Ana sayfa / MARKA / Kamil Koç Marka Tarihi
kamil koç

Kamil Koç Marka Tarihi

Kamil Koç Marka Tarihi aslında Türk taşımacılık tarihi olarak da sayılabilir. Kamil Koç, rüştiye ikinci sınıfa giderken babasını kaybettiğinden erken yaşta yaşam mücadelesine atılır. Askere gideceği o zamana kadar kardeşleri ile birlikte çiftçilik yapar ve aile ekonomisine katkıda bulunur. 1923 yılına gelindiğinde Kamil Koç Pazarcık-Bursa arası yük taşımacılığına başlar ki bu taşımacılığı manda arabası ile yapar.

Kamil Koç Marka Tarihi ve İlkleri

1926 senesinde ehliyet alan Kamil Koç, o dönem satın almış olduğu Fiat marka arabasının üzerini kapatır ve Bursa ile Karaköy Tren İstasyonu arası yolcu taşımacılığı yapmaya başlar.  Bu işte bir ışık gören Kamil Koç iki yıl sonra kendisine ait olan üç araçla daha taşımacılık işine tamamen girer ve zaman içerisinde gerek araçlarının sayısını gerekse de şoförlerinin sayısını sürekli arttırır.

Nihayet 1933 yılında ilk resmi açılış yapılır ve Chevrolet, Dodge ve Overland arabalarının araç filosuna katılımı ile ilk şehirlerarası çalışma düzeni Bursa-Ankara seferi ile alınır. II. Dünya Savaşından sonra yük taşımacılığına önem verilir ama 1948’deki Marshall Planı çerçevesinde yük taşımacılığı önemini yitirmeye başlar ve yolcu taşımacılığı ile şirket daha da gelişir ve büyür. İlk İstanbul seferi 1949 yılında gerçekleşse de bu tarih aynı zamanda 4 adet Mercedes otobüsün araç filosuna eklendiği tarih olarak da bilinir.

1975 Kamil Koç’un ölümünün ardından ailesi aynı titizlik ve özveriyi sürdürmeye devam etti. Bugün Kamil Koç Otobüsleri 6 öz mal, 51 sözleşmeli olmak üzere toplamda 232 satış noktası ve 20 mola yeri ile hizmetlerine devam etmektedir. Diğer tarihçe yayınları için tıklayınız.

 

Bu konular da ilginizi çekebilir

ödül alan markalar

Yılın En İtibarlı Spor Markası Ödülü Adidas’a

Yılın En İtibarlı Spor Markası Ödülü Adidas’a geldi. 2018 yılının ilk aylarında gerçekleştirilen ödül töreni …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

izmir tüp bebek bitcoin satın al