Ana sayfa / MARKA / Giorgio Armani Markasının Tarihçesi

Giorgio Armani Markasının Tarihçesi

Giorgio Armani markasının tarihçesi

9 yaşında başlayan bir markanın serüvenini anlatmak Marka Konsept açısından çok kolay değil aslında. Bildiklerimizi bir anlatalım gerisini ise Giorgio Armani’nin kendisinden dinleyin istiyoruz.

Kendisinin ismi bilerin düşündüğü gibi sadece Giorgio Armani’den oluşmuyor. İsminin sonuna birde Piacenza eklenmesi gerekiyor. Kendisi Emilia-Romagna’da dünyaya geliyor.Yani İtalya’nın kuzey kasabalarından biri olan Picanze’da demek dağa doğru olacaktır.Sergio ve Rosanna adından iki kardeşi olduğu biliniyor. Babasının adı ise Ugo Armani’dir. Cronin’s lisesinde eğitimini tamamladıktan sonra, İtalya’nın Milano üniversitesinde tıp dalında eğitim alıymaya başlıyor. Eczacılık bölümü. Fakat fotoğrafçılığa heves sarınca tıbbı terkediyor. 1957 yılında askere çağırılmasıyla ile konu tamamen kapanıyor.

Askerlik sonrasında La Rinascent’te vitrin görsel düzenlemeleri göreviyle çalışmaya başlıyor. 1961 yılı ve sonrasında ise, 1970 yılına kadar o dönemin tanınmış moda evlerinden Nino Cerruti’de çalışıyor. Akabinde ise serbest meslek ünvanıyla hayatına devam etmek için işten ayrılıyor.1974 yılında, 1985 yılında vefat eden ortağı Galeotti ile birlikte erkek giyimi üzerine şirket kurulumunu gerçekleştiriyorlar. Şirket adının S.P.A olmasına karar veriyorlar. 1975 yılında kadın giyime de yönelen firmaya Armani’nin kız arkadaşı Rosanna’da katılıyor. Kendisi Inter Milan takımının en tanınmış, popüler taraftarıdır. Hatta 2006 yıllarında yapılan haberlere göre takımın başkanı olacağı hususunda bilgilendirmelerde olmuştur. Kendisi hali hazırda Milan basketbol takımının başkanıdır. Özellikle z ve kalığlı çigileri ile birlikte anılmaktadır.Uluslararası popülerliğini ise Richard Gere’in Amerikan Jigolosu isminde ki filmde oynadığı rol ve birçok Hollywood ünlüleri için ürettiği kıyafetlerle gerçekleştirmiştir.

giorgio markasının tarihçesi 2

Peki Moda’nın İmparatoru olarak adlandırılan Giorgio Armani tarihçesini nasıl dile getiriyor? Buyrun birde ondan dinleyelim.

Giorgio Armani, 5.2 milyar dolarlık bir moda devi yarata bilmesinin  ve  bu devin zirvede kalması’nın sırrının kendi tarafından koymuş olduğu, tertiplediği ‘on emir’ olduğunu söyler

Girgio Armani “ Hiç bir zaman sırtımda yükle dolaşmadım. Kişiselliğimi koruyarak farklı olduğumu ortaya koydum ve başarıyı yakaladım ” der. . Moda dünyasınca “ Yeni Tanrı “ olarak adlandırılan Giorgio Armani, paris şehrinde organize edilen bir konferansta ki konuşmasında başarısının sırlarını tüm katılımcılara anlatır.

Armani, ‘‘Ben kendi  kendime belirlediğim bir yolla başarıyı kucakladım. Benim yolum, mümkün olduğu kadar kişiselliği koruya bilmek. Çünkü insanlar sürekli yeni bir şeyler yapıyor ya da tekrarlıyorlar, ama herkesin aynı şeyi yapması, yapılan şeyin  doğru olduğunu ifade etmez. Modada gel-gitler sürekli olarak değişim gösterir ve siz belirlediğiniz yolu kaybederseniz tamamen kaybolmak zorunda kalırsınız. Benim şu anda  burada bulunup, sizlere karşı bu konuşmayı yapıyor oluşumda aslında bu stratejinin işe yaradığının bir kanıtı’’ der. Giorgio Armani, bu yaklaşımın özellikle bir bedeli olduğunun altınıda vurgulayarak çizer.

giorgio markasının tarihçesi 1Armani, insan ilişkilerine yeterince dikkat etmemekten dolayı üzgün olduğunu belirterek, ‘‘Bu işte çok fazla ben-merkezli olma eğilimi vardır ki, bu aslında üzücü birşey. Eninde sonunda ben-merkezli biri olursunuz’’ dedi. Moda sektöründe özgür olmanın yolunun başkalarının kölesi olmamak, başka birinin yönetimine girmemekten geçtiğine dikkat çeken Giorgio Armani, sözlerine şöyle devam eder.:

“ Zamanı geldiğinde  bende bu işlerden vazgeçip bir kenara çekileceğim. 85 yaşına ulaşmış  tasarımcının hali hazırda  ortalıkta dolaşması gülünç olurdu diye düşünüyorum. Yaratıcılık yeni konrtolörlere devredilmeli.”

Armani’nin bu paylaşımları haricinde markasının marka olmasını sağlayan “dokuz emir”  konusu vardır. Emirleri sırasıyla şöyle şekillenmektedir.

  1. Mevcut vizyonunuzdan kesinlikle fedakarlık etmeyin.
  2. Yeni yetenek arayışları yerine, kendi mevcut çalışanlarınız arasındaki sadakate daha fazla ddeğer verin. Başarı hiç bir zaman üstün yetenek gerektirmez. Kollarınızı sıvayın.
  3. İnandığınız şey her ne se ona  sıkı sıkı tutunun. Sizin dışınızda olan herkesd eğişik kararlar alıyor ve adımlar atıyor olsalar dahi, bunu yapın.
  4. Her hangi bir yeni açılan işletmeye misafir olduğunuzda ya da sadece içeri girdiğinizde, kendinizi o mekana uyumlu hale getirmeye çalışmayın. Olduğunuz gibi kalmaya devam edin. Farkınız zaten burada saklı.Sizi bu yanınız ortaya çıkarıyor ve ışıldamaya başlıyorsunuz.
  5. Ürünleri satmak durumunda olan bir tasarımcı iseniz basının modayla alakalı birimleri  sizin için dezavantaj olabilir. Bu konuyla alakalı yapabileceğiniz hiç bir şey olmadığını unutmayın.
  6. İşinizde uzlaşma için dışarıdan gelecek finansman desteklerine karşış kapalı olmayın.Gücü yanınıza almak yerine karşınıza almış olursunuz.
  7. Moda basın ve medya birimleri neredeyse tam zamanlı bir biçimde yeni haber avında olurlar.Bunun için de yapacak birşeyiniz olmadığını bilmezlikten gelmeyin. Çünkü yapacak hiç birşeyiniz yok.  .
  8. Vizyonunuzu sergilemek, göstermek, bilinirliğini arttırmak konusunda basın ve medya kuruluşlarına kesinlikle tamamıyla güvenmeyin. Çünkü bu hususta gerekeni yapmayacakları çok açıktır.
  9. Ürünlerinizle alakalı olarak ilgili son kararın verildiği merciden, her hangi bir başka kişinin yükümlü olmasına müsade etmeyin.

İşte Moda Kralının tavsiyeleri. Gerisi siz değerli Marka Konsept okuyucularına kalmış diye düşünüyoruz.armani markasının tarihçesi 17

armani markasının tarihçesi 1 13armani markasının tarihçesi 12armani markasının tarihçesi 15 armani markasının tarihçesi 1

Style: "2-1"
Style: “2-1”

Bu konular da ilginizi çekebilir

ödül alan markalar

Yılın En İtibarlı Spor Markası Ödülü Adidas’a

Yılın En İtibarlı Spor Markası Ödülü Adidas’a geldi. 2018 yılının ilk aylarında gerçekleştirilen ödül töreni …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir