Ana sayfa / MARKA / Marka Tutumlarının Ölçülmesi
marka tutumları

Marka Tutumlarının Ölçülmesi

Marka Tutumlarının Ölçülmesi…

Marka tutumlarının ölçülmesi konusuna değinmeden önce, konunun daha iyi anlaşılabilmesi adına tutumla ilgili bir takım bilgiler vermek daha yararlı olacaktır.

Tutum nedir? 

Tutum, insanların gerek iç gerekse de dış dünyalarında yaşamış oldukları olaylar neticesinde edinmiş oldukları tecrübelerden kazanmış oldukları bakış açısıdır. İşte bu bakış açısı düşünce, duygu ve davranışların olumlu ya da olumsuz şekillenmesine yardımcı olan bir pusuladır. Yani tutum bir olaya ya da nesneye karşı oluşabilmektedir. Bizim inceleyeceğimiz kısım nesneye göre yani marka tutumlarının ölçülmesi olacaktır. Daha açık anlatımla markalara karşı oluşan tutumların ölçülme teknikleri olacaktır. Yani nasıl oluyor da biz bir markayı tercih sebebi yapabiliyoruz. Tüm bu soruların cevaplarını yazımızın ilerleyen bölümlerinden alabileceksiniz.

Tutumların özellikleri nelerdir?

  • Tutumlar doğuşumuzdan itibaren gelmezler, sonradan kazanılır.
  • Tutumlar geçici değillerdir ve devamlılık arz ederler.
  • Olumlu veya olumsuz davranışlara yol açabilirler.
  • Birey ve nesne arasında bir düzen olmasını sağlar.

Marka tutumlarının ölçülmesi yolunda daha bilinçli hareket edebilmemizi sağlayacak, gerekli olan bilgimizi tamamladıktan sonra artık, marka tutumlarının ölçülmesi için gerekli olan teknikleri açıklamaya başlayabiliriz.

Marka tutumlarının ölçülmesi için değişik tutumlar geliştirilse de, bu alanda önemli ilerlemelerin sağlandığı söylenemez.  Marka tutumlarının ölçülmesi adına 3 teknik bulunmaktadır.

1) İnançlara Yönelik Ölçme 

Bu teknikte, tüketicilerin bir markanın değişik özellikleri hakkındaki yargısı boyutsal ayırma ya da Likert ölçeğine göre değerlendirilir. Tutumları değerlendirmek isteyen kişilerce,  her marka mal özellikleri itibari ile değerlendirilir ve markaya karşı tüketicilerin tutumları mukayese edilir. Örneğin;

X marka kola, tat bakımından en iyi koladır.

() Tamamen doğru

() Doğru

() Kararsızım

() Yanlış

() Tamamen yanlış

Tüketicilere yönelttiğimiz bu soru doğrultusunda, likert ölçeği kullanılarak marka tutumlarının ölçülmesi sağlanır.marka tutumlarının ölçülmesi

 

2) Markaya Yönelik Değerlendirme 

Bu teknikte, markanın ne denli sevilen ve ne denli tercih edilen bir marka olduğunu yine boyutsal ayırma ya da Likert ölçeği ile ölçülerek mukayese edilir. Örneğin;

X markası hakkındaki görüşlerinizi en iyi ifade eden yargıyı işaretleyin.

() X markası en çok beğendiğim markadır. / En çok tercih ettiğim markadır

() X markası beğendiğim markadır. / Tercih ettiğim markadır.

() Kararsızım./ Kararsızım

() X markası beğenmediğim markadır. / Tercih etmediğim markadır.

() X markası hiç beğenmediğim markadır. / Hiç tercih etmediğim markadır.

Tüketicilere yöneltilen bu marka tutumlarının ölçülmesi tekniği ile markaya karşı nasıl bir duygu içerisinde bulunduğu ölçülmek istenir. Tüketicilerin verecekleri cevaplar sayesinde ise markalar kendilerine yeni bir rota oluşturabilirler.

Brand word on vintage broken car license plates, concept sign
Brand word on vintage broken car license plates, concept sign

3) Amaca Yönelik Değerlendirme 

Bu teknik ile her markanın mal özelliklerinin, tüketiciyi ne ölçüde tatmin ettiği araştırılır. Bu sayede markaların mal özellikleri ile oluşturdukları tatmin düzeyi mukayese edilir. Örneğin;

X marka sütün sizi ne ölçüde tatmin ettiğini ilgili kutucuğu işaretleyerek belirtiniz.

() Tamamen tatmin etmektedir.

() Tatmin etmektedir.

() Ne etmekte ne de etmemektedir.

() Tatmin etmemektedir.

() Hiç tatmin etmemektedir.

Bu değerlendirme tekniği ile de marka tutumlarının ölçülmesi son bulur. Görüldüğü üzere marka tutumları; markanın özelliklerine ve tüketiciyi tatmin edip etmemesine göre değerlendirilebilir. Tüm bu değerlendirme teknikleri ile de markanın ne denli sevilip tercih edildiği saptanabilir. Marka tutumlarının ölçülmesi adına uygulanan teknikler etkili ve doğru bir şekilde uygulandığında, markanızı yaratmak ve büyütebilmek adına etkin stratejiler oluşturabilirsiniz.

Bir işletmenin temel prensibini oluşturan minimum ‘maliyetle, maksimum sonuç’ ilkesi; marka tutumlarının ölçülmesi tekniklerinin doğru kullanılmasıyla uzak bir hedef olmaktan çıkacaktır.

Bu konular da ilginizi çekebilir

ödül alan markalar

Yılın En İtibarlı Spor Markası Ödülü Adidas’a

Yılın En İtibarlı Spor Markası Ödülü Adidas’a geldi. 2018 yılının ilk aylarında gerçekleştirilen ödül töreni …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir