Ana sayfa / MARKA / Akbank markasının tarihçesi
akbank marka tarihi

Akbank markasının tarihçesi

Akbank markasının tarihçesi aslında şaşırtıcı bir anlam ifade etmektedir. Pamuk üreticilerine finansman sağlamak amacıyla kurulmuş olan bu yapının ismi, iki büyük şehrimizin baş harfleridir. Tahmininiz Ankara Kastamonu olmasın 🙂 Şaka bir yana Adana ve Kayseri illerimizin isimlerinin baş harfleri verildi. İki baş harfin birleşimi ise pamuğu sembolize etmesi amacıyla “ AK “olarak hedefiyle kendisini bütünleştirdi. Akbank ikinci dünya savaşının sonunda Hacı öMER sabancı, Adanalı iş adamları Nuh Naci Yazgan,Nuri Has, Mustafa Özgür ve Seyit Tekin, Adana’nın önde gelen sanayicilerinden Ahmet Sapmaz, Bekir Sapmaz kardeşlerin bir araya gelmesi ile 12 Nisan 1947 yılında tek bir şube olarak mahalli banka sıfatıyla kuruldu. Kurulduğu dönem içersinde, faaliyette olan diğer bankaların arasında ( o zamanlar 4 banka bulunuyordu) en küçük ölçekli olanıydı.

akbank markasının tarihçesiAkbank’ın kurucu ortakları bankayı 1962 senesine  kadar bizzat yönetimini üstlendiler. Yönetim Kurulu başkanlığını, banka ortaklarından Seyit Tekin’in oğlu İbrahim Tekin üstlendi ve yürüttü. 1962’ senesinde ise Sabancı Ailesi bankada ki hakimiyetini zirveye taşıdı. İş Bankası eski Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Dallı, yönetim kurulu başkanlığına getirildi. Ahmet Dallı’nın yönetim kurulu başkanlığına getirilmesinden sonra ise 1963 yılında Akbank bünyesinde  tüm bankacılık işlemlerinde otomasyon sistemlerine geçiş yapıldı. Banka’nın ilk yurtdışı temsilciliği ise yine bu dönemde Almanya’nın Frankfurt şehrinde açıldı. Sonrası ise malumunuz bugünkü Akbank. Türkiye’nin liderlerinden….

Bu konuda ilginizi çekebilir

Marka Günlüğü 09.02.2018

Marka Günlüğü 09.02.2018 Marka Konsept marka günlükleri ile markalar hakkında yorulmadan, zaman kaybetmeden haberdar olmaya …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir