Ana sayfa / MARKA / Harley Davidson markasının tarihçesi
harley davidson marka tarihi

Harley Davidson markasının tarihçesi

Harley Davidson markasının tarihçesi

1900’lü yıllarda henüz motor beklentilerini karşılayacak tasarımlar üretilmediyse de 1885 senesinde Daimler Reitwagen isminde motorlu bir bisiklet üretildi. Reitwagen motorunun üretilmesinin ardından Amerikalı girişimciler daha kapsamlı ve daha donanımlı bir motor üretebilmeye çalıştılar. Birçok deneme yapılmış olsa da hiçbirinden başarı sağlanamadı.

1901 yılında sahneye William Harley ve Arthur Davidson arkadaşlar çıktı. Henüz 21 yaşında olan genç William Harley, bisikletlere monte edilebilecek bir tasarımı mevcuttu. Ancak bunu nasıl gerçekleştirebileceği konusunda bir fikre sahip değildi. Hazırlamış olduğu tasarımı çocukluk arkadaşı Arthur Davidson ile paylaştıktan sonra iki arkadaş bir motor üretebilmek için kolları sıvadılar.

İki arkadaşın 2 yıllık yoğun çalışmalarının ardından, 1903 yılında ilk motorlarını üretebildiler. Yine 1903 yılı içerisinde soy isimlerinin birleşimi olan Harley Davidson adındaki atölyelerini kurdular.

Üretmiş oldukları ilk motor, istedikleri güçte ve donanımda değildi. Ancak bu sonuç, iki arkadaşı yıldırmadı ve hatta daha iyisini yapabilmek için iki koldan çalışmaya devam ettiler. Yeni tasarımlarında arka tekerleklere daha fazla gücün binmesini sağlayacak sistemi geliştirdiler.

Harley Davidson markasının tarihçesi1904 senesinde, Chicago’da ilk satış mağazasını açtılar. Tarihler 4 Temmuz 1905’i gösterdiğinde ise, Bağımsızlık Günü kapsamında düzenlenen motosiklet yarışının birincisi Harley Davidson oldu. Harley Davidson markasının yükselişi işte bu gelişmeler neticesinde oluşmaya başlamıştı.

Markanın logosu olan “Bar and Shield” ise 1910 senesinde kullanılmaya başlandı. Birinci Dünya Savaşında, Amerikan ordusununda yer almasıyla beraber, şirket bir anda olağanüstü sayıda sipariş almaya başlamıştı. Savaş süresince 15.000 civarında motosiklet üretilip, Amereikan ordusuna verildi. Savaş, Harley Davidson’a yaramış ve adını tüm dünyaya duyurabilmişti.

Dünyanın en büyük motor üreticisi haline gelen Harley Davidson, senede 28.000 motor satışı yapabiliyordu. 1929 ekonomik buhranından etkilense de ayakta kalmayı başardı. İkinci Dünya Savaşı başladığında da, kendini ispatlayan Harley Davidson, bu kez orduya 90.000 motosiklet göndermişti.

1903 yılında iki arkadaşın kafa kafaya vermesi ile bir dünya markası haline gelen Harley Davidson, özgünlüğün, hızın ve tutkunun motordaki simgesi olarak karşımızda durmaya devam etmektedir.

harley davidson marka tarihi harley davidson tarihi

Bu konular da ilginizi çekebilir

ödül alan markalar

Yılın En İtibarlı Spor Markası Ödülü Adidas’a

Yılın En İtibarlı Spor Markası Ödülü Adidas’a geldi. 2018 yılının ilk aylarında gerçekleştirilen ödül töreni …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir