Ana sayfa / MARKA / Disney Marka Tarihi

Disney Marka Tarihi

Disney Marka Tarihi… A’dan Z’ye hepimizin çok sevdiği karakterlerine hayran olduğu bir marka tarihi yazısı ile karşınızdayız. Biz Disney’in kuruluşundan yani marka tarihinden bahsederken siz de en sevdiğiniz karakteri belirlemeye çalışın.

Bugün Disney olarak bildiğimiz marka aslında Walt Disney’in ta kendisidir. Walt Disney 1901 yılında Chicago şehrinde dünyaya geldi. Babası çok hastaydı bu sebeple ailenin geçimi kendisinin çalışmasına bağlıydı. Üstelik Walt’ın belli bir mesleği olmadığından dolayı da iş bulması kolay da olmuyordu. Gazete dağıtıcılığından, ambülans şöförlüğüne kadar pek çok işten para kazanmıştı. Para kazanıyordu kazanmasına ama bu sıralarda babasının durumu da gittikçe kötüye gidiyordu.

Nitekim Walt babasını kaybetti ve bundan dolayı sürekli kendisini suçladı. Daha çok para kazansaydı babasının belkide ölmeyeceğini düşündü. Walt’ın kendisini suçlamaları devam ederken bir ilanla karşılaştı ve içindeki ilhamın da ışığı ile bedava sanat eğitimlerine katıldı. Birçok ajanslara çizimler yaptıysa da başarılı olamadı ve bir türlü para kazanamadı. Hollywood’a gidip kendini denemeye karar verdi. Birçok değişik çizimler yaptıysa da yine para kazanmayı başaramadı ve geceleri çalışmaya devam etti.

Disney Marka Tarihi Devrimi & Fare

Geceleri çalıştığı depoda minik bir fare ile sık sık karşılaşıyordu. Ona ekmeğinden bir parça veriyor ve onu seyrediyordu. W.Disney’e bir gün ilham burada geldi ve bu farenin hareketlerinden esinlenerek hepimizin yakından tanıdığı karakteri yani Mickey Mouse’u resmetti. İşte parasız günlerin son buluşu Mickey Mouse kaleminden gelmişti.

disney-marka-tarihi-3

Şunu da belitmek gerekir ki Walt, Hollywood’a geldiği 10 yıl içerisinde sayısız karakter resmetmiş ve bu karakterlerin babası olmuştu. Parasız ve kötü gidişatın sonu bir ilanla şekillense de Hollwood’da son bulmuştu. Disney markasının hikayesi bu şekilde gelişmiş olsa da Disney’in kahramanları çocukluğumuzun en güzel anıları olarak kalmaya devam edecek. Peki sizin Disney kahramanınız hangisi? Mickey Mouse mu? Pamuk prenses ve yedi cüceler mi? Winnie the pooh mu? Yoksa külkedisi mi? Siz karakterinizi belirleyin ama diğer  marka tarihi paylaşımlarımız için BURAYA tıklayın.

disney-marka-tarihi-2

Bu konular da ilginizi çekebilir

ödül alan markalar

Yılın En İtibarlı Spor Markası Ödülü Adidas’a

Yılın En İtibarlı Spor Markası Ödülü Adidas’a geldi. 2018 yılının ilk aylarında gerçekleştirilen ödül töreni …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

izmir tüp bebek bitcoin satın al