Ana sayfa / Franchise / Franchising alırken nelere dikkat etmeliyiz
franchise

Franchising alırken nelere dikkat etmeliyiz

Biz yazımızın girizgah bölümünü oluştururken, sizlerin franchising almaya kararlı olduğunuzu düşünerek yazılarımızı kaleme alıyoruz. Eğer tam anlamıyla karar vermediyseniz ve aklınızda soru işaretleri mevcutsa, bir önceki yazımızı franchising’i okumanızı tavsiye ederiz. Çünkü birazdan yazacaklarımız kararını vermiş girişimcileri ilgilendirecek niteliktedir.

Franchising alırken nelere dikkat etmeliyiz sorusu, franchising ya da bayilik almak isteyen birçok girişimcinin aklında soru işareti oluşturur. Franchising ya da bayilik alırken öncelikli olarak kendinize bir takım sorular yöneltmelisiniz. Kendinize bu işi yapıp yapmama konusunda kararlı olup olmadığınızı, ya da bu işin içerisine girdikten sonra işi keyifle yapıp yapamayacağınızı sormalısınız. Bu sorulara olumsuz cevaplar alıyorsanız, nacizane fikrimiz bu işe hiç bulaşmamanız doğrultusundadır. Çünkü; daha işin başında bir franchising bedeli ödeyeceksiniz ve sonrasında yaptığınız işten mutlu olamadığınızda belki de tabelanızı indirmek zorunda kalacaksınız. Yaptığınız sözleşmede cabası. En zor aşama olan karar aşamasını doğru değerlendirip, olumlu sonuçlara ulaştıysanız, franchising alırken nelere dikkat etmeliyiz sorusunu başlıklar halinde değerlendireceğiz.

Firma Yeterli mi?

Franchise almak istediğiniz firmayı iyice araştırın ve sizlere gerek satışlarınız konusunda gerekse operasyonel anlamda destek verip veremeyeceğini çok iyi değerlendirin. Size bu destekleri veremeyecek olan firmalarla franchising anlaşmasını imzalarsanız eğer iş akışınızda ve hizmetlerinizde aksamalar meydana gelebilir.

Ürün/ Hizmet / Lojistik

Eğer tedarikli çalışıyorsanız dikkat etmeniz gereken nokta, franchisorünüzün size mal ya da hizmeti ulaştırırken kullandığı teknolojik alt yapının aksayıp aksamayacağıdır. Takdir edersiniz ki sizin elinize zamanında ulaşamayan mal ya da hizmetleri, siz de müşterilerinize zamanında ulaştıramazsınız. Bu da uzun vade de müşteri kayıpları yaşamanıza neden olur.

Yetkiler

Yetkilerinizin, sorumluluklarınızın ve hatta haklarınızın yapacağınız sözleşmede açıkça belirtilmesine dikkat etmelisiniz.

Finansal Yeterlilik

Franchising alırken nelere dikkat etmeliyiz sorusu en çok da sözleşme aşamasında önem kazanıyor. Çünkü en dikkat etmeniz gereken noktalar sözleşmede toplanmaktadır. Sözleşmeyi imzalamadan önce mutlaka ve mutlaka franchisorünüzün finansal yeterliliğini bir süzgeçten geçirmelisiniz.

Yukarıda da değindiğimiz gibi, franchising sözleşmesinde yetki hak ve sorumluluklarınızın yazmasına özen gösterin, eğer yazmıyorsa eklenmesi için ricada bulunun.

Açık senet ve çeklerin altına imzanızı atmayın. İki tarafında sorumluluk ve yetki tanımları açık bir şekilde belirtilmelidir.

İki tarafında sorumluluklarını yerine getirmediği takdirde ne gibi bir cezai sorumluluğun ortaya çıkacağına sözleşmede açıkça yer verilmesini talep edin ve bu maddeleri iyice okuyun.

Sözleşme için söyleyeceğimiz son söz ise; sözleşmeyi iyice okuyun!

Franchising alırken nelere dikkat etmeliyiz sorusunun cevabı kısaca yukarıda saydığımız maddeler ile özetlenebilirken, franchising demek bir firmaya koşulsuz şartsız bağlanmanız anlamına gelmez.  Franchising bir ticari sözleşmedir ve çift taraflı fayda ilkesi ile hareket edilmelidir.

Bu konular da ilginizi çekebilir

beyoğlu çikolata bayilik

1983 Beyoğlu Çikolata ve Kahve Bayilik

1983 Beyoğlu Çikolata ve Kahve Bayilik… “Geçmişten günümüze uzanan nostaljik bir mutluluk hikayesi ” sloganı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

izmir tüp bebek bitcoin satın al