Ana sayfa / KONSEPT / Konsept Nedir

Konsept Nedir

Konsept bize göre bir uyum senfonisidir. Ama tabi ki artık kavramlar günümüzde kişiden kişiye göre değişik anlamlara büründüğü için kesin bir dille uyum senfonisidir demek tam olarak yeterli olmayacaktır. O vakit hep beraber ‘ Konsept nedir ? ‘sorusunun cevaplarını biraraya derlemeye ne dersiniz?

Konsept ticari anlamda geleceğe dönük bir zaman ya da döneme hitap edebilecek bir nesnenin veya düşüncenin zihindeki soyut ve genel tasarımıdır. Yani kavramdır. Zaten ingilizce konsept kelimesinin karşılığıda aşağı olduğu gibidir. Peki biz aşağıdakilerden hangisini kullanmalıyız? Anlatmaya başlıyoruz.

1- Kavram, mefhum 
2- Anlayış, görüş, fikir, telakki.

Konsept Nedir? Bilen Varsa Söylesin

Evet bilenler fikirlerini mutlaka yorumlardan belitmeli. Çünkü konsept kelimesinin dilimide karşılık buluşu olduk.a sorunlu. Hatta saçmalar nitelikte sınırları zorluyor. En son ticari anlamda bakıyorduk ve yine ticari anlamda konsept kelimesinin karşılığını anlatmaya çalışalım. 

Aslında araba fuarlarıyla birlikte dilimize geçti diyebilceğimiz konsept kelimesi, kavram kelimesini ifade eder. Yani konsept arabalar değil de, kavram arabalar demek çok daha doğru olacaktır. Çünkü bu arabalar genel anlamda minimum 10 yıl sonra yollarda görebileceğimiz, yenilikçi bir fikir ve kavram doğrultusunda tasarlanmış öncü bir tasarımı ifade ederler.

Aslında doğrusu da budur. Yani konsept kelimesinin başı da sonu da bu şekildedir. Peki bizim ilk paragrafta belirttiğimzi uyum senfonisi nedir? Buyrun bu taraftan.

Uyum senfonisi kavramının ” konsept nedir ‘sorusunun ülkemizde ki cevabı olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü konsept giyim, konsept cafe, konsept saç, konsept evler, konsept ada konsept kadın, konsept reklam, konsept sandalye vs vs derken yaşamımız içinde varolan herşeye konsept kavramı yüklenmeye başlandı. Halbu ki ülkemizde kullanılan konsept kelimesinin karşılığı, uyumlu, yeni, popüler, farklı, kendine özgü kelimeleriyle birleşti. Yani saçmaladık 🙂 Lakin inanın Marka Konsept olarak biz dahi bu duruma bazen ayak uydurmak zorunda kalıyoruz. Malum, takipçilerimizin büyük bir kısmı bu kelime üzerinden bize ulaşıyorlar 🙂 

konsept nedir

Kısaca özetlersek, ‘ konsept nedir ‘ sorunuzun cevabı sizin ya da bizim bildiğimiz cevap olmadığı çok aşikar. Son yıllarda Türk diline vurulan darbelerin başka bir örneği diyerek konuyu kapatabiliriz. Lakin gerçek anlamda konsept tasarımlar, konsept gelişmelerle alakalı olarak Konsept kategorimizi ziyaret ederek, keyifli ve geleceğe dönük harika zamanlar geçirebilirsiniz. Konsept gelecektir….


Bu konular da ilginizi çekebilir

2050 Paris Akıllı Şehir Konsepti

2050 Paris Akıllı Şehir Konsepti 2050 Paris Akıllı Şehir Konsepti ana görseline baktığınızda bizim ülkemizde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir