Ana sayfa / MARKA / Marka İsmi Bulma

Marka İsmi Bulma

Marka İsmi Bulma

Marka İsmi Bulma. Birbirlerine tıpa tıp benzeyen ikiz çocukları düşünün, birbirlerinden ayırt edilmesi çok zor değil mi? Konuya sektörel baktığımızda da bu tür ayrım güçlükleriyle çok sık karşılaşmaktayız. Piyasaya birbirlerinden habersiz ya da taklit amacıyla sunulmuş milyonlarca ürün bulunmaktadır. Örneğimizde bulunan ikiz çocukları isimleri aracılığıyla ayırabilirken, piyasada ki benzer ürünleri ise markalaşmaları sayesinde ayırabilmekteyiz. İkizleri birbirinden ayırmak için her birine birer isim bulmak oldukça kolay olsa da, faaliyet gösterdiğiniz ürün ya da hizmete marka ismi bulma bizleri biraz yorabilir. Marka ismi bulma konusunda yaşanan en büyük sorun, ne yapacağını ve nereden başlayacağını bilememektir. Bu yazımızda bu sorunu ortadan kaldırıp, yaşanan bilgi eksikliklerini gidereceğiz.

 

Marka İsmi Bulma Sürecini Aşamalarla İnceleyelim.

1.Aşama:  Faaliyet göstereceğiniz alanla ilgili anahtar kelimeleri Google’a yazın ve böylece rakiplerinizin kullandığı marka isimlerini görün. Bu işlem neticesinde kullanmamamız gereken isimleri belirlemiş oluyoruz.

2.Aşama: Markamıza koymamamız gereken isimleri öğrendikten sonra artık isim türetmeye başlayabiliriz. Bu kısım biraz yorucu ve zaman alıcı bir süreç olabilir fakat bu kısmı atlattıktan sonra geriye kalan aşamalar daha kolay ilerleyecektir.

marka ismi bulma

 • Bulacağınız isimler sözlükte anlamı geçen isimler olacağı gibi anlamı olmayan kelime gruplarından da ibaret olabilir.
 • Anlam içeren kelimeler türetirken özellikle başka dillerde ne anlama geldiğine de bakmayın aman unutmayın. Bu aşamayı bir önekle değerlendirmek istediğimizde karşımızda en klasik örnek olan Chevrolet’in alt markası olan NOVA çıkıyor. Nasıl mı? Şöyle ki; markanın Latin Amerika’da satışları yok denecek kadar az olmasının sebepleri araştırıldığında altında yatan sebebin, NOVA’nın İspanyolca karşılığının ‘gitmez’ anlamına gelişinden kaynaklandığı öğrenilmişti. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için daha ilk aşamada türetmeye başladığımız isimlerin anlamlarını iyice öğrenmeliyiz. 
 • Bulduğumuz isimlerde Türkçe karakterli harflerin bulunmaması yabancıların marka ismini telaffuzunu kolaylaştıracaktır. 

 

3.Aşama: bulduğunuz isimlerin sizlere hukuki, maddi ya da manevi bir sonuç doğurmasını istemiyorsanız aşağıdaki aşamaları da uygulamanızda yarar olacaktır.

 • Türk Patent Enstitüsü ’nün resmi adresine girerek bulduğunuz isimleri yazarsanız, o isimlerin başkaları tarafından kullanılıp kullanılmadığını öğrenebilirsiniz.
 • Eğer bulduğunuz isimler başkaları tarafından kullanılmıyorsa; internet üzerinden www.markaisiminiz.com yazarak isimlerin alan adlarının kullanımda olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Bu 3 aşamadan da başarı ile geçen mevcut isimleriniz arasından eleme yapamıyorsanız eğer aşağıda saydığımız özelliklere göre puanlama yaparak, en yüksek puanı alan ismi marka isminiz olarak ödüllendirebilirsiniz.

 • Söylemesi ve yazımı kolay olmalı.
 • Kulağa hoş gelmeli.
 • Hatırda kalmalı.
 • Yanlış anlamaya müsait olmamalı.
 • Rakip marka isimlerine benzememeli.
 • En önemli özelliği ise faaliyet göstereceğiniz sektöre uygun olmalıdır.

Marka ismi bulma yaratıcılık ve araştırma gücünün bir eseridir

Marka ismi bulma yaratıcılığınızın ve araştırma gücünüzün bir eseridir.  Bu sebeple marka ismi bulma sürecinde aceleci davranmamalı, sektörü iyice araştırdıktan ve rakiplerin markalarını iyice değerlendirdikten sonra aşama aşama en doğru marka ismini bulabilirsiniz. Ürün ve hizmetlere marka ismi bulma aşamaları yukarıda sağdığımız gibi olsa da özellikle hizmetlerde standartlaşma daha zor olduğundan marka ismi bulma ve markalaşmak, bir ürünün marka olmasından daha da kıymetlidir. Unutmayın ki; markanızın ismi müşterilerinizle aranızdaki iletişimin asıl kaynağıdır.

Marka İsmi Bulma ve Marka Tescil Başvuru

Unutmadan marka isminizi bulduktan sonra Marka Tescil işlemlerinizi bizimle gerçekleştirebilirsiniz. Marka tescil başvuru formumuzu doldurarak hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

 

Bu konular da ilginizi çekebilir

ödül alan markalar

Yılın En İtibarlı Spor Markası Ödülü Adidas’a

Yılın En İtibarlı Spor Markası Ödülü Adidas’a geldi. 2018 yılının ilk aylarında gerçekleştirilen ödül töreni …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir