Ana sayfa / MARKA / Huysuz Mentor Alper Özkan

Huysuz Mentor Alper Özkan

Huysuz Mentor Alper Özkan… Marka Konsept takipçilerine ilk röportajımızla  kocaman “-Merhaba” diyoruz… Uzun zamandır marka röportajları kategorimizin açılışını beklediğinizi biliyoruz. Bizde bu açılışa özel ilginç, diğer açılışlara benzemeyen muhteşem bir enerjiyle selam verdik. Huysuz Mentor!

Öncelikle Marka Konsept olarak bu harika girişimden ve girişimciden sizlere bahsetmek istiyoruz. Y kuşağı gençlerinin bilinenlerin aksi yönünde adımlar attığının ispatı olarak bu girişimcisi tanımak bizim için gurur verici oldu. Günümüzde bilen bilmeyen herkes tarafından konuşlandırılan bloglara nazaran Huysuz Mentor, Marka Konsept tarafından markalaşma, araştırma ve geliştirme yönünde tam not aldı!

Şimdi Vakit kaybetmeden siz değerli takipçilerimizle röportajımızın detaylarını paylaşmak istiyoruz. Karşımızda genç, zeki ama akıllı, anlatılanlar bir yana karar vermeden önce araştıran, öğrenen ve geliştiren muhteşem bir y kuşağı kimliği var! Aslında yersiz ve acımasız eleştirileri boşa çıkaran bir kimlik! Alper Özkan! Biz kendisini çok samimi bulduk! Bakalım sorularımıza verdiği cevaplar size de samimi gelecek mi! Siz cevap vermeden biz söyleyelim! Kesinlikle evet….

MARKA KONSEPT:  Biraz kendinizden bahseder misiniz?

  • Teknoloji ve yeniliklere hep ilgi duymuşumdur, bu ilgi ve merakı iş dünyasında kullanmaya ve etrafımdaki insanlara aktarmaya çalışmaktan mutlu olan biriyim. Şansımıza çalıştığım şirkette bir üst düzey bir yönetici ile “Tersine Mentorluk” buluşmaları yapma fırsatı yakaladık. Yaklaşık bir senedir buluşmalarımıza devam ediyor ve bu deneyimlerimizi paylaşmaktan zevk duyuyoruz.

MARKA KONSEPT:  “Mentorluk” ve “Tersine Mentorluk” sizce nedir?

  • Mentorluğu, bilgi ve tecrübeleri bir başkasına aktarmak olarak tanımlayabiliriz. Günümüzde ise bilgiye ulaşmak çok kolaylaştı, ve dünyadaki gelişmeleri ve eğilimleri takip etmek de bir o kadar zorlaştı. Tersine Mentorluk ise, yaş olarak kendisinden büyük kişilere, enerjisi sayesinde bilgileri hızla aktarması ve bu dinamizmi karşısındakine yaşatması diyebiliriz.

MARKA KONSEPT:  Her şey nasıl başladı?

  • Bazı yöneticilerimize şirket içi iç iletişimi güçlendirmek adına bazı fikirlerimizi sunarken “Tersine Mentorluk” da bu fikirlerden biriydi. Bir yöneticimiz bu fikre sıcak baktı ve buluşmalarımıza başladık.

MARKA KONSEPT:  Neden “Huysuz Mentor” ismini tercih ettiniz?

  • Genelde yöneticiler ve bizden önceki nesiller, Y kuşağı için uyumsuz, sabırsız ve “huysuz” gibi sıfatlar kullanıyorlar. Aslında bunun temelinde iletişim eksikliğinden kaynaklandığını düşünüyorum. Buna dikkat çekmek için kinayeli olan bu ismi seçtim.

MARKA KONSEPT:  Çalışmalarınızın hedefi nedir?

  • Kuşaklar olarak birbirimizi daha iyi anlamamızı sağlamak, kendimizi ifade etmek ve buna farkındalık yaratmayı hedefliyoruz.

MARKA KONSEPT:  Huysuz Mentor nasıl yol alıyor? Çalışma prensipleri, buluşma detayları vb.

  • Üst düzey bir yönetici ile buluşmalarımızı gerçekleştiriyoruz. Ortalama bir buçuk ayda bir buluşuyoruz. Kendisinin merak ettikleri üzerine, bizim aktarmak istediklerimiz ve dünyadaki yeni eğilimler üzerine konuşuyoruz.

MARKA KONSEPT:  Bu muhteşem girişiminizin bir sonra ki etabı mevcut mu? Mevcut ise Huysuz Mentor bize neler vaat ediyor? Huysuz Mentor bizlere neler kazandıracak?

  • Bizler kendimizi ifade ettikçe iletişimin güçleneceğini düşünüyoruz. İş dünyamızda da çoğumuzun paylaştıkları ortak olabiliyor. Bunların ortak olduğunu dile getirebilirsek, farkındalığı artırabilir ve daha iyi iletişim kurabiliriz. Bu anlamda fikirlerini, tecrübelerini paylaşmak isteyen herkesi bekliyoruz.

MARKA KONSEPT:  Yöneticilere “Tersine Mentorluk”u  tavsiye eder misiniz?

  • Mentorluğun çift yönlü bir yolculuk olduğunu düşünüyorum. Siz kendinizi ifade ederken, karşınızdakine bilgi aktarırken aslında o da size bilgi aktarıyor. Dolayısıyla ortada bir kazan-kazan var. Bu yüzden bizim gibi genç arkadaşlara zaman ayırmanın hem iş dünyasında hem de kişisel gelişime katkı sağlayacağını düşünüyorum.

 

MARKA KONSEPT:  Kimler “Tersine Mentor” olabilir?

  • Paylaşmayı seven herkes olabilir. Fakat her Mentorluk alan kişinin beklentisi farklı olabiliyor. Dolayısıyla kendilerinin ilgi duyduğu alanları paylaşanlarla bu yola girmeleri belki iki taraf için de daha güzel bir sinerji yaratabilir. Ayrıca bu buluşmaların birebir değil, Y kuşağından birkaç kişi ile yapılması, bu yolculuğu daha eğlenceli hale getirebilir.

MARKA KONSEPT:  Y Kuşaklarına önerileriniz nelerdir?

  • Benim naçizane tavsiyem, kimsenin sizin motivasyonunuzu düşürmesine izin vermesinler. Bir fikriniz varsa sonuna kadar götürün, saçma olduğunu söyleyenler olsa da. En fazla başarısız oluruz. Varsın olalım ne kaybederiz ki en azından erken yaşta çok güzel tecrübeler edinmiş oluruz 🙂

Yukarıda Alper Bey’in ilk resmi bizlere genel anlamda hafızalarda oluşturulan y kuşağını ifade etse de, genel anlamda görmek istediğimiz resmini ise sona bıraktık! Aslında bize göre y kuşağı z kuşağının acıdan beslenen yönlerini rafa kaldırmış durumda. Alper Özkan Huysuz Mentor ile beraber bize bunu açıkça ifade ediyor. Y kuşağından öğreneceğimiz çok şey var, fakat öncelikle onları dinlemeyi başarmalıyız! Bunun içinde mutlaka Huysuz Mentor’u takip etmeliyiz. Çünkü onlar y kuşağının yeni kalemleri… Sizce haksız mıyız?

 

Bu konuda ilginizi çekebilir

Marka Günlüğü 09.02.2018

Marka Günlüğü 09.02.2018 Marka Konsept marka günlükleri ile markalar hakkında yorulmadan, zaman kaybetmeden haberdar olmaya …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir