Ana sayfa / MARKA / Alibaba Marka Tarihi
alibaba

Alibaba Marka Tarihi

Alibaba Marka Tarihi. Hikayemizin kahramanı, Ma Youn ya da herkesin bildiği isimle Jack Ma. Başarısızlıkla geçen eğitim hayatı ve kabul edilmediği başvuruları hepimiz duymuşuzdur. Hepsinden sırasıyla bahsedeceğiz elbette ama gelin önce Jack Ma’nın hayatına biraz ışık tutalım.

Jack Ma’nın Talihsizlikleri?

Ma Youn yani Jack Ma 1964 senesinde Çin’in Hangzhou şehrinde dünyaya geliyor. Dünyaya geliş öyküsü çok farklı olmasa da eğitimle başlayan hikayesi bir dizi şanssızlıklarla doludur. Jack Ma üniversite sınavında 2 defa başarısız olduktan sonra 3. seferinde İngilizce Öğretmenliği bölümünü kazanıyor. Okul hayatında pek çok kez başarısız oluyor ve bu başarısızlıklar iş hayatında da devamlılığını koruyarak Jack Ma ile birlikte yol alıyor. Örneğin üniversite sınavına hazırlandığı dönemde Jack 30 iş başvurusunda bulunuyor ve tamamından red cevabı alıyor, 5 başvurunun bulunduğu polislik aday sınavında elenen sadece kendisi oluyor. KFC Çin’e girdiğinde bu işe 25 kişi başvuruyor ve yine kabul edilmeyen yalnızca Jack Ma oluyor. Jack Ma’nın talihsizlikleri bu kadarla da sınırlı kalmıyor, 10 kez Harvard Üniversitesine başvuruyor ve tahmin ettiğiniz üzere tamamından red cevabı alıyor. Ama  J. Ma yılmadan devam ediyor. Aslında Jack içindeki girişimci ruhuyla konuşmaya başladığında hikayesi şekillenmeye başlıyor.

Fakat Jack Ma’nın hep söylediği bir şey vardır ki o da ülkesine gelen turistlerin hayatını değiştirdiğidir. Nasıl mı? Jack Ma İngilizce öğrenebilmek için büyük çaba gösteriyor ama o zaman imkan olmadığından dolayı bir otelde çalışmaya ve karşılığında da sadece İngilizce öğrenebilmek istediğini söylüyor. Hatta Jack Ma ismi de turistlerden birinin ona armağanı olarak kalıyor. Jack Ma, İngilizce öğrenebilmek için bir turistle mektup arkadaşı oluyor fakat Ma Youn isminin telaffuzu çok zor olduğundan başka isminin olup olmadığını soruyor. Hayır cevabını alınca da mektup arkadaşı Ma Youn’a Jack ismini veriyor. O günden sonra da ismi Jack Ma olarak kalıyor. İşte hepimizin tanıdığı Jack Ma ismi bu şekilde doğuyor.

Alibaba Marka Tarihi: Vizyoner Bakış Açısı

Jack Ma’nın arkadaşı, onun internetle tanışmasına vesile oluyor ve bilgisayarını göstererek gel bak bu internet burada ne ararsan var, istediğini ara diyor. Jack ilk başta dokunmak istemese de aradığı ilk kelime bira oluyor ve karşısına birçok ülkeden bira verileri çıkıyor olsa da Çin için bir veri ile karşılaşmıyor. Bunun üzerine Çin için bir şeyler yapmaya karar veriyor ve ilk etapta İngilizce tercüme bürosu olarak bir web sitesi açıyor. Gelen olumlu tepkiler üzerin daha büyük bir işe yoğunlaşması gerektiğini anlıyor ve arayışlara geçiyor.

Plan aşamasında olan Alibaba yani aliexpress için global bir isim arayışı içerisine giriyor ve San Francisco’da yemek yediği esnada garson kıza Ali baba’yı bilip bilmediğini soruyor tabi ki biliyorum cevabını alan Jack birkaç kişiye daha sormayı ihmal etmiyor ve Ali baba ve kırk haramileri bilmeyenin olmadığını fark ederek Alibaba ismine kanaat getiriyor ve ‘A ile başlıyor, kim ne arıyor olursa olsun ilk başta biz çıkacağız’ diyor.

Alibaba Marka Tarihi: ‘Biz deliyiz ama aptal değiliz’

Nihayet Jack Alibaba’yı kuruyor ama birçok Amerikalı yatırım fonu, Jack’a bu adam deli bu model asla tutmaz diyor. Jack da cevap olarak ‘biz deliyiz ama aptal değiliz’ sözleri ile cevap verse de asıl cevabı dünyanın en zengin 18. adamı olarak vermiştir. Alibaba marka tarihi 4 Nisan 1999 yılında başlamış olsa da merak edilen diğer Markaların Tarihçesi için takipte kalın!

 

 

 

 

 

Bu konular da ilginizi çekebilir

ödül alan markalar

Yılın En İtibarlı Spor Markası Ödülü Adidas’a

Yılın En İtibarlı Spor Markası Ödülü Adidas’a geldi. 2018 yılının ilk aylarında gerçekleştirilen ödül töreni …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

izmir tüp bebek bitcoin satın al