Ana sayfa / KONSEPT / EV KONSEPTLERİ / Modern Şömine Konseptleri

Modern Şömine Konseptleri

Modern şömine konseptleri üzerine hazırladığımız görsellerden önce biraz tarihe yolculuk yapmaya ne dersiniz?

Modern Şömine Konseptleri Öncesi Tarihçeye Giriş

Ateşin icadı ile şöminenin tarihçesi başladık desek inanır mısınız? İnanmalısınız çünkü bu bir gerçek. Bu dönemlerde özel olarak taban kısımlara (yerlere)  kazılan çukurlar biçiminde kullanılan şömineler kendini ön plana çıkarmıştı. Yakılan ateş dumanlarının ise konuşlandırıldıkları yapıların tavanına delikler açılması suretiyle meydana getirilen  ilkel bacalardan atılması sağlanırdı. Ev mimarisinin gelişmesinde de şömineler varlıklarını devam ettirdiler. İki katlı evlerin inşaa edilmesiyle birlikte bu naturel teknoloji, yine bu gelişme döneminde yapıların dış kısımlarında da yer almaya başladı.

1678 yıllarında ise muhteşem bir devrim gerçekleşti. İngiltere Kralı 2. charles ve yeğeni Prens Ruppert şöminelerde hava akımı ve bugün bildiğimiz kullandığımız baca sistemini geliştirerek geleceğ imzalarını attılar.

Peki ya Türk kültüründe nerededir şömineler?

Şöminenin Türk kültüründe ki asıl yeri ocak şeklinde karşımıza gelmektedir. Orta Asya Türk köklerimizde ocaklar otağıların ilerisinde, dış kısmında yerini bulur. Ocaktan alınan közler mangal denen bakraçlara alınır ve otağının içinin ısıtılması sağlanır. Yerleşik   hayata geçen atalarımız sayesinde ocak evlerimize girer. Yemeklerin pişirilmesi ve meskenlerin ısı ihtiyacının sağlanması için kullanılır. Avrupa ülkelerinde de şömine tarihi aynı şekilde ilerler fakat mimari anlamda biraz değişiklikler söz konusu olur.. Büyük Avrupa saraylarında ocak ve mutfak yerinin ayrılması ocağın o iç ısıtan sıcak ateşini şömineye çevirir. Tabiki bununla brlikte salon kısımlarında hemn ısıtma aracı hem de mimari anlamda hoş ve romantik bir araç haline gelir.  Sonrasında onun başucunda şarkılar söylenir, romantik anlar yaşanır, masallar okunur ve unutulmaz sohbetler yapılırdı. Şimdi biz Marka Konsept olarak o dönemin şöminlerini değil de günümüzün modern şömine konsetplerini sizlere sunmaya çalışacağız. Kim bilir belki bir sonraki konsept paylaşımımızda nostaljik şömine konseptleri ile karşınıza gelebilir.

 

Modern Şömine Konseptleri

 

   

 

Bu konular da ilginizi çekebilir

Konsept Restaurant Twenty

Twenty Five Lusk Konsept Restaurant 

Twenty Five Lusk Konsept Restaurant Twenty Five Lusk Konsept Restaurant Sanfrancisco şehrinde 1917 yılından kalma bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir