Ana sayfa / MARKA / English Home Markasının Tarihçesi

English Home Markasının Tarihçesi

English Home markasının tarihçesi… Sene 1943. Trabzon ilimizin ünlü Maçka ilçesinin 300 nüfuslu küçük bir köyünde  bir bebek doğar. Adını Turgut koyarlar. Büyür bebek ve çocuk olur. İlkokula başlar ve eğitimini tamamlar. Ondan sonra eğitim hayatı olmaz Turgut’un. Çünkü geçim derdi ve sıkıntısından dolayı devam edemez eğitimine. Bugün köyümüzde okul yok diyenlere Karadeniz’de gerçekleşen hikayenin cevabıdır bu yoksulluk. Yani yoksulluğu bahane etmeyen bir bir ailenin çocuğu, aynı istikametten devam eder hayat yoluna. 15 yaşında İstanbul’da bulur kendini Turgut. Sultan Hamam’da bulunan bir tornacıda çalışmaya başlar. Uzunca bir süre torna atölyesinde havlu sacağı ve kapı koklu gibi imatlatların içerisinde uygulamalı olarak faaliyet gösterir. Sonrasında tekstil sektörüne adım atar.

english home marka tarihi

English Home Markasının Tarihçesi 1991 Yılında Başlar

Yine Eminönü Sultan Hamam lokasyonunda yeni bir işe başlar. Ancak bu sefer kendi kurar firmasını. Adını Dömeks koyar. Ev tekstili üzerine faaliyet gösterir firma.  Turgut ev tekstilinde özellikle toptan satışlarda yakaladığı başarı sayesinde pazarın baş rollerinde ki oyuncularından biri olur. Sene 1991 olduğunda ise o küçük çocuk artık bir yetişkin olarak kendi üretim tesisini kurmaya karar verir. Şimdi Turgut Bey’in soyadını merak ediyorsunuzdur. Turgut Aydın.  Konumuza geri  dönelim. Turgut Aydın kendi üretim sahasını Aydın örme ismiyle kurduktan sonra firması hızla büyür. Bu büyümenin sonucunda, Aydın Örme Türkiye ve ulusararsı ticaret platformlarında en büyük perde ve dantel üreticisi olarak sanayi kuruluşları içerisinde ilk 500 firma arasında yerini alır. Bu süreç içerisinde firma dünyada hatırı sayılır en büyük iç giyim firmalarının tedarikçisi konumuna gelir. Peki sonra ne olur?

Turgut Aydın bulunduğu sektör harici başka dallarda da var olmak ister. Sağlık sektöründe ki geleceği çok erken fark eden Turgut Aydın çocukları Yaşar, Ayhan ve Aydan Aydın’a şirket yönetimini devrederek 1996 yılında Memorial Hastanesini kurar. Merak etmeyin. Bu hikayenin devamında şaşırmaya devam edeceksiniz.

Turgut Aydın’ın çocukları şirket yönetimini devraldıktan sonra 2008 yılı başlarında yatırım yapabilecekleri farklı bir Pazar arayışı içerisine girdiklerinde, ev tekstili ve organize perakende alanında eksikliği fark ederler. Üç kardeş organize bir zincir oluşturabilmek için yeni bir marka ve konsept arayışı içerisine girerler. Bu arayışle geçen süreçte üç kardeşin ilgisini 1991 yılları başında kurulan English Home çeker. Tesadüfen 2008 krizinden ciddi bir şekilde etkilenmiş olan English Home’un kurucusu İlhan Tanacı’da krizin etki ve bıraktığı izleri ortadan kaldırmak için arayış içerisindedir. Bu arada English Home markasının Türk markası olduğun anlamışsınızdır diye düşünüyoruz. Sonrasında ise taraflar bir araya gelir ve Enligh Home markası Trabzon’lu küçük çocuğun holdingine katılır.

Sonrasında ise markanın dışarı satışı durdurularak English Home mağazaları açılmaya başlar. Bugün 115 Türkiye, 15 yurt dışında olmak üzere mağaza sayılarını arttıran firma büyümeye hızla devam etmektedir.

Bu konular da ilginizi çekebilir

ödül alan markalar

Yılın En İtibarlı Spor Markası Ödülü Adidas’a

Yılın En İtibarlı Spor Markası Ödülü Adidas’a geldi. 2018 yılının ilk aylarında gerçekleştirilen ödül töreni …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir