Ana sayfa / MARKA / Ford Marka Tarihi

Ford Marka Tarihi

Ford marka tarihi Amerikalı otomobil imalatçısı Henry Ford’un, 30 Temmuz 1863 tarihinde Michigan Dearborn’da dünyaya gözlerini açmasıyla başlayacaktır. Ford, İrlanda kökenli çiftçi bir ailenin en büyük çocuğu olarak dünyaya geldi. Ford, okul çağlarında, akşamları eve döner dönmez ve yaz aylarında hiç durmaksızın çiftliğin işleriyle meşgul oluyordu. Henüz on iki yaşındayken annesini kaybeden Ford, bu kayıbın ardından okulana aralıklarla gitmeye başladı. Tek düşündüğü ve vakit harcadığı şey makineler olmaya başlamıştı. Eline geçen her aletin içini açıyor ve dikkatlice inceliyordu. Bu merak yalnızca inceleme ile kalmadı, Ford aynı zamanda içini açtığı her makineyi eskisinden daha da iyi çalışır konuma getirdi.

forma marka tarihi2

Ford, artan merakı ve heyecanı neticesinde neredeyse tüm gününü, kendisinin kurduğu atölyesinde geçirmeye başladı ve henüz 15 yaşındayken, atölyesinde ilk buharlı makinesini yaptı. Ford, 17 yaşına geldiğinde ise bir makine yapım evinde çırak olarak işe başladıysa da geçim zorluğu akşamları da bir kuyumcunun yanında çalışmasını zorunlu kılmıştı.

Yıl 1882 olduğunda Ford, Michigan’ın güneyinde buharlı makine montörü yapılan bir firmada işe girdi ve burada makineler hakkındaki bilgisini sürekli geliştirdi. Gelişen bilgisinin ardın, çiftlik işlerini kolaylaştıracak makineler üretmeyi artık kafasına koymuştu. Bu kararla ilerleyen Henry Ford, çalışmalarını hep taze tuttu. Bu tarihten tam altı yıl sonra ise yine bir çiftçinin kızı, Clara J. Bryant ile evlenerek, bir çocuk sahibi oldu.

Ford’un Başarısının Sırrı Ne Olabilirdi?

Takvimler 1891’i gösterdiğinde Detroit’te Edison Illuminating Company’de mühendislik yapmaya başlayan Henry Ford, 1893 yılında başmühendis ünvanını aldı. Boş bulduğu her vakitte otomobil üretimi üzerinde çalışmalarını sürdürüyordu. Ne varki çok geçmeden, ilk tek silindirli benzin motorunu 1893 yılında evinin mutfağında üretmeyi başardı. Üç yıl sonrasında ise ilk otomobilini üretti.

İlk şirketi olarak bilinen Detroit Automobile Company, kurulduğu tarihten bir buçuk yıl sonra iflas etti. Bu kötü gelişmenin ardından Ford, 16 Haziran 1903’te hisselerine % 25,5 oranında ortak olduğu Ford Motor Company’yi kurmaya karar verdi. Yine aynı yıl içerisinde ürettikleri ilk otomobil ABD’de satışa sunuldu. 1904 yılından sonra da otomobilleri başka kıtalara da ihraç edilmeye başlandı.

ford marka tarihi

Ford’un, iş bölümü ve rasyonelleştirme sayesinde daha düşük maliyetli üretime ve dolayısı ile daha yüksek satış yüzdelerine ulaşılacağına inanıyordu. Bunun yanı sıra her zaman, daha kısa çalışma saatlerini ve daha yüksek işçi ücretlerini savunduysa da farklı çevrelere bunu kabul ettirmek kolay olmadı.

“Fordizm” kısa süre içerisinde çok sayıda işletme tarafından benimsenmeye başlandı. Oğlu Edsel şirketin başına geçse de 1943 yılında Edsel vefat etti ve Henry Ford yeniden şirketin yönetimini üstlenmek durumunda kaldı. 1945 yılında savaşın sona ermesiyle birlikte silahlanmaya yönelik siparişlerin çoğu iptal edildi. Böylece Ford rekor sayılacak bir süre zarfında barışsal üretime geçti. Temmuz 1945 yılında ilk binek otomobili üretim bandına çıktı. Bu otomobil, ABD’de üç buçuk yıldır üretilen ilk araba ünvanına da sahipti. Bundan iki ay sonra H.Ford, şirket yönetimini torunu Henry Ford II’ye devretti. Şirketin kurucusu olan Ford, 7 Nisan 1947 yılında (83 yaşında) evinde bir beyin sektesinden öldü.

Ford Motor Company Ne Zaman Kuruldu?

Ford Motor Company, Henry Ford tarafından 1903 yılında ABD’de kuruldu. Şu anda merkezi Dearborn, Michigan’da bulunan ve dünyada ilk otomobil üretimine adım atan Ford Motor Company; 6 kıtada, 200 pazarda araç üretip dağıtmaktadır. Şirketin dünya genelinde yaklaşık 246.000 çalışanı ve 110 fabrikası bulunmaktadır.

Ford Motor Company’ye bağlı ana ve bağlı otomotiv markaları Aston Martin, Ford, Lincoln ve Mercury’dir. Ford, Jaguar ve Land Rover’i 2008 senesinde Hint şirketi olan Tata’ya, Volvo’yu ise 2009 senesinde Çin şirketi olan Geely’e satmıştır.

Henry Ford drives the 20 millionth Model A off the line.

Bu konular da ilginizi çekebilir

ödül alan markalar

Yılın En İtibarlı Spor Markası Ödülü Adidas’a

Yılın En İtibarlı Spor Markası Ödülü Adidas’a geldi. 2018 yılının ilk aylarında gerçekleştirilen ödül töreni …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

izmir tüp bebek bitcoin satın al