Ana sayfa / KONSEPT / ARABA KONSEPTLERİ / 1938 Yılının Efsane 0tomobil Konsepti

1938 Yılının Efsane 0tomobil Konsepti

1938 Yılının efsane otomobil konsepti… Marka Konsept tarihçelerinde birden fazla hikayede, umutla üretilen otomobillerin trajik bir şekilde kötü sonuçlarla sadece bir kereye mahsus üretilmekle yetinildiğini ya da bir süre sonra sonra üretiminin durduğunu okumuşsunuzdur. Benzeri  bir hikayede burada karşımıza çıkıyor.

Dymaxion markası…. Bu marka  için de ilk paragrafta vurguladığımız konuya benzer bir son yaşandı. ve Phantom Corsair maalesef seri üretime geçilerek düşünüldüğü gibi hayat bulamadı…

Heinz Mayonez ve Ketçaplarının şanslı varisi Rust Heinz tarafından dizayn edilen Phantom Corsair aracının prototip çalışması 1938 senesinde gerçekleşti. Fütüristik kaporta düzeneği ile  tasarlanan araç, bulunduğu dönem için ciddi anlamda sektöre devrim getirecek yaratıcı bir dizayna sahipti.

Corsair arabasının  gövdesi, o dönemde üretilen diğer otomobil yapılarına göre oransal olarak  fazlasıyla genişti. Aracın  şasesi ise 1938 yılı standartları baz alındığında üst seviyede olduğunu açıkça vurguluyordu. Kapı tutacakları ve çamurluk gibi aksamları bulunmuyordu.Otomobilin tüm kapıları, göğüs kısmında  ve kapı dışlarında konuşlandırılmış olan düğme komutları ile açılıp kapanıyordu. Otomobilin Boyası, o zaman ki diğer araçlara göre fazlasıyla kaygan, pürüzsüz ve şaşırtıcı bir şekilde moderndi.

1938 Yılının Efsane 0tomobil Konsepti

Aracın prototip çalışmalarının tamamlanması yaklaşık olarak 30 bin Amerikan dolarına denk gelmişti. Rust Heinz’ın zengin ailesi maalesef ona destek olmaya yanaşmadı. Rust ailesinden yardım alamaması üzerine zengin olan bir akrabasından borç alarak çalışmalarına başladı. Çalışmalarına bir diğer amacı ise , otomobilleri prototip maliyetinin yarısına mâl edebilmek ve daha düşük rakamlarla piyasaya sürebilmekti. Fakat Genç Heinz geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybetti.ancak ne yazık ki Rust Heinz geçirdiği bir trafik kazasında –henüz 25 yaşındayken- hayatını kaybedince prototipin seri üretimi maalesef söz konusu olamadı…

Phantom Corsair’in konsept dizaynı birden fazla otomobil tasarımcısının  ilham perisi oldu… Genç yaratıcı Heinz’ın bu prototip otomobilinde yer bulan radikal özelliklerin neredeyse tamamı kendisinden sonraki zamanlarda başka araçların bünyesinde vücut buldu.Otomotiv sektöründe dizayn edilmiş bu efsane konsept, popülerliğini Nevada müzesinde devam ettirmektedir.

 

1938 Yılının efsane otomobil konsepti 2 1938 Yılının efsane otomobil konsepti 3 1938 Yılının efsane otomobil konsepti

Bu konular da ilginizi çekebilir

2050 Paris Akıllı Şehir Konsepti

2050 Paris Akıllı Şehir Konsepti 2050 Paris Akıllı Şehir Konsepti ana görseline baktığınızda bizim ülkemizde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir