Ana sayfa / MARKA / Çaykur Markasının Tarihçesi
çaykur marka tarihi

Çaykur Markasının Tarihçesi

Çaykur markasının tarihçesi

Onsuz güne başlayamayanların hikayesi…

Türkiye’de çay tarımının başlaması 1917 yıllarına kadar dayanmaktadır. Kültürümüzün bir parçası olan çayın hikayesini bir de kendi ağzından dinleyelim.

O yıllarda Batum ve çevresinde incelemelerde bulunmak üzere, bölgeye bir heyet gönderilir. Hazırlanan raporda, Batum ile benzer iklim şartlarına sahip Doğu Karadeniz Bölgesinde çay ve narenciye bitkilerinin yetiştirilebileceği kanısına yer verilir. I. Dünya savaşının ardından bölgede ve tüm dünyada yaşanan ekonomik ve sosyal bunalımlar neticesinde, işsizlik oluşmuş ve insanlar göç etmek zorunda kalmışlardır. Yaşanan tüm bu sıkıntılara paralel olarak bölge insanına gelir kaynağı ve iş alanları yaratılması da zorunlu hale gelmiştir. Bölgede yaşanan işsizlik, aşırı göç ve ekonomik sorunların çözüme kavuşturulması amacıyla, TBMM’nde 1924 yılında, Rize ili ve Borçka’da Fındık, Portakal, Mandalina, Limon ve Çay yetiştirilmesine dair kanun kabul edilmiştir. Tabi ki bu kanunun kabul edilmesinde daha önce bahsettiğimiz raporun da etkileri vardır. Bu kanunun kabulü ile çay tarımı yasal güvenceye kavuşturulur. Bu Kanuna göre başlatılan çay üretimi çalışmalarının yürütülmesinde Ziraat Umum Müfettişi Zihni Derin görevlendirilmiştir.

caykur-markasinin-tarihcesi

13 yıl boyunca yapılan çalışmaların olumlu netice vermesi üzerine Batum’dan çay tohumu ithalatı yapılır ve çay bahçesi tesislerinin yapılması için start verilir.

Bölgede yaşanan ekonomik ve sosyal sıkıntının atlatılması adına, çay tarımı ve sanayisi uzun yıllar devlet tarafından desteklenmiştir ve devlet teşviği uygulanmıştır. İlk çay fabrikası ise, 1947 yılında, 60 ton/gün kapasite ile Rize’nin Fener Mahallesinde, Merkez Çay Fabrikası adı altında işletilmeye başlanmıştır. Çay tarım alanlarının ve yaş çay yaprağı üretiminin artması neticesinde, çay işleme fabrikalarının sayısının artması gerektiği gözler önüne serilmiştir. 1973 senesinde, kurulan yaş çay işleme fabrikasının sayısı 32’ye, 1985 senesinde ise 45’e çıkmıştır. Türkiye’de çay tarımı ve sanayi faaliyetleri 1938-1948 yılları arasında Devlet Ziraat İşletmeleri Kurumunca yürütülmüştür. 1949-1973 yılları arasında ise Tekel Genel Müdürlüğü ve Tarım Bakanlığı işbirliği ile yürütülmüştür. 04.12.1971 tarihinde 1497 sayılı Çay Kurumu Kanunu yürürlüğe girmiştir. Bu Kanun sayesinde tarım, üretim ve pazarlama dahil tüm faaliyetler Çay Kurumu Genel Müdürlüğüne devredilmiştir. Bu kurum, 1973 yılında Rize ili içerisinde faaliyetlerine başlamıştır.

Vazgeçilmez içeceğimiz olan çayın Rize ile başlayan ve sofralarımıza kadar gelen hikayesi bundan ibarettir. Çayınız demli, muhabbetiniz bol olsun…

Bu konular da ilginizi çekebilir

ödül alan markalar

Yılın En İtibarlı Spor Markası Ödülü Adidas’a

Yılın En İtibarlı Spor Markası Ödülü Adidas’a geldi. 2018 yılının ilk aylarında gerçekleştirilen ödül töreni …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir