Ana sayfa / MARKA / Hummer Marka Tarihi

Hummer Marka Tarihi

Hummer Marka Tarihi. Amerikan ordusu 1980’li yılların henüz başında dönemin en önemli stratejik anlaşmasına imza atarak GMC şirketinden 5 yıl içerisinde 55 bin adet çok amaçlı ordu aracı talebinde bulundu. Araçların tanımı ‘yüksek hareket kabiliyetli ve çok amaçlı tekerlekli vasıta’ olarak belirlense de imzalanmış olan bu kontrat Amerikan ordusu tarafından araç üretimi bağlamında sunulmuş olan en büyük tekliflerden birisi olarak tarihteki yerini aldı. Hatta bu siparişin ardından 15.000 araç daha siparişe eklenerek toplam tutar 1.6 milyar dolara tekabül etmişti.

Hummer Marka Tarihi ve Araçları

Planlaması yapılan ilk araç M998 olarak bilinen takma ismi ise ‘Humwee’ olan bu araç 4×4’tü ve bu aracın ağırlığının 1 tondan fazla olması planlanıyordu. Planlaması yapılan aracın amacı ise zorlu hava koşullarında ordunun kolay ilerlemesini sağlamaktı. Birçok yeni teknolojiyi bünyesinde barındıran bu araç ordunun önceden kullandığı ve hali hazırda kullanmakta olduğu (M151, M274, M561, M880) araçlarının yerine kullanılacaktı.

Hummer araçları teslim alınmadan hemen önce 600bin milden fazla yol yapıldı ve araç birçok zorlu koşulda test edildi. Derin kumluklardan bataklıklara kadar test edilen bu araç, testlerden başarı ile geçerek kendini kanıtladı. Humwee araçları Amerikan ordusunun istekleri ile birebir örtüşse de isteklerin çok daha ötesinde imkanlar da sağlıyordu. Hatta öyle ki, henüz üretim aşamasında test edilen bu araçlar, ordunun istediği standarttan en az iki kat daha fazla oluşu gözlerden kaçmamıştı.

hummer

Humwee Araçları Ne Amaçlarla Kullanılabilir?

Humwee 15 farklı versiyona dönüşebiliyordu. 15 farklı versiyon da aynı motor, şasiyi ve şanzımanı taşımakla birlikte üretim tekniğindeki özellik sayesine kargo aracı, arazi jipi, silah taşıma ünitesi ya da ambulans olarak kullanılabiliyordu. Üstelik tüm bu kullanım detayları, sadece bir saatlik eğitim sonrasında hakim olunabiliyor  ve olası bir hata durumunda bakım/onarım yetkinliğine de sahip olunabiliyor. Ayrıca araç uzak mesafeli yollara hava yolu ile taşınabiliyor, acil bir durum olduğunda ve uçağın inmesinin mümkün olmadığı durumda paraşütle iniş gerçekleştirilebiliyordu.

1992 yılının nisan ayında Humwee adının ‘Hummer’ olması kararı alındı ve bu fikirle birlikte araç sivil kullanımlara da açılmış oldu. Ve hayata geçirilen bu proje kısa zamanda yoğun ilgi ile karşı karşıya kaldı ve Markaların Tarihçesi arasında yerini alan ve yoluna tam gaz devam eden Hummer marka tarihi de böylece şekillenmiş oldu.

hummer

hummer

Bu konular da ilginizi çekebilir

ödül alan markalar

Yılın En İtibarlı Spor Markası Ödülü Adidas’a

Yılın En İtibarlı Spor Markası Ödülü Adidas’a geldi. 2018 yılının ilk aylarında gerçekleştirilen ödül töreni …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

izmir tüp bebek bitcoin satın al