Ana sayfa / MARKA / LC Waikiki markasının tarihçesi
lc waikiki marka tarihi

LC Waikiki markasının tarihçesi

LC Waikiki, 1985 yılında Fransız tasarımcı George Amoual ve iş ortağı, Fransız hazır giyim pazarına yeni bir marka katmak adına girişimci bir karar alırlar. Lc Waikiki adını ise, sektöre giriş kararlarının alındığı bir dönemde, uçak seyahati sırasında düşünürler. Tabi ki uçarken durup dururken akıllarına böyle bir isim gelmemiştir. Uçak yolculuğu esnasında ellerine ilişen bir dergide ünlü Waikiki Plajı’nın tanıtımını görürler. Büyük bir istekle detaylarıyla konuyu değerlendirmeye alırlar. Ve bu ismin farklı tasarımlara çok uygun olacağını düşünürler. LC ise Fransızca “arkadaşlar” anlamına gelen “Le Copains” kelimelerinin baş harflerinden oluşur. İşte bu iki baş harf ile birlikte, Waikiki ismini yanyana getirirler ve bugün bildiğimiz LC Waikiki markasının ismi ortaya çıkar. 1988 yılında üretimin hızlanmasıyla birlikte iki ortak Türkiye’de iyi bir ortak aramaya başlarlar. Daha doğrusu sektörel ismiyle tedarikçi diyebiliriz.

Türk şirketi Taha Tekstil ile tanışırlar. Zaman kaybetmeden Taha tekstil ile çalışmaya başlarlar. O dönemler Türkiye’nin hazr giyim üzerine ciddi bir gelişim gösterdiği, uluslararası piyasada isminin parladığı zamanlardır. Taha tekstil LC Waikiki markasının ihtiyaçlarını beklenenin üzerinde karşılar ve dünyanın önemli markalarına fason üretimi yapmaya başlar. Tabi ki bu durum büyüme politikasınıda beraberinde getirir.

lc waikiki markasının tarihçesi

1996 yılında Taha Grup  perakendecilik sektörüne girme stratejisi doğrultusunda, mağazalar açmak ve LC Waikiki ürünlerini bayiler yerine kendi mağazalarında satmak hedefi ile, Tema Mağazacılık A.Ş yi kendi bünyesinde kurar.  Tema tekstil bünyesinde ilk dizayn grubu kurulur. Bu sırada Taha grup yeni bir marka kurma çalışmalarını bir kenara bırakarak, LC Waikiki markasının dünyadaki tüm isim haklarını satın alır. 1997 yılından itibaren de LC Waikiki, bir Türk markası haline dönüşür.

Bu konular da ilginizi çekebilir

ödül alan markalar

Yılın En İtibarlı Spor Markası Ödülü Adidas’a

Yılın En İtibarlı Spor Markası Ödülü Adidas’a geldi. 2018 yılının ilk aylarında gerçekleştirilen ödül töreni …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

izmir tüp bebek bitcoin satın al