Ana sayfa / MARKA / Longines Marka Tarihi
longines marka hikayesi

Longines Marka Tarihi

Longines Marka Tarihi 1800’lü yıllardan günümüze kadar gelen uzun soluklu bir hikayeden ibarettir. Saint-Imıer saat üretim tesisi 1832 yılında Auguste Agassis tarafından kurulması ile Longines marka hikayesi genel olarak yazılmaya başlar. Bu dönemde Agassis ve iki ortağı İsviçre’de üretilen saatlerin benzeri niteliğinde cep saatleri üretip satmaktaydılar. Bu işlem bir dönem bu şekilde devam etse de 1846 yılına gelindiğinde Agassis şirketin başına gelir ve Amerika Birleşik Devletlerindeki bağları sayesinde satış odaklı büyük başarılar elde eder. Büyümeye başlayan şirkete 1852 yılında Agassis’in yeğeni katılır ve ekonomi büyüme hızlanmaya başlar. 1867 yılına gelindiğinde ilk mekanizmalı saat olan 20A üretilir ve Paris’de düzenlenen Universal Exhibition’dan ödülle evlerine dönerler. Bu tarihten sonra tasarlanan tüm saatlerin üzerinde Longines adı yer alır. Logo olarak ise iki kanatlı kum saati işlenir.

longines marka hikayesi

Longines Marka Tarihi: Dönüm Noktası

1876 yılında yoğun çalışmalar sürdürülür ve birtakım yeni prosedürler kabul edilir. Bu çerçevede yapılan çalışmalarla birlikte 20H mekanizma üretimi gerçekleşir. Bu mekanizma Longines tarafından üretilen ve hassas zamanlama adına kullanılabilen ilk mekanizma olma özelliğini taşımaktadır. Nitekim bu ilk birtakım takdirleri de beraberinde getirir ve özellikle 19. yy da bu alana büyük yatırım yapılır. 1881 yılında reklam stratejileri gelişmeye başlar ve Longines markasının bilinen ilk reklamı at yarışçılığı hikayesi ile hafızalara kazınır. Longines bu reklam ile sadece at yarışçılarını değil, sporla ilgilenen herkesin markası olmayı hedeflemiş ve nitekim 1886 yılının sonlarına kadar New York’daki tüm spor dostlarının aksesuarı haline gelmeyi başarmıştır. Büyümeye ve sürekli gelişmeye başlayan her markanın yapması gerektiği gibi Longines markası da geç kalınmış bir prosedürü daha halleder ve 1889’da markasını tesciller. Longines bu tescille birlikte; WIPO’da tescilli olan ve hala kullanılan en eski marka olarak tarihteki yerini alır.

Longines, 1913 yılında tek tuşlu kol saati için ilk kalibresini geliştirmiştir. 13.33Z.29 mm çaplı üstün kaliteli mekanizma ile 30 dakikalık bir sayacı olan ve saniyenin beşte biri kadar hassas olan bu gelişim yeni başarıların anahtarı olur. 1919 yılında çok büyük bir gelişme olur ve Longines markası artık tüm havacılar için son derece hassas ve güvenli saat üretmeye başlar. Bu gelişme ile birlikte Longines bir dünya markası olmaya başlamıştır denebilir. Bundan sonrası ürün geliştirme ve reklam çalışmalarından ibarettir. Nitekim sürekli gelişen marka 1982 yılında Ferrari ve daha sonra da Renault markasının formule 1 takımları ile teknik ortaklık imzalar ve 10 yıl boyunca F1 yarışlarının resmi zaman tutucusu olur.

longines marka hikayesi

Longines Marka Tarihi: Günümüzde Longines 

Longines, günümüzde Swatch Group olarak adlandırılan ve Nicholas G. Hayek tarafından kurulan öncü saat üreticisi SMH’nin bünyesine katılır.

Çalışmanın ve sürekli çalışmanın hikayesi olan Longines marka tarihi bu şekilde gelişme göstermektedir. Marka hikayeleri ve başarılarından haberdar olmak için takipte kalınız.

Bu konular da ilginizi çekebilir

ödül alan markalar

Yılın En İtibarlı Spor Markası Ödülü Adidas’a

Yılın En İtibarlı Spor Markası Ödülü Adidas’a geldi. 2018 yılının ilk aylarında gerçekleştirilen ödül töreni …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir