Ana sayfa / MARKA / Marka tescil

Marka tescil

MARKA TESCİL

Marka tescil nedirden evvel Markanın kısaca farklılaşmak demek olduğunu incelemiştik. Şimdi ise bu farklılığın tescillenmesi üzerinde konuşacağız.

Tüketiciler genellikle belirli bir markayla gönül bağı kurup, ihtiyaçları dahilinde satın alma eğilimlerini bu markanın ürünleri üzerinde gerçekleştirirler. Firmalar ise, oluşan bu satın alma eğilimlerini yani aslında oluşan bu gönül bağını kaybetmemek amacıyla başka firmalarca üretilecek olan taklit ürün ya da markalardan korunmak için kendilerini hukuki bir güvence altına almak isterler. Bu hukuki güvenceye ise marka tescil denmektedir.  Ülkemizde marka tescil işlemi Türk Patent Enstitüsü (TPE) tarafından yapılmaktadır.

Marka tescil ne demektir öğrendikten sonra; marka tescilinin kişiye ne gibi haklar kazandırdığını, marka tescilindeki mutlak red nedenlerini ve adım adım marka tescili nasıl yapılır inceleyelim.

Marka Tescil Kişiye Ne Gibi Haklar Kazandırır?

Marka tescilinden doğan haklar kişinin kendisine ait olup, marka tescilini elinde bulunduran kişinin, aşağıda sayacağımız durumların gerçekleşmesini engelleme hakkı bulunmaktadır.

 • Markanın tescil kapsamında olan mal veya hizmet alanıyla ilgili, tescillenmiş markaya ait aynı işaretin ya da sembolün kullanılması engellenebilir.
 • Tescilli markanın sembol ya da logosuna benzer olarak, bir başka firma tarafından kullanılan sembol ya da logolar markaların karışmasına sebebiyet verirse, tescilli marka hukuki yollarla bu durumun önüne geçilebilir.
 • Tescil edilmiş marka ile aynı veya benzer olup da tescil edilmiş markanın hizmet kapsamına girip, mal veya hizmetleriyle benzerliği bulunmayan, tescilli markanın Türkiye’de ki tanınmışlık düzeyini kullanarak elde edilen haksız kazançlar veya tescilli markanın itibarına zarar verecek eylem ya da işaretler ortadan kaldırılabilir.

Markanın sahibine tanıdığı haklar, marka tescilinin yayın tarihinden itibaren başlar. Marka tescilinin ilanından sonra, yasaklanmış olan fiillerin gerçekleşmesi durumunda marka sahibi tazminat davası açmaya hak kazanır.

marka tescil

Marka Tescilindeki Mutlak Red Nedenleri Nelerdir?

 • Aynı veya aynı türdeki mal veya hizmetlerle ilgili olarak daha önce tescili gerçekleşmiş ya da daha önce tescil başvurusu gerçekleştirmiş bir marka ile ayırt edici özelliklere sahip olmamak.
 • Belirli bir meslek grubuna mensup olanları ayırt etmeye yarayan işaretlerin ya da adların esas unsur olarak kullanılması.
 • Pazara sunulacak olan mal ya da hizmetin niteliği, kalitesi, üretim yeri hatta coğrafyası hakkında yanıltıcı bilgiler içeren bilgilerin sunulması.

Görüldüğü üzere; marka isminin belirtilen kıstaslara göre seçilmesi, marka tescilini kolaylaştıran bir adımdır. Dolayısıyla marka ismini seçerken hassasiyetle yol almalı ve maçı kazanacağımızdan emin olarak sahaya çıkmalıyız.

Marka tescili hangi adımlardan oluşur inceleyelim.

1.Adım: Mal ve hizmet sınıflandırılmasının belirlenmesi

Marka tesciline konu olan 45 adet mal veya hizmet sınıflandırması bulunmakta olup, markamızın bunlardan hangisine ya da hangilerine dahil olduğunu belirlememiz gerekir. Markamızın bu sınıflardan hangilerine dahil olduğunu öğrenmek marka ön araştırmasının sağlığı ve başvuru maliyetlerinin hesaplanması açısından önem arz eden bir konudur.

Örneğin;  1.Sınıf

Gübreler ve topraklar, işlenmemmiş suni reçineler ve işlenmemiş plastikler, yangın söndürücü maddeler, kırtasiye, tıbbi ve evde kullanım amaçlı üretilen yapıştırıcılardan ibarettir.

2.Adım: Markanın ön araştırması

Tescil edilmek istenen markanın daha önce aynısının ya da benzerinin tescil edilip edilmediği araştırmasıdır.

3.Adım: Marka tescil başvurusu

lk iki adımı başarıyla atlattıktan sonra başvuru için gideceğimiz makam Türk Patent Enstitüsüdür. Tescil başvurusunda istenilecek olan form, başvuru sahibi tarafından ya da marka vekilince bilgisayar ortamından doldurularak başvuru gerçekleştirilir. Aman dikkat! Elle doldurulan başvuru dilekçeleri TPE tarafından kabul edilmemektedir. Başvuru dilekçesinde bulunması gereken bazı zorunlu belgeler vardır. Bu belgeler:

 • Başvuru sahibi gerçek kişi ise; adı soyadı ve TC kimlik numarası
 • Tüzel kişi ise; kimlik bilgileri, ticaret unvanı, adresi ve iletişim bilgileri.
 • Başvuru vekil aracılığı ile yapılıyorsa; vekilin kimlik bilgileri, adres, iletişim bilgileri ve sicil numarası.
 • Markanın baskıyla çoğaltılmasına yönelik olarak hazırlanmış bir örneği.
 • Yetkili kişi veya kişilerce atılmış imzalar.
 • Ödemelere ilişkin detaylı bilgiler.
 • Marka tescil başvurusuna konu olan mal ya da hizmetin Nice Anlaşmasına göre düzenlenmiş sınıf numaraları ve buna uygun düzenlenmiş listesi.

4.Adım: TPE’nin incelemesi

Başvurumuzu gerçekleştirdiğimizden sonraki ilk aşamadır. TPE’nin başvurumuzu incelemesi yaklaşık 5-6 ayı bulmaktadır. İnceleme sonucunda başvuru kısmen ya da tamamen reddedilebilir. Red sebeplerine yukarıda değinmiştik. 

5.Adım: Tescili onaylanan markanın, marka bülteninde ilanı

Marka tescilinin Marka Bülteninde yayınlanmasının amacı; yapılan marka tescilinden üçüncü kişileri haberdar etmek ve üçüncü kişilerin gerekli gördükleri durumlar neticesinde itirazda bulunabilmelerine olanak sağlamaktır. Marka itirazları yayım tarihinden itibaren 3 gün içerisinde yapılmalıdır.

5.Adım: Marka tescil belgesinin alınması

Daha önce saymış olduğumuz 5 aşama olumlu bir şekilde sonuçlanır ve en son bahsetmiş olduğumuz itirazlar gerçekleşmez ya da itirazlar kabul edilmezse, tescil belgesi düzenleme harcı ödendikten sonra artık markamızı resmen tescil ettirmiş oluyoruz.

Tescil edilmiş bir markanın 10 yıl geçerlilik süresi bulunmaktadır. 10 yılın sonunda ise yenileme işleminin yapılması gerekmektedir. Ayrıca marka tescili gerçekleşmiş fakat haklı bir nedeni bulunmadan markanın kullanılmıyor olması durumunda markanın tescilliği sonlandırılır.

Görüldüğü gibi marka tescil süreci düşünüldüğü kadar zor değildir. Bu süreçte en önemli noktanın markanın ismi, sembolü ve geçmişiyle alakalı olduğunu hep beraber gözlemledik. Bu kısım atlatıldıktan sonra gerisi çorap söküğü gibi geliyor. Yarın nerede ve ne konumda olacağımızı, bugün verdiğimiz kararlar belirler bu sebeple her zaman en iyisi olmak ve en iyiyi yapmak için küçük ve sağlam adımlar atmalıyız.

Bu konular da ilginizi çekebilir

ödül alan markalar

Yılın En İtibarlı Spor Markası Ödülü Adidas’a

Yılın En İtibarlı Spor Markası Ödülü Adidas’a geldi. 2018 yılının ilk aylarında gerçekleştirilen ödül töreni …

2 Yorumlar

 1. Güzel bir site ve güzel bir paylaşım olmuş.

  • Marka Konsept

   İlgi, alakanız ve beğeniniz için teşekkürler. Daha iyisi için platformumuz sürekli güncellenmekte ve geliştirilmekte. Takipçimiz olmaya devam edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir