Ana sayfa / MARKA / Marka yaratma süreci

Marka yaratma süreci

İşletmeler ürün ya da hizmetlerinin daha kolay hatırlanabilmesi ve bunların doğru şekilde konumlandırılabilmesi için marka yaratma süreci içerisine girmişlerdir.

Daha önceki yazılarımızda markanın öneminden marka tescilinden ve markalaşmanın marka sahibine kazandırdıklarından bahsetmiştik. Şimdi ise; daha önce bahsettiğimiz bu konuların tamamlayıcısı olan marka yaratma süreci konusuna değineceğiz. Dünya’nın önde gelen marka uzmanlarından olan Al & Laura Ries’in marka yaratma süreci hakkında öne sürdükleri yaklaşımlardan bahsederek konuyu derinlemesine inceleyecek ve akıllardaki soru işaretlerini gidereceğiz. Marka yaratma süreci kuralları nelerdir?

Yayılma kuralı

Markanızın ismini her şeye koyduğunuz anda marka değerini ve anlamını yitirmeye başlayacaktır. Markanızın adını her alana entegre etmeye çalışıp kısa dönemde satışlarınızı arttırmak istiyor olabilirsiniz fakat; uzun dönemde başarı oranınız düşecek bu da marka yaratma süreci için olumsuz etkiler doğuracaktır. ‘Az olsun öz olsun’ deyimi tamda yayılma politikasını açıklar nitelikte bir sözdür. Özetle markanın gücü ile yayılma oranı ters orantılıdır.
marka yaratma süreci

Örneğin; Levi’s markası daha geniş bir pazara seslenebilmek adına gereğinden çok kesim ve stilde model çıkarttı. Fakat sonuçlar istenildiği gibi olmadı ve Levi’s son 7 yılda Pazar payını % 31 den % 19 a düşürdü.     

Daraltma kuralı

marka yaratma süreci 1Aslında bu kural, yayılma politikasının tam tersidir. Yani başarıya ulaşmak için bir alanda ihtisaslaşma ve yaptığının en iyisini yapabilmeyi ifade etmektedir. Eğer bir kategoriye hükmetmek ve pazardaki yerinizi sağlamlaştırmak istiyorsanız markanızın faaliyet alanını daraltmalısınız. Daraltma politikasına en güzel örneklerinden biri hiç kuşkusuz Starbucks Coffee’dir  Starbucks Coffee içerisinde her türlü kahvenin bulunduğu bir ticari yatırımcılık gerçekleştirerek daraltma kuralının en güzel örneğini sadece kahve satışıyla gerçekleştirmiş oldu. 

Tanıtım kuralı

marka yaratma süreci 2

Marka yaratma süreci adına izlenecek en güzel ve etkili yol, öncelikle o markayı pazara tanıtmaktır. Tanıtımın en kolay yolu haber olmaktan geçmektedir. Haber olmanın kolay yolu ise ilk olmaktır. Eğer ilk de değilseniz, korkmayın bir yol daha mevcut o da kendi kategorinizi oluşturarak kendine özgü olmaktır. Unutulmamalıdır ki bir markanın doğuşu tanıtımla gerçekleşir, reklamla gelişir. 

1976 yılında tamamen saf malzemelerden üretilmiş ve hayvanlar üzerinde test edilmiş çevreye saygılı ‘doğal’ kozmetik konsepti çerçevesinde Body Shop sektöre giriş yaptı. Ve hemen hemen hiç reklam yapmadan sadece tanıtım faaliyetleri ile varlığını sürdüren bir marka olarak devamlılığını sürdürmektedir. 

Reklam kuralı

marka yaratma süreci 4

Markanın doğuşu sağlandıktan sonra, markanın hayat eğrisinde yükselmelere devam edebilmesi ve marka yaratma süreci için reklam olmazsa olmaz bir unsurdur. Reklam, markanın müşterilerine karşı savunma gücüdür. Coca Cola reklamlarında ‘gerçek tat’ mesajını vererek, rakiplerine karşı üstünlük yakalamaya devam etmektedir. Her ne kadar kola markaları çoğalma gösterse de tüketicilerin akıllarına gerçek kola, Coca Cola’dır imajı uzun yıllar sürmeye devam edeceğe benziyor. 

Kelime  kuralı

marka yaratma süreci 5Oluşturacağınız marka bir kelime ile bir bütün oluşturmalıdır. Demek istediğimiz şudur ki; markanızın ismi bir yerde geçtiğinde zihinlerde markanızı tamamlayıcı bir kelime oluşmalıdır. Unutulmamalıdır ki; markaların, tüketicilerinin zihinlerinde yarattığı değerler asla satın alınamayacak değerlerdir. Volvo bir araba markası için belki de en önemli değeri tüketicilerinin zihninde oluşturdu. Volvo’dan daha güvenli araba üretimi elbette mümkün fakat, Volvo’nun tüketicilerin zihninde yarattığı ‘güvenli’ imajını değiştirmek mümkün değildir.

Referans  kuralı

Sektörde lider konumunda olan markalar hiç kuşkusuz birçok firma tarafından referans gösterilmektedir. Bu referanslarda, lider firmaların gücüne güç katmaktadır.

Kalite  kuralı

marka yaratma süreci 6Kalite marka oluşturmanın, markaya sadakatle bağlanan müşterileri oluşturmanın vazgeçilmez unsuru olsa da sadece kalite marka yaratma süreci için yeterli olmayan bir unsurdur. Kalite ile birlikte tüm pazarlama ilkeleri yerine getiriliyor olmalıdır.  Rolex Dünyanın en çok bilinen ve yine en çok satan saat markası olmuştur. Bu başarıda kalitenin etkisi muhtemelen yoktur. Fakat kaliteli saat ürettiği de bir gerçektir. Burada önemli olan konu kalite ve pazarlamanın başarılı bir şekilde hayata geçirilmiş olmasıdır.

Kategori kuralı

marka yaratma süreci 7Marka yaratma süreci içerisinde başarılı adımlar atmak ve lider konuma gelmek istiyorsanız, pazara girdiğiniz kategoriyi geliştirmeye çalışmalısınız.  Domino’s Pizza kategori geliştirme konusunda sektörün lideri olmadan önce evlere pizza servisi ne boyutlardaydı bir hatırlayalım. Hemen hemen hiç yoktu diyebiliriz. Domino’s Pizza kategorisini geliştirerek marka yaratma süreci içerisinde marka kimliğini sağlamlaştırmış oldu.

İsim kuralı

Marka yaratma süreci, markaya isim bulmakla başlar. Bir markanın liderliği uzun vadede isimden başka bir şey değildir.  

Genişlemeler kuralı

marka yaratma sürec, 8

Marka yaratma süreci birer birer aşılırken, markanıza zarar verecek birçok yanlış karar karşımıza çıkar. Bunlardan biri ve belki de en önemlisi markanızın ismini her ürüne veya her hizmete entegre etmeye çalışmaktır.  Xerox teknoloji alanında faaliyet gösteren bir firmadır. Ve daha çok fotokopi ve yazıcılarla ön plana çıkmaktadır. Fakat Xerox ismini bilgisayarlara da vermek isteyince, bu girişimi milyonlarca dolarlık hüsranla sonuçlanmıştır.

Arkadaşlık kuralı

marka yaratma süreci 11 marka yaratma süreci 12Marka yaratma süreci ve markanızı güçlendirmek için sizleri harekete geçirici en büyük hareket bulunduğunuz kategoride sizlere rakip olacak bir markanın tam sizin karşınızda yer almasıdır. Arkadaşlık kuralının en güzel örneklerinden bir hiç kuşkusuz Burger Kıng ve McDonald’s firmalarının ezeli rekabetidir. Bu iki şirket yıllardır yan yana çalışsalar da karlılığını devam ettirmektedirler.

Jenerik marka kuralı

marka yaratma süreci 13Belirli bir ürün ile özdeşleşmeyi sağlayan ve özdeşleştiği ürün grubuna adını veren marka olmaktır. Bu kurala en güzel örneklerden biri kuşkusuz Selpak’tır. Bir markete girip selpak istediğinizde size verilen marka her zaman Selpak marka olmayacaktır. Fakat Selpak sektöre ismini vermiş bir markadır.

Şirket kuralı

Marka yaratma süreci içerisinde, marka ile şirketlerin isimlerini birbirinden ayrıştırmak gerekir. Yani bir markanın ismi daima şirketin isminden daha önce gelmelidir ve bu doğrultuda hareket edilmelidir. 

Alt marka kuralı

Marka yaratma süreci değerlendirildiğinde, bir markanın alt markasını yaratmak o markaya zarar verir kuralı göz ardı edilemeyecek bir kuraldır. Ve marka yaratma süreci içersine girdiyseniz, mevcut markanızın alt markasını oluşturmayın deriz. 

Kardeşler kuralı

Bu kuralı hiç söze gerek kalmadan bir örnekle açıklamak isteriz. Honda pahalı arabasını piyasaya sürme kararı aldığında bunu yeni bir marka yaratarak yaptı (ACURA) ve başarıyı yakaladı. İşte kural bu kadar basit, Honda böylelikle farklı bir algı oluşturma yolunu seçti ve başarılı da oldu.

Biçim  kuralı

Bu kural marka yaratma süreci için son derece önem arz eden bir kuraldır.Ve bir markanın logo tasarımının kullanıcıların anotomisine uygun olmasından başka bir şey değildir.  

Sınırlar kuralı

Marka yaratma süreci, markanın global olması için atılacak adımların toplamından ibarettir. Sınırlar kuralı ise marka yaratma süreci sonucunda markanın sınır tanımaz olmasını ifade eder. 

İstikrar kuralı

Marka yaratma süreci zor bir süreç olmasının yanında, emek ve sabır isteyen bir süreçtir. Dolayısıyla marka yaratma süreci yıllar süren bir çalışmanın eseridir ve yaratılan markanın istikrarını korumak en temel vazifesidir. 

Ölümlülük kuralı

Hiçbir marka sonsuza dek devamlılığını sürdüremez. Kimi zaman stratejik hatalar, kimi zaman ise yaşanan teknolojik gelişmeler markanın ölmesine neden olabilir.

Saydığımız tüm bu kurallardan da anlaşılacağı üzere marka yaratma süreci çalışma prensipleri ve istikrarla doğrudan ilişkilidir. Dolayısıyla sabırla yol almalı ve bu yolda doğru kararlar alabilmek için aceleci davranmamalıyız.

Bu konular da ilginizi çekebilir

ödül alan markalar

Yılın En İtibarlı Spor Markası Ödülü Adidas’a

Yılın En İtibarlı Spor Markası Ödülü Adidas’a geldi. 2018 yılının ilk aylarında gerçekleştirilen ödül töreni …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir