Ana sayfa / MARKA / Türkiye Marka Tescil Liginde 4 Büyükler Arasında Yerini Korudu
marka tescil

Türkiye Marka Tescil Liginde 4 Büyükler Arasında Yerini Korudu

Türkiye Marka Tescil Liginde 4 Büyükler Arasında Yerini Korudu

Türk Patent ve Marka Kurumu, geçen yıl işlemlerini gerçekleştirdiği 218 bin 137 marka tescil faaliyetleri sonucunda dünya sıralamasındaki mevcut konumunu koruyarak, 150’den fazla fikri mülkiyet ofisi içerisinde ilk dört büyükler arasında yerini almay başardı.

Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü (WIPO) tarafından yayınlanan “Dünya Fikri Mülkiyet Göstergeleri 2017” raporundan alınan bilgiler doğrultusunda, Türkiye genelinde  toplam tescili bulunan marka sayısı geçen yıl itibariyle bir önceki yıla oranla yüzde 12,3 artarak, 863 bin 582 rakamına ulaştı.

TÜRKPATENT enstitüsü, geçen yıl gerçekleşen 218 bin 137 adet marka tescil işlemi ile birlikte, bu alanda Çin’in SIPO, Avrupa Birliğinin EUIPO ve ABD’nin USPTO fikri mülkiyet ofislerinin hemen ardından 4. sırada yerini almş oldu. Verilere göre ilk üçe giren ofislerin yapmış olduğu marka tescil rakamları ise aşağıda olduğu gibi açıklandı.

SIPO 2 milyon 270 bin 810,

EUIPO 330 bin 379,

USPTO ise 326 bin 481

Dünya sıralamasında marka tescil işlemlerinde ilk 10’a giren diğer ülkeler  ise Almanya, Güney Kore, Hindistan, Japonya,  Rusya ve Meksika oldu. Markanızı marka konsept ile takip edin….

Bu konular da ilginizi çekebilir

Oğlak Burcu Kadınlarının Markaları

Oğlak Burcu Kadınlarının Markaları Oğlak burcu kadınlarının markaları öyle düşünüldüğü gibi soğuk markalar olmayacak. Malum …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir