Ana sayfa / MARKA / İnternette marka yaratmak

İnternette marka yaratmak

Bugün deneyim ettiğimiz birçok büyük marka, markalaşma yolunda radyo televizyon ve gazete gibi iletişim aralarını kullanmışlardır. Fakat teknolojinin hayatımıza bu denli girmesi özellikle internet üzerinden yapılacak markalaşma stratejilerinin önemini arttırmıştır.

İnternet kullanım oranları bir önceki yıla oranla ortalama %50 oranında artış göstermesi ve mevcut müşteri potansiyelinin internet üzerine kayması, işletmeleri internette marka yaratmak konusunda kara kara düşündürmeye başlamıştır.

İnternette Marka Yaratmak İçin Neler Yapmalı?

İnternette marka yaratmak sanıldığı kadar kolay olmamakla birlikte, internet üzerinden marka olabilmek başarı ile sonuçlandığı takdirde bütün dünya sizi tanıyabilir. Elbette bu süreç içerisinde izlenmesi gereken bazı reklam ve pazarlama stratejileri mevcuttur. Bu stratejilerden biri alanında ilk olabilmek ve markanızın isminin bir kelime ile zihinlerde yer etmesidir. Örneğin, amazon.com’u bilmeyen yoktur. Peki, amazon.com nasıl bu kadar tanındı ve bir internet markası haline geldi? Çünkü amazon ilk kitap dükkanını internet üzerinden bizlere sundu ve bugün amazon.com denildiğinde hepimizin zihninde kitaplar canlanır. Bakın, bu internette marka yaratmak adına örnek alabileceğimiz başarılı bir örnektir.

İnternette marka yaratmak, gerçek dünyada marka yaratmaktan daha zor olduğuna yazımızın girizgah bölümünde değinmiştik. Bu zorlukların en sancılısı ise; sanal ortamın verdiği güvensizliktir. İnternet üzerinde milyonlarca ürün bulunmaktadır ve bunların her birini de deneyim etmek mümkün değildir. Dolayısı ile milyonlarca ürün içerisinden bir bir sıyrılmak gerekmektedir. Bu anlamda atacağınız ilk adım ise reklam ve tanıtım faaliyetlerine ağırlık vermek olacaktır. Kullanıcılar farklı platformlarda ürününüzü gördükçe, merakları artacak ve satın alma eğilimi içerisine gireceklerdir. Satına alma eğilimi, markalaşma yolundaki en büyük başarıdır. Unutulmamalıdır ki, müşteriler memnun kaldıkları ürün için işletmeyi tekrar tercih ederek ödüllendirir, memnun kalmadıkları ürünler için de işletmeyi tekrar tercih etmeyerek cezalandırır.

İnternette marka yaratmak için ürünün kalitesinden sonra en önemli olan konu sunulan hizmettir. Hizmet internet üzerinden sunulduğundan, web sitesinin kullanım kolaylığı ve uygulama gereçleri önem teşkil eden bir diğer konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Sonuç olarak, gereksiz uygulamalardan kaçınarak, kullanımı kolay ve ziyaretçilerin ihtiyaçlarını tam karşılayacak şekilde hazırlanan bir web sitesi internette marka yaratmak için atılacak olan bir diğer önemli adımdır.

Sonuç Olarak;

Marka demek, müşterilere söz vermek demektir. Bu sebeple özellikle internette marka yaratmak oldukça zordur. Çünkü internetin kuralları fiziki ortamın kurallarından farklıdır. Fiziki ortamda yürüttüğünüz pazarlama faaliyetlerini, internet üzerinden yürütürseniz yarar sağlamayacaktır.

Müşteriler genel olarak bildikleri markanın ürünlerini alma eğilimleri içerisine girerler. Bilinirlik ise güven duygusunun verdiği bir sonuçtur. Dolayısı ile internette marka yaratmak için öncelikle güven vermek gerekir. Ve unutulmamalıdır ki, insanın kendine olan güveni, büyük işlere girişmesinin ilk şartıdır. Dolayısı ile güven verebilmeniz için öncelikle kendinize ve yaptığınız işe güvenmelisiniz.

Bu konular da ilginizi çekebilir

ödül alan markalar

Yılın En İtibarlı Spor Markası Ödülü Adidas’a

Yılın En İtibarlı Spor Markası Ödülü Adidas’a geldi. 2018 yılının ilk aylarında gerçekleştirilen ödül töreni …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

izmir tüp bebek bitcoin satın al