Ana sayfa / MARKA / Burberry markasının tarihçesi

Burberry markasının tarihçesi

Burberry markasının tarihçesi

Modanın bu efsanevi markasının hikâyesi küçük bir manifaturacı dükkanında kaleme alınmaya başlanıyor. İngiltere’nin Hampshire şehrinde bir manifaturacı dükkanında çalışan Thomas Burberry, kendi dükkânını açabilmek için, çalıştığı manifaturacı dükkanından ayrılır. Bu sıralarda ise henüz 21 yaşında olduğu bilinmektedir.

Bir süre sonra kendi dükkanını açan Thomas, tüm dikkatini outdoor giysilere verir. Bu doğrultuda pek çok kumaşı dener fakat istediğini bir türlü bulamaz. Denemelerden artık yorulan Thomas, kendi kumaşını kendisi üretmeye karar verir ve çok geçmeden gabardin kumaşı keşfeder.Suya dayanıklı olan hava geçirebilen bu kumaş Burberry’nin de kaderini değiştirir.

Thomas markanın bu günde kullanılmakta olan ilk mağazasını açar. Ve sıra logo belirlemeye gelir. Logoyu ise ileriye dönük anlamını taşıyan ve günümüzde kullanılmaya devam edilen Prorsum adlı tasarımla logoyu oluşturur.

İngiliz ordusunun, memurlar için bir kıyafet istemesi üzerine Burberry trench coatları üretir. Markanın o bildiğimiz çizgileri esasında pantolonlar için tasarlanmış olsa da, bu gün o çizgiler yüzlerce üründe kullanılmaktadır.Burberry markasının tarihçesi

Burberry’nin askerler için tasarlamış olduğu treçkotlar savaş sonrasında ise İngiltere’de hızla yayılırlar ve ikon haline gelir. Marka sonrasında, modern tasarımlı kıyafetleri, aksesuarları ve daha fazlası derken bir dünya markası haline gelir.

Bugün Burberry merkez olarak Hong Kong ve Çin’i seçmiş olsa da genel merkezi hala İngiltere’de, hikayelerinin ilk kaleme alındığı yerde bulunmaktadır.

Bu konular da ilginizi çekebilir

ödül alan markalar

Yılın En İtibarlı Spor Markası Ödülü Adidas’a

Yılın En İtibarlı Spor Markası Ödülü Adidas’a geldi. 2018 yılının ilk aylarında gerçekleştirilen ödül töreni …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir