Ana sayfa / MARKA / Waymo Uber davasını kazandı

Waymo Uber davasını kazandı

Waymo Uber davasını kazandı

Uber Technologies Inc, Albert Inc’in Waymo’nun kendi kendine çalışan araç birimine 245 milyon $ tutarında kendi hisse senetlerini ödeyecek ve Uber’in yeni genel müdürlüğünün şirketin en çürümekte olan kamu ihtilaflarından birinin geçmesine izin vererek ticari sırlar üzerindeki yasal bir anlaşmazlığı çözecek.

Anlaşma, ifadenin beşinci gününün San Francisco federal mahkemesinde jüri mahkemesinde başlamak üzereyken Cuma günü ilan edildi.

Waymo, geçen yıl Uber’ın kendi kendine çalışan otomobil projesinin şefi olan eski mühendislerinden birinin binlerce gizli belgeyi aldığını söyleyerek dava açtı.

Dava, uzun vadede kârlılığının anahtarı olan kendi kendine çalışan otomobil hırslarında Uber’in değerli zamanı. Uber, kendi kendini sürme şefini Waymo’nun dava etmesinden sonra kovdu. Özerk otomobil filolarını Silikon Vadisi’ndeki en kârlı ırklardan birine yerleştirme planlarının gerisinde kaldı.

Anlaşma, Uber CEO’su Dara Khosrowshahi’ye, Salı ve Çarşamba günü yargılamada ifade veren eski CEO Travis Kalanick tarafından firmanın fırtınalı liderliğinin ardından, şirketin ardında bir başka skandal bırakma ve kendi kendine çalışan teknolojinin geliştirilmesine devam etme imkânı tanıyor.

Waymo temsilcisi, anlaşmanın bir parçası olarak, Waymo’nun Uber’de şu an 72 milyar dolarlık değerlemeye dayalı yaklaşık 245 milyon dolar değerinde bir hisse aldığını belirtti. Anlaşma, ayrıca, Waymo’nun gizli bilgilerin, dava açma konusundaki ana hedefi olduğunu belirttiği Uber teknolojisine dahil edilmemesi için bir anlaşma da içeriyor.

Geçen yıl uzlaşı görüşmelerinde Waymo, Uber’den en az 1 milyar dolar talep etti. Uber’in gelecekte Waymo teknolojisini kullanmamasını sağlamak için bağımsız bir monitörün olmasını istediğini belirtti. Waymo da bir özür istedi.

Waymo Uber davasını kazandı ve 245 milyon dolar cepte

Waymo, bu hafta başlarında 500 milyon dolar değerinde bir çözüm önergesi almak için anlaşmaya vardı. Ancak Uber yönetim kurulu, müzakerelere aşina iki kaynak Salı günü bu şartları reddetti. Kaynaklardan biri Perşembe günü geç saatlerde Waymo, 245 milyon dolarlık anlaşmayı kabul ettiğini açıkladı.

Khosrowshahi, şirketin eylemleri için “pişman” olduğunu Cuma günü yapılan açıklamada ifade etti.

“Herhangi bir ticari sırın Waymo’dan Uber’e gittiklerini düşünmüyoruz. Uber’in kendi kendine sürüş teknolojisinde Waymo’nun herhangi bir özel bilgilerini kullandığına inanmıyoruz. Waymo ile Lidar’ımızı ve yazılımlarımızı sağlamak için adımlar atıyoruz. Sadece iyi çalışmalarımızı temsil ediyor “dedi. Khosrowshahi bir açıklamada.

Şirket bu adımların ne kazandıracağı konusunda ayrıntılı bilgi vermedi. Alphabet payı, Cuma günü yüzde 1,4 oranında yükseldi.

Florida Üniversitesi Levin Hukuk Fakültesindeki profesör Elizabeth Rowe, 2014 yılına kadar yaklaşık 150 ticari gizli kararı analiz etti ve 245 milyon doların en yüksek ikinci sırada yer alacağını söyledi. Alphabet CEO’su Larry Page’nin önümüzdeki hafta tanıklık yapması gerektiği gerçeğiyle birlikte bu manzara göz önüne alındığında, bu yerleşim Waymo için mantıklı.

Rowe, “Riskleri pek çok düzeyde artacaktır” dedi.

Waymo’nun davası, kendi kendine çalışan otomobil şefi Uber’in sonunda patladığı Anthony Levandowski’nin 2016 yılında Uber’de çalışmaya başlamadan önce Aralık 2015’te özerk araçlar için tasarımlar içeren 14.000’den fazla gizli dosyayı indirdiğini söyledi.

ABD Adalet Bakanlığı ticari sırlar hakkında ayrı bir cezai soruşturma yürütüyor. Levandowski, belgeleri almanın iddialarını kamuya açıklanmadı ve kolluk kuvvetleri, kimseyi hırsızlığıyla suçlamadı. Levandowski davada sanık değildi.

UBER’DE SORUNLAR SERİSİ

Waymo davası Uber için en acil hukuk savaşıydı, ancak geçen yıldan beri şirketi sıkıştıran uzun tartışmalar listesinde sadece bir madde vardı.

Toplumsal cinsel taciz ve zehirli işyerinde yapılan suçlamalar, Uber’de 20’den fazla insanın işten çıkarılmasına neden olan bir iç soruşturma başlattı. Şirket birden fazla federal ceza soruşturması ile karşı karşıya kaldı. Şirket ayrıca, Haziran ayında Kalanick’in devrilmesiyle ve kararsız bir yönetim kurulu anlaşmazlığıyla üst düzey kargaşa yaşadı.

Mahkemede sunlan belgelere göre Uber 2018 yılının sonuna kadar 20 ilde, 2019 yılına kadar 50 ilde ve 2020 yılına kadar 150 şehre kendi kendine sürüş otomobilleri planladı. Bu hırslara ulaşmaktan uzak olmaktır.

Uber’in şu anda Tempe, Arizona ve Pittsburgh, Pennsylvania’da küçük pilotları var. Kaliforniya iznini edindiyse de, oradaki yolcuları kendine çeken araba taşımıyor.

Yerleşim, Uber’teki Alphabet’ın hisselerini, Über’in en büyük bağış toplama turunda yer alan 2013’teki 258 milyon dolarlık ilk yatırımından artırıyor.

Uber, 14 milyar dolardan fazla yeni fon sağlamaya devam etti ve geçen ay Softbank Group Corp ile bir anlaşma imzaladı. Japon konglomerasının diğer yatırımcılarla birlikte şirkette yüzde 17.5 pay aldığı bir anlaşmayı imzaladı. SoftBank, Über’in değerlemesinden% 30 indirimle hisselerinin çoğunu satın aldı.

Anlaşma, erken yatırımcıların ve çalışanların hisse senetlerini nakit etmesi için bir fırsattı ve Uber’in zarar etmesi için çok gerekli finansal desteği verdi.

Özerk otomobiller, kentsel ulaşım sistemlerini yeniden tasarlamak için milyarlarca dolarlık bir fırsat sunuyor.  Apple Inc, General Motors Co ve şirketlerin de dahil olduğu şirketler bu teknolojiyi geliştirme konusunda yarışıyor.

Duruşmaya hak kazanmak için Waymo sadece Uber’ın Waymo’nun ticari sırlarını kazanmakla kalmayıp, aynı zamanda kendi teknolojisinde kullandığını ispatlamıştır. Bununla birlikte, dört gün yapılan ifadede Waymo, Uber’ın gerçekten Waymo’nun ticari sırlarını kullandığına dair çok az kanıt sundu.

Kalanick’in yargılama ifadesinin ikinci gününde Waymo, onu Uber’in geride bıraktığı özerk otomobil işini, Levandowski ile riskleri doğru bir şekilde değerlendirmeden bir anlaşma yapmaya çok hevesli olarak göstermeye çalıştı.

Kalanick, jürilerin önünde hafif bastırılmış göründü, ancak Cuma günü yaptığı bir açıklamada, Uber’in tek amacı, en yetenekli bilim adamları ve mühendisleri seçmek oldu diyerek yaptığı ünlü şahane tavrına döndü.

Kalanick “Duruşma sonucuna varıldığında, Über’in haklı çıkacağı açıktır,” dedi .

Bu konular da ilginizi çekebilir

ödül alan markalar

Yılın En İtibarlı Spor Markası Ödülü Adidas’a

Yılın En İtibarlı Spor Markası Ödülü Adidas’a geldi. 2018 yılının ilk aylarında gerçekleştirilen ödül töreni …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir