Ana sayfa / MARKA / Arçelik Markasının Tarihçesi
arçelik marka tarihi

Arçelik Markasının Tarihçesi

Arçelik markasının tarihçesi

Türkiye’nin en değerli markalarından biri olan Arçelik’in yeniliği aşkla tasarlamasının öyküsü… Arçelik kuruluş hikayesi…

Arçelik marka hikayesi 1950’li yıllara kadar uzanmaktadır. Bu yıllarda henüz buzdolabı kavramı bilinmemekteydi, buzdolabı bilinmediği gibi genellikle yiyecekler evlerin kiler bölümlerinde muhafaza edilirdi. Buzdolabı kavramının bilinmemesine rağmen, nadiren de olsa bazı evlerde frigidaire denilen soğutucular bulunmaktaydı. İşte ne olduysa bu yıllarda oldu ve Vehbi Koç ile Lütfi Doruk madeni eşya üretmek adına bir ortaklık gerçekleştirdiler. Bir marka doğacaktı ve bu markanın temelleri Sütlüce’de inşa edildi. (1 Ekim 1954)

Arçelik Marka Tarihçesi ev aletleri üretimiyle yeniden yazılıyor

1956 yılına gelindiğinde ise makine ve teçhizat montajları tamamlanır. Ev aletleri üretimine ağırlık verilmesi kararlaştırılır ve Arçelik soba üretimiyle sektöre giriş sağlar.

Sobadan sonra ise Arçelik kendi çamaşır makinesini tasarlar ve üretimine koyulur. Bu tasarıma ise Ç-1 ismi verilir. Ç-1’in pazarlanması ise Beko Ticaret’e bırakılır.

Hiç kuşkusuz Arçelik marka tarihi gelişim sürecinde o dönemlerde buzdolapları yalnızca zenginlerin evinde yer alırdı. Fakat Arçelik Ç-1’in üretiminden yaklaşık 3 yıl sonra fiyatlarını yarı yarıya indirmeye karar verir. Bu kararla birlikte, inanılmaz talep artışları yaşanır ve firma talebi karşılayamaz duruma gelir. Talebin artması Sütlüce merkezinin yetersiz kalmasına neden olur ve fabrika büyüyerek Çayırova’ya taşınır.

Büyüyen fabrikası ve işgücü ile birlikte Arçelik bir Dünya markası olma yolunda emin adımlarla ilerliyordu. Bu yolda ki en büyük amacı ise müşteri memnuniyetimi sağlayabilmekti.

arcelik-markasinin-tarihcesi

 

 

Arçelik Markasının Tarihçesi – Arçelik Logosu Değişiyor

Gel zaman git zaman, Arçelik logosunu yenileme kararı aldı. Bu değişiklik kararı teknolojik ve müşteri odaklı bir yolun ilk adımlarından biriydi. Logo değişim kararı ise, bugün hepimizin bildiği Çelik ile duyuruldu. Çelik sayesinde marka, en çok hatırda kalan marka oranını her geçen yıl arttırmayı başardı. Çelik’in, Çeliknaz ile evlenmesi ise bir dönem gündemimizin bir parçası haline gelmişti değil mi? Arçelik markası Çelik ve Çeliknaz ile pazarlama faaliyetlerine devam ederken, Arçelik milli gururumuz olmaya devam etmektedir.

Bugünlerde dikkatimizi çeken bir başka Arçelik reklamı ise; farklı dilleri konuşan kişilere ‘nerede çalışıyorsun?’ sorusu yöneltildiğinde, Türkçe bir cevabın veriliyor olması vurgusudur. Altında yatan bir başka mesaj ise, birbirinden farklı dili konuşan 133 ülkenin, teknoloji dilinin aynı olması vurgusudur. Bu dil ise Arçelik’tir. Unutmadan daha fazla tarihçe için markaların tarihçesi kategorimizi mutlaka ziyaret edin.

Bu konular da ilginizi çekebilir

ödül alan markalar

Yılın En İtibarlı Spor Markası Ödülü Adidas’a

Yılın En İtibarlı Spor Markası Ödülü Adidas’a geldi. 2018 yılının ilk aylarında gerçekleştirilen ödül töreni …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir