Ana sayfa / Franchise / Franchising

Franchising

Özellikle hizmet işletmeleri tarafından son derece yaygın kullanılan aracı türlerden biri de franchising’dir. Franchising nedir dendiğinde akıllara gelecek tek cevap hiç kuşkusuz işletme için genişlemenin yani büyümenin en önemli yoludur demek mümkündür.

Franchising bir pazarlama ya da dağıtım kanalı şekli olarak sistem içinde ana firmanın, bir diğer firmaya, belirlenmiş bir takım ayrıcalıkları, belirlenmiş bir zaman dilimi içinde ve belirli bir alanda kullanım hakkını vermesidir. Ayrıcalığı veren franchisor, ayrıcalığı alan ise franchisee isimleriyle anılırlar. Franchisor bir toptancı ya da üretici firma olabileceği gibi bir hizmet işletmesi de olabilir. Franchisee ise kendisine ürün ya da hizmetin satış hakkı ya da ticari unvanı kullanma hakkının bir anlaşma ile verildiği kişi ya da kuruluştur.

franchising iconBir franchising anlaşmasında ayrıcalıklı satış hakkını alanlar; bir firmanın ürününü ya da hizmetini satmaya ya da ticari unvanını belirli bir bölgede kullanmaya hak kazanır. Ayrıca belirli bir başlangıç ücreti ve aylık brüt satışlarının belirli bir yüzdesini sözleşme gereği ödeme yükümlülüğüne sahiptirler. Böylece çok sayıda şubesi olan bir parakende zincirinin parçası olabilir.

Franchising, bir franchisee açısından bağımsız bir iş kurmaya alternatiftir. Ayrıcalıklı sistemler olarak adlandırılan franchising türünde ayrıcalığı olan taraf için en olumlu olan faktör franchisor’un sağladığı kapsamlı yardımdır. Bir franchising sistemi, işi yürütebilmek için başarısı denemiş yöntemleri içinde barındırır. Franchising sistemi iş kurmanın riskini en aza indirir. ABD’de Amerikan Küçük İşletme İdaresi yeni kurulan işletmelerin yıl içerisinde başarısızlıkla karşılaştığını bildirirken, franchisee’lerin ise sadece %5 inin başarısızlıkla karşılaştığını bildirmiştir.

Bir franchising sistemi için anlaşmalar ve kontratlar gereklidir. Hizmet işletmeleri için anlaşmaya dayalı ortaklığın şu yönlerinin bulunması gerekmektedir.

Group of business related words. Part of a series of business concepts.

  1. Franchisee tarafından sağlanacak hizmetin yapısı,
  2. Franchisee’in hizmeti sunacağı coğrafik alan,
  3. Franchisee tarafından elde edilen gelirin ne kadarının franchisor’e ödeneceği,
  4. Anlaşmanın süresi,
  5. Franchisee’in ödeyeceği başlangıç ücreti,
  6. Franchisee’in hizmeti üretmek için kabul ettiği noktalar,
  7. Franchisee’in aynı sektörde yer alan başka bir hizmet işletmesi için aracı olarak faaliyet göstermeyeceği konusunda mutabıka varmak,
  8. Francisee’e markanın değerini arttırmak için sağlanacak olan tutundurma desteği,
  9. Franchisor tarafından sağlanacak idari ve teknik destek,
  10. Franchise anlaşmasını sona erdirilmesini sağlayacak faktörler açıkça belirtilmelidir.

Franchising iyi bir seçenektir

Gerçekte, hizmetin birden çok birimde sunulduğu büyük hizmet örgütlerinde hizmetin tamamen standardizasyonu idealine tümüyle ulaşılamamaktadır. Çok katı bir anlaşma da olsa, franchisor’un sürekli denetimi de olsa, insana ve çevreye dayalı faktörler farklılıklar gösterebilmektedir. Yine de belirli bir hizmeti büyük bir ölçekte ve tutarlı bir biçimde sunmak isteyen işletmeler için franchising iyi bir seçenekten ibarettir.

Bu konular da ilginizi çekebilir

beyoğlu çikolata bayilik

1983 Beyoğlu Çikolata ve Kahve Bayilik

1983 Beyoğlu Çikolata ve Kahve Bayilik… “Geçmişten günümüze uzanan nostaljik bir mutluluk hikayesi ” sloganı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

izmir tüp bebek bitcoin satın al