Ana sayfa / MARKA / Ferrari markasının tarihçesi
ferrari marka tarihi

Ferrari markasının tarihçesi

Ferrari markasının tarihçesi… Ferrari, lüks spor otomobilleri üreten, hayaller aleminin başrolünde ki  İtalyan otomobil markasıdır. 1929 senesinde Alfa Romeo markasının yarış takımı olarak kuruluşu gerçekleşmiş, 1946 senesinde ise otomobillerin üretimine başlamıştır. Markanın merkezi Çizmeli Kedi İtalya’nın Modena şehrinin yakının bulunan Maranello’dadır.

Ferrari’nin hikayesinin detayları, Enzo Ferrari’nin yaşam hikayesiyle eş değer olarak kabul edilir. Ferrari markası üzerine yayınlanan neredeyse tüm belgeseller ve medyatik anlatımlarda ; Enzo Ferrari’nin bizzat kendi hayat serüveni dile getirilir.Hadi şimdi hep beraber Ferrari’nin kuruluşu öncesi Ferrari markasının tarihçesi üzerine öncelikli olarak Enzo Ferrari’nin başına gelenler ve geçenler hakkında biraz bilgi sahibi olalım.

Enzo Ferrari, Çizmeli Kedi’nin (İtalya) Modena şehrinde 1898 senesinde dünyaya geldi. Maalesef Birinci Dünya Savaşı’nda acı bir deneyimle babasını ve kardeşlerini kaybeder. Bu sırada yıl 1916 Enzo 18 yaşındadır. Yalnızlık bu kadar genç bir yaşta misafir olmuştur Enzo Ferrari’ye. Yarışçılık üzerine  kariyeri de bu dönem içerisinde başlar. 1920 yılında, gelecek vadeden yeteneği ile Alfa Romeo’nun yarış pilotlarından biri olur ve  ismi de bu dönemde bir efsane misali kulaktan kulağa kalıcı bir şekilde yayılır. Enzo Ferrari’nin  öncülüğünde Alfa Romeo, araba yarışında alanında bir numaralı isim olma hayaline kavuşur. Enzo Ferrari’nin hız tutkusu, daha önce hiç kimsenin ulaşamadığı hızlarda virajları dönebilme kabiliyetinin yanısıra; arabasının ergonomisinden, motor aksamına kadar her şeyiyle bizzat kendisinin ilgilenmesi O’nu araba yarışları tarihinin efsaneleri, ölümsüzleri arasına sokar.

ferrari markasının tarihçesi history yeni
1929 yılında Scuderia Ferrari’yi Alfa Romeo’nun yarış takımı olarak kurar. 1932 yılına kadar Enzo Ferrari içinde ki tutkuyu azaltmadan  yarışmaya devam eder; ancak oğlu Dino Ferrari’nin doğumu sebebiyle yarışlardan ayrılarak, otomobil fabrikasında ki  işlerinin başına geçer. Bu geçiş döneminde, araba motorlarının yetersizliği ve güçsüzlüğü; hafif spor arabaların gelişmesi üzerine çalışmalar yapmasına neden olur.

Enzo Ferrari – Ferrari Markasının Tarihçesi 

Enzo Ferrari’nin yarış otomobillerini yaratma becerisi; o’nu Alfa Romeo’nun sportif direktörü yapar. Ancak; Enzo Ferrari’nin detaylarına bakmadan imzaladığı direktörlük kontratında, ayrılması durumunda 4 yıl başka bir yarış takımında çalışamayacağı ve tasarım yapmasının yasak olduğu kuralı vardı. Böylece kendi yarattığı o güne kadar eşi benzeri görülmemiş otomobil ergonomisini geliştirmesine de izin verilmez.

Enzo Ferrari’nin Alfa Romeo’dan ayrılması – Ferrari markasının tarihçesi

Direktörlükten ayrılmasıyla; Auto-Avio Costruzioni’yi kurar. Bu şirket bazı yarış takımlarına parçalar satar. Doğduğu şehir Modena’da, küçük bir araba üretimi atolyesi kurarak; sadece kendisinin kullanabileceği özel bir araba yaratmaya çalışır. Ancak, İkinci Dünya Savaşı’nın başlamasıyla İtalya zor günler geçirmektedir. Modena’nın bombalanmasıyla, tasarımına yeni başladığı arabayı da bitiremeden Maranello’ya taşınmak zorunda kalır. Yıllar sonra Ferrari Modena 360; Enzo Ferrari’nin kütüphanesinde kalan basit bir ön tasarımını baz alarak Pininfarina tarafından yapılacaktır.

ferrari markasının tarihçesi klasikler

Ferrari’nin kuruluşu ve maddi sorunlar – Ferrari markasının tarihçesi

Ferrari markasının tarihçesi 1946 yılında isim olarak harekete geçer… Maranello’ya kaçışı sonrasında, burada tekrar bir atolye kuran Enzo Ferrari; 1946 yılında, Dünya otomotiv tarihin en çok “düşlere” giren ismi Ferrari’yi kurar. Yani Ferrari Marka olur…
Ferrari 1951 yılında İngiltere Gran Prix’sinin yanı sıra; LeMans’da 14 zafer kazanır. 1960 ve 1965 yılları arasında 6 yıl üst üste LeMans’ı kazanması da Ferrari’yi otomobil yarışçılığının en büyük ismi yapar. Ancak, gelişen dünya ekonomisi ile; profesyonelce işleyen şirketlerin hızına erişemez.
Maddi olarak büyük sorunlar yaşayan Ferrari’nin yaşadığı bu sorun; halen günümüzde profesyonelce işlemeyen şirketlerin hazin sonunu simgelemektedir. Profesyonel bir şirketin bir banka’dan borç almaya çalışması gerekirken; Enzo Ferrari şirketi ayakta kalabilmek  için İtalyan mafyası’ndan borç alır.

Dino Ferrari’nin ölümü ( Ferrari markasının tarihçesi )

İtalyan Mafyası’na borcunu geri ödeyemeyen Enzo Ferrari’nin oğlu, Dino Ferrari genel bakış açısına göre (filmlerde ve belgesellerde anlatıldığı üzere) İtalyan Mafyası tarafından zehirlenerek öldürülür. Bu konuda iki değişik bakış açısı daha vardır; mahkeme tutanakları “kas gelişememezliği” hastalığından öldüğünü yazar. O dönemde İtalyan medyası bunu Dino Ferrari’nin uyuşturucu kullanmasıyla da ilgili olduğunu sunmuştu; ancak Dino Ferrari 24 yaşında vefat etmesine rağmen arabalar üzerine müthiş bir bilgisi vardı. Formula 2 arabaları için V6 motorunu daha 23 yaşındayken düşünüp, Vittorio Jano’ya da ertesi yıl ölmeden önce teknik düşüncelerini iletmişti. Bu da, o’nun en son günlerinde bile oldukça zinde olduğunu gösterir.

1956 yılında Enzo Ferrari hukuksal anlamda bu olayın üzerine fazla gidemez, lakin bu dönemde gerek İtalya ve gerek Amerika Birleşik Devletleri’ndeki illegal yaşam ve mahkemeler; Sicilya’daki aileler tarafından yönetilmekteydi.

Bu olayın üzerine, Enzo Ferrari; Ferrari’nin “Ferrari Dino” serisini tasarladı. Bu tasarım Ford’un yaptığı en hızlı ve yarışlardaki en başarılı arabası Ford GT40 ‘a ilham kaynağı olacaktır.

Ferrari’nin Fiat’a satılması – Ferrari markasının tarihçesi

Maddi sorunlardan kurtulamayan Ferrari, hisselerinin bir bölümünü Fiat’a sattı. Bunun üzerine Ford 1963 yılında 18 Milyon dolarlık bir teklif sundu. Enzo Ferrari hemen hemen her konuda anlaşıp, ancak Ford’un yarış takımını kontrol etme isteği Enzo Ferrari tarafından reddedilir ve anlaşma bozulur. Bu da Ford’un o dönemde yarışlara girmesine sebep olur. 1969 yılında oldukça güç durumda kalan Enzo Ferrari şirketin hisselerin yarısını Fiat’a vererek, yönetimden bir adım geri çekilir. 1988 yılında da Fiat hisselerin %90’ına sahip olur. 2000′ li yıllara yaklaşılırken FIAT’ ın da hisselerin bir bölümünü ünlü bir İtalyan bankası olan Mediabanco’ ya satmasıyla Ferrari hisseleri bölünerek farklı kullanıcıların eline geçmiştir. (hatta bunların bir kısmını F1′ in ticari haklarının sahibi Bernie Eclestone’ un da aldığı söylenmektedir.

Ford’un Ferrari tarafından hazırlıkları yapılmış, birçok masrafa girilmiş projesinin iptal olmasının ardından; Ford “Ferrari” projesine “Ford GT40” ismi altında devam eder. İki yıl deneme sonrasında, Ferrari’yi yarışlarda geçmesi de Amerikan otomobil yarışçılığının en büyük günlerinden biri olarak kabul edilir.

ferrari markasının tarihçesi 2

Pininfarina’nın Ferrari’yle buluşması ve Enzo Ferrari’nin ölümü
1969 yılı Ferrari’nin tarihindeki en önemli yıllardan biridir. Lakin bu yıl, Enzo Ferrari tasarımcı dostu Battista Farina’nın oğlu Sergio “Pinin”farina’ya çizdiği muhteşem çizgiler doğrultusunda şans tanıdı. Prototip olarak sunulan 1969 Ferrari 512s, 1967 Ferrari 206 Dino’nin daha ince ve modern çizgilerle yaratılmış halidir. Üretime geçen 1971 Ferrari BB ile Ferrari dünya otomobil dünyası arenasına tekrar girer.

1984 yılı, Pininfarina’nın otomotiv dünyasının yeni bir çağa başlatmasına şahit olur. Tüm zamanların en güzel tasarımlarından biri olarak gösterilen Ferrari Testarossa; satışa sunulur sunulmaz yüksek fiyatına rağmen lüks otomobillerde satış rekorları kırar. Testarossa, halen günümüz spor arabalarının çizgilerini örnek aldığı efsanevi bir otomobil haline dönüşür.

ferrari markasının tarihçesi yeni görsel

1988 yılında, Enzo Ferrari; Ferrari’nin 40’ıncı yılı için üretilen F40’ın sunulmasından bir yıl sonra vefat eder. Enzo Ferrari’nin, her ne kadar yaşamında son günleri olsa da; en çok beğendiği Ferrari’nin F40 olduğunu söylemiştir.
Ferrari F40’ın ilk sahibi, dünya tarihinin en büyük futbolcularından biri olarak gösterilen Dieg Armando Maradona’dır. AC Milan başkanı Silvio Berlusconi, Napoli’nin Serie A şampiyonu ve İtalya Kupası’nı Maradona ile 1987 yılında alması üzerine; kendisine transfer teklifinde bulundu. Napoli başkanı Corrado Ferlaino da, Maradona’yı Napoli’de tutabilmek için kendisine Ferrari tarafından üretilen tek siyah renk F40 ‘ı hediye etti. Maradona da halen günümüzde kararını Ferrari yüzünden verdiğini söylemektedir.
Enzo Ferrari’nin ölümü ardından Ferrari’nin şirket olarak çok daha profesyonelce işlemesi başlar. Lakin, hisselerin büyük bir çoğunluğu Fiat’a geçer.

ferrari markasının tarihçesi 6

1990’lı yıllarda Ferrari – Ferrari markasının tarihçesi

1992 Ferrari 456 GT , 1994 F355 ve 1996 550 Maranello takibi senelerde sunan Ferrari; Dünya’nın dört bir yanında en güzel lüks spor araba olarak tanınmasını sağladı. Ferrari, kuruluşunun 50’inci yılında F50 modelini limitli sayıda üreterek dünyaya sundu.

1979′ dan sonra Formula 1 pilotlar şampiyonluğunu ve 1984′ den sonra da takımlar şampiyonluğunu kazanamayan Scuderia Ferrari yarış takımı, 1990 yılında McLaren’ den ayrılan Alain Prost ile anlaştı. 1990 yılının son yarışı Suzuka Büyük Ödülü’ nde Ayrton Senna’ nın Alain Prost’ a kasıtlı çarpması sonucu şampiyonluğu kaçırdı. 1991 ve sonrasında yeteri kadar mücadeleci bir Formula 1 aracı üretemeyen Ferrari, birkaç yıl daha şampiyonluk mücadelesine giremedi.

1993 yılında takımın yönetimine Jean Todt’ un getirilmesi ile yeniden yapılanmaya giden Scuderia Ferrari, 1995 yılının sonunda 1994 ve 1995 yıllarının dünya şampiyonu Michael Schumacher ile anlaştı. 1996′ da kötü bir sezon geçiren takım, 1997 ve 1998 yıllarında şampiyonluk için tekrar güçlü bir aday olmasına rağmen yine son yarışlarda şampiyonluğu kaçırdı. Ferrari, 1999 İngiltere Büyük Ödülü’ nde 1. pilot Michael Schumacher’ in kaza yaparak ayağını kırması sonucu yarışlardan uzak kalmasına rağmen, Eddie Irvine ile şampiyonluk mücadelesine devam etti. Ferrari, pilotlar şampiyonluğunun yine son yarışta kaybetmesine rağmen, 1984 yılından beri kazanamadığı “Formula 1 Takımlar Şampiyonu” unvanını kazanmayı başardı.2000’li yıllarda Ferrari

2000 yılında Mika Hakkinen ve McLaren’ e karşı Michael Schumacher ile kazanılan pilotlar şampiyonluğu, 21 yıl sonra kazanılmış ilk “Formula 1 Pilotlar Şampiyonluğu” unvanı olmasının yanında 5 yıl sürecek bir başarının da başlangıcı oldu.

2001 yılında McLaren ve BMW.Williams’ ın ortak olduğu şampiyonluk yarışını önde tamamlayan Ferrari, 2002 yılında radikal özelliklere sahip F2002 adlı araç ile büyük bir üstünlük sağlayarak şampiyonluğu sezonun bitiminden çok önce elde etmeyi başardı. 2002 yılının sonunda Ferrari’ nin bu üstünlüğü nedeniyle Uluslararası Otomobil Federasyonu (FIA), Formula 1′ de masrafları azaltarak diğer takımların rekabet gücünü arttırmak amacıyla bazı kural değişikliklerine gitti.

2003 yılında yeni kurallardan etkilenmesine rağmen tekrar hem takımlar hem de pilotlar şampiyonluğunu kazanmayı başardı.

2004 yılında F2004 ile 18 yarışın 15′ ini kazanarak 2002′ deki üstünlüğünü daha da ileri taşıyan Ferrari, yine hem takımlar hem de pilotlar şampiyonluğunu kazanmayı başardı.

Ferrari’ nin 2004′ ü de domine etmesinin üzerine FIA daha radikal kural değişikliklerine gitti. 2005 yılında aleyhine değiştirilen kurallara ayak uyduramayan Ferrari, araç ile lastik arasında yaşanan uyumsuzluk ve kural değişikliklerinin amacına ulaşmasi nedeniyle şampiyonayı ancak 3. olarak tamamlayabildi.

2006 yılında yapılan yeni kural değişiklikleri ve 3 litre V10 motordan 2.4 litre V8 motora geçişle birlikte yeniden bir toparlanma dönemine giren Ferrari, şampiyonluk mücadelesine tekrar ortak olmuştur.Monte Carlo Grand Prix’in de şampiyon pilot Michael Schumacher’in diğerlerini engellemek adına aracını yolda bıraktığı gibi bir suçlama yüzünden ve arından yaptığı motor değişikliği ile garajdan, diğer pilot Felipe Massa’nın da sıralama turlarında yaptıgı kazadan dolayı son sıradan başlaması ile tarihindeki en kötu sıralama ile başlamalarına rağmen Michael Schumacher muhteşem bir sürüş ile böyle zor bir pistte 5.’liği elde ederek şampiyon ruhunu ve tecrübesini ortaya koymustur.

F2004, birçok otorite tarafından gelmiş geçmiş en iyi Formula 1 aracı olarak kabul edilir. Michael Schumacher de bu dönemde elde ettiği başarılarla üst üste rekorlar kırarak tüm zamanların en başarılı Formula 1 pilotu olmuştur.

2004 yılı itibari ile, Fiat Ferrari’nin %56’sını, Mediobanca %15’ini, Commerzbank %10’unu, Lehman Kardeşler %7’sini ve Ferrari’nin oğlu Piero Ferrari %10’una sahiptir.

Ferrari’nin 60’ıncı yıl için tasarladığı F60 modeli “Enzo Ferrari” ismiyle satışa sunulur.

ferrari markasının tarihçesi

Logo – Ferrari markasının tarihçesi

Logo sarı zemin üzerine siyah bir aygır “Cavallino rampante”dir (şahlanmış küçük at). “Cavallino rampante”’nun oluşturulması çok merak edilir. Arka iki ayağı üzerine kalkan siyah at, Ferrari’nin ana rakibi Porsche’nin evi olan Almanya’nın Stuttgart şehrinin askerlerin paltolarındakine benzerdir. Aygır ayrıca, Porsche logosunun orta parçasıdır. Aygır, I. Dünya Savaşı sırasında ölen ünlü bir pilot olan Francesco Baracca’nın işaretidir. Baracca bu amblemi kendisinin vurarak düşürdüğü bir Alman (Stuttgart) pilotun uçağından alarak benimsediğini söylerdi (Stuttgart, Almanca’da damızlık çiftliği anlamına gelir. Sembol buradan doğmuştur) Enzo Ferrari’nin erkek kardeşi Alfredino, Baracca’nın yer mürettabatı üyelerinden biriydi (Enzo Ferrari’nin babası ve erkek kardeşi Alfredino isimliydi. Ferrari tarafından V6 motorları kullanılarak yapılan araçlar 24 yaşında ölen Ferrari’nin oğlu adına Dino olarak bilinir)

Baracca’nın annesi, Baracca’nın ölümünden sonra sembolü arkadaşlıklarından dolayı Enzo Ferrari’ye verdi. Enzo buna eklemeler yaparak (İtalyanın üç rengi olan kırmızı-beyaz-yeşili şiltin tepesine Scuderia Ferrari’yi temsil etmesi için S ve F harflerini ekleyip) yarış arabalarında kullandı. “Rampante”, bir aslanın saldırısına benzer bir şekilde dört ayaklı bir hayvanın arka ayakları üzerinde kalkarken ön ayaklarının dayukarı ve ileri konumdayken olan hareketini anlatan İtalyanca bir kelimedir. Bu; dayanıklılığı, diriliği ve gücü temsil eder.

Porsche logosundaki at ayrıca, Stuttgart’ın bulunduğu Alman eyaleti Baden Wuerttemberg’in şilti ile çevrilmiş şekilde Stuttgart’ı simgeler. Amerikan ithalatçı Max Hoffman, Porsche için bu sembolün kreasyonu ile şereflendirildi.

Modena, Enzo Ferrari’nin gençliğinin geçtiği ve ayrıca “Scuderia”sının yerleşik bulunduğu İtalya Maranello’da Emilia-Romagna bölgesindeki bir alandır. Diğer marka tarihçeleri için takipçimiz olmaya devam edin.

ferrari markasının tarihçesi son görsel

Bu konular da ilginizi çekebilir

ödül alan markalar

Yılın En İtibarlı Spor Markası Ödülü Adidas’a

Yılın En İtibarlı Spor Markası Ödülü Adidas’a geldi. 2018 yılının ilk aylarında gerçekleştirilen ödül töreni …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

izmir tüp bebek bitcoin satın al