Ana sayfa / MARKA / Lavazza Markasının Tarihçesi
lavazza marka tarihi

Lavazza Markasının Tarihçesi

Lavazza markasının tarihçesi

1894 senesinde  LuigiLavazza henüz 25 yaşında iken , İtalya Turin’de  macerasının ilk adımını atmak üzere yola ayağını bastı. 1895 yılında ise Lavazza firmasının resmi kuruluşu gerçekeleşti. Firmanın kuruluşunu takip eden 2 yıl sonunda ise yani 1897 yılında, Lavazza markasının ilk mağazasında kahve üretimi (üretimden kasıt kavurma işlemi) ve satışı başladı. 1910 yılına kadar faaliyetlerini devam ettiren firma, büyümesine bağlı olarak sadece kahve üretimi ve satışı yapmaya devam etti. LuigiLavazza, bu sürecin sonunda ilk kahve markasını oluşturarak  pazara tamamen yeni ve harika  bir fikir ile giriş yaptı. Tabi ki tüm bu emek ve çalışmaların  sonucu olarak Lavazza, İtalya’nın lider kahve ithalatçısı ve üreticisi konumuna sahip oldu.

lavazza markasının tarihçesi 41925 yılında Lavazza  firması kahveyi en iyi şekilde saklamak için ” PERGAMIN ” adı verilen yep  yeni bir  paketleme yöntemini kullanmaya başladı. 1927 yılında büyümesi durmayan Lavazza borsaya açıldı. 1933 yılından itibaren ise  firmada ikinci kuşak yöneticiler; Mario Lavazza, Giuseppe Lavazza ve Pericle Lavazza görev alarak iş başı yaptılar. 1946yılında ilk Lavazza logosu tasarlandı ve Lavazza’ya özel marka, şirket politikası oluşturularak, promosyonlu girişimler başlatıldı. Lavazza’nın tüm  bayilerinde, Lavazza logosu basılmış paketlerde ürün satışı yapılmaya başlandı. 1950 senesinde Lavazza gazete ve radyolar için ilk reklam kampanyasını başlattı ve kampanya sloganı olarak “Lavazza paradiso in tazza yani Lavazza, fincandaki cennet” cümlesi belirlendi ve kabul gördü.

1955 yılında Emilio Lavazza, ailenin üçüncü kuşağı olarak firmanın dinamikleri arasına katılımı sağladı. 1957 senesinde Lavazza’nın inanılmaz büyümesine karşılık, bugün hala kullanılmakta olan Lavazza’nın yönetim merkezi, Turin Corso Novara’da satın alındı. Bu merkezde dünyanın ilk düşey işleme yöntemi uygulanmaya başlandı. Düşey işleme yönteminde en üst katta yeşil kahve ile başlanıp, en alt katta kavurma tamamlandıktan sonra paketleme yapılmaktaydı. 1962 yılında Alberto Lavazza ailenin üçüncü kuşağı olarak firmaya katıldı. 1965 yılında ilk defa Kafeinsiz kahve satışa sunuldu. Lavazza’nın sürekli artan üretimi, Turin’den sadece birkaç kilometre uzaklıkta yer alan Settimo Torinese lokasyonunda yoğunlaşmaya başladı.1968 yılında Lavazza, dünyada ilk özel alüminyum folyo vakum paketleme sistemini kullanmaya başladı. Bu paketleme taze çekilmiş kahvenin aroma ve esansını açılıncaya kadar muhafaza etmesini sağlamaktaydı.

lavazza markasının tarihçesi 51979 yılında kahve eğitimi ve araştırmaları için Luigi Lavazza Merkezi kuruldu. Bu çalışma ileride firmanın bilgi ve eğitim merkezi olacak Lavazza Eğitim Merkezi için sağlam bir temel oluşturdu. Günümüzde Lavazza Eğitim Merkezi tüm dünyaya yayılmış bir şebeke olarak 40’tan fazla noktada bulunmaktadır. Bu eğitim merkezi ağının 45. Noktası 26 Kasım 2008’de İstanbul’da açılmıştır. 1980 yılında Emilio Lavazza Firma Başkanı, Alberto Lavazza Başkan Yardımcısı olarak atandı. 1982 yılında Lavazza ilk yurtdışı ofisini Fransa’da açtı, böylece uluslararası pazara giriş yapmış oldu. Bunun hemen ardından Almanya, Amerika, Avusturya, İngiltere, İspanya ve Portekiz’deki ofislerin de açılışı yapıldı.1989’da firma, üçüncü temel faaliyeti olan Otomat Makineleri Bölümü’ne başladı. Daha sonra yeni kahve makinesi Lavazza Espresso Point tasarlandı.

Bu konular da ilginizi çekebilir

ödül alan markalar

Yılın En İtibarlı Spor Markası Ödülü Adidas’a

Yılın En İtibarlı Spor Markası Ödülü Adidas’a geldi. 2018 yılının ilk aylarında gerçekleştirilen ödül töreni …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir