Ana sayfa / MARKA / Apple markasının tarihçesi

Apple markasının tarihçesi

Apple markasının tarihçesi

Apple’ın yapı taşları Steve Jobs ve arkadaşı Steve Wozniak’ın teknolojiye olan ilgileri 1972 yılında Hawlett-Packard şirketinde işe girmeleri ile başlar. Bu yıllarda ev yapımı bilgisayarlar üzerine kolları sıvayan ikili, ticari açıdan da adeta birbirlerini tamamlamaktaydı.

Apple’ın kuruluşuna ve daha sonra başarısında giden yolda en önemli etken bu ikilinin birbirlerini iyi tanıması ve birbirlerini tamamlamasından gelmektedir. Apple’ın kuruluşu; Wozniak’ın bilgisayar bilgisi ve olağanüstü yeteneği ile Jobs’un ise bilgisayarlara olan ilgisi ve pazarlama yeteneğinin birleşimi olarak ortaya çıkmıştır.

1976 senesinde, Ron Wayne’ı da aralarına alarak, Apple şirketini kurdular. Ron Wayne aynı zamanda şirketin üçüncü kurucusu olarak bilinir. İlk bilgisayarları, Steve Wozniak’ın uğraşları sonucunda elde ettikleri sermaye ile kurdular. (MOS 6502 işlemci, Apple I)apple markasının tarihçesi 2

Gece gündüz demeden çalışıp, ortaya çıkardıkları 200 adet Apple I bilgisayarın satışı gerçekleşirken, daha gelişmiş olan Apple II yi ortaya çıkarmak için gece gündüz çalışmaya devam ettiler. Ve nihayet Apple II ortaya çıktı. Bu başarılarını daha da ilerletmek ve üst seviyelere çıkarabilmek için, ofislerde IBM’e rakip olacak, Apple III’ü geliştirdiler.

Çok büyük hedeflerle Apple III’ü piyasaya süren ekip, hiç beklenmedik bir sorunla karşılaştı. Bu sorunun kaynağı bir tasarım hatası oldu. Bu hata bilgisayarlarda, aşırı ısınmaya neden oldu ve hasar gören yüzlerce Apple III geri alındı. Ancak beklenmedik olay bile Apple’ın başarısına engel olmadı ve 12 Aralık 1980’de Apple halka arz edildi ve rekor bir sermayeye kavuştu.

Bu tarihten sonra Steve Jobs nedendir bilinmez, ilk hatalı kararını verdi ve şirketin ticari yeterliliğe sahip bir yöneticiye ihtiyacı olduğuna kanaat getirdi. Bu doğrultuda John Sculley, Apple’ın başına geçti.

Steve Jobs, Apple’da adeta yeniden yapılanmanın temellerini oluşturuyordu. Bu yapılanmalar neticesinde ilk çevrimiçi Apple Store açıldı.

Apple, çalışmalarına hız kesmeden devam ediyordu. Her geçen gün yeni yazılımlar ve alanlar geliştiriliyordu. 2001 yılının son çeyreğinde, müzik çalar piyasasına iPod ile girildi. Bu gelişmeyle birlikte geliştirilen iTunes yazılımı, iPod’un en popüler müzik çalar olmasını sağladı. Bir çevrimiçi müzik mağazası olan iTunes Store, 2003 yılının Nisan ayında hizmete girdi.

Apple, 2007 yılında asıl ses getirici adımını attı ve iPhone piyasaya sürüldü. Bu tarihten sonra Apple şirketi daha da ses getirmeye ve bir teknoloji devi olma yolundaki adımlarını sağlamlaştırmaktaydı.

Bu konular da ilginizi çekebilir

ödül alan markalar

Yılın En İtibarlı Spor Markası Ödülü Adidas’a

Yılın En İtibarlı Spor Markası Ödülü Adidas’a geldi. 2018 yılının ilk aylarında gerçekleştirilen ödül töreni …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir