel yolu  ise sağlıklı bir şekilde franchise ve bayilik verebilmektir. Bu başarının da evveliyatında, franchise ve bayilik nedir iyice öğrenmek gelmektedir.

Bu konular da ilginizi çekebilir

beyoğlu çikolata bayilik

1983 Beyoğlu Çikolata ve Kahve Bayilik

1983 Beyoğlu Çikolata ve Kahve Bayilik… “Geçmişten günümüze uzanan nostaljik bir mutluluk hikayesi ” sloganı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir