Ana sayfa / MARKA / Mercedes Markasının Tarihçesi

Mercedes Markasının Tarihçesi

 

Mercedes markasının tarihçesi… Mercedes-Benz’in bütün dünyada tanınan üç köşeli yıldızını elbette siz de tanıyorsunuz. Peki hikâyesini biliyor musunuz? Marka Konsept olarak sizlere efsane otomobilin tarihçesini hazırladık. Sanıyoruz ki bugüne kadar yazdığımız en detaylı tarihçelerden birisi de Mercedes marka tarihi olmuştur. Malumunuz adı üstünde efsane diyoruz. Seveni ve hayranı çok fazla. Lakin geçmişin, günümüzün ve geleceğin ona yüklediği anlamlar çok daha fazla. Neyse sözü çok uzatmadan yolculuğa başlayalım.

mercedes markasının yıldız hikayesi

Yıldızın hikâyesine geçmeden önce, sonradan bir araya gelerek birleşecek olan iki rakip mucitten bahsetmek istiyoruz: Gottlieb Daimler ve Karl Benz.

mercedes karl benz

Gottlieb Daimler, 1876’da ilk 4 zamanlı motoru icat eden Nikolaus Otto’nun ekibinde yer alıyordu. Daha sonra Otto’dan ayrılarak kendi atölyesini kurdu. Ateşleme, motor devri, yakıt ve en önemlisi çağdaşlarının da temelini oluşturacak karbüratörler konusunda önemli mesafe kat etti.

Oysa başka bir mucit, Karl Benz, Daimler’in geliştirdiği sistemleri daha da ileri taşıyıp ondan önce davranarak, dünyanın ilk otomobilini icat edecekti. 9 Ocak 1886 günü Karl Benz, Alman Patent Bürosu’na tüm medeniyetinin akışını değiştirecek bu yeni icadıyla başvurusunu yaptı. Bu icat, sanayi devriminin geldiği en üstün noktayı simgeliyordu. Çünkü ilk defa otomobil yani “kendiliğinden hareket eden araç” üretilmişti.

Aynı yıl içinde Daimler de kendi otomobilini üretecekti. Gottlieb Daimler belki “otomobilin mucidi” ünvanını Karl Benz’e kaptırmıştı ama çalışma aşkı ve azmi sayesinde çok daha iyi otomobiller üretmeye başlayacaktı. Öyle ki kısa sürede herkes Daimler otomobillerinden hayranlıkla söz etmeye başlamıştı.

ilk mercedes marka konsept

Ertesi sene Avusturya Nice Başkonsolosu ve işadamı Emil Jellinek, Daimler’i ziyaret etti ve çok merak ettiği bu otomobillerden bir tane satın aldı. Jellinek, Daimler otomobiliyle Fransa’ya döndüğünde hayli ilgi uyandırdı. O da bu ilgiyi girişime dönüştürdü ve 1898’den itibaren yüksek sosyeteye otomobil satmaya başladı. 1899’da Daimler Motor Şirketi’nden (DMG) 10, ertesi sene 29 otomobil getirtecekti.

Otomobil onun için sadece bir girişim değil aynı zamanda bir tutkuydu da. Yine 1899’dan itibaren Nice’teki yarışlarda yer almaya başladı. Bu yarışlara kızının adı olan “Mercedes” ismiyle katılıyordu. Otomobil tutkunları arasında bu isim o kadar benimsendi ki, Jellinek’in sürücü isminden, otomobilin ismi haline geldi. 1900 yılından itibaren DMG ve Jellinek ortaklığıyla üretilen yeni motor ve otomobillerin adı da artık Mercedes oldu. Jellinek, Mercedes’iyle elde ettiği yarış zaferleri sonucu sadece Nisan 1900’de 36 otomobil satacaktı.

Emil Jellinek, elde ettiği bu başarıların ardından Haziran 1903’te soyadını Jellinek-Mercedes olarak değiştirmek için izin aldı.  Bunun üzerine şöyle bir yorum da yapacaktı: ”Bir babanın kızının adını alması herhalde ilk kez oluyordur”.

Mercedes Markasının tarihçesi içinde Yıldızının Hikayesi

mercedes yıldız logosu

Gottlieb Daimler, Mercedes adının 1902’de resmi olarak markalaştığını göremeden, 1900’de öldü. Fakat çocukları, marka için bir amblem tasarlamak gerektiğinde onu tekrar hatırladılar: Babaları Köln’de motor üzerine çalıştığı ilk yıllarda kendi evini bu üç köşeli yıldızla işaretlemiş ve ürettiği motorların bir gün “karada, havada ve denizde” bu yıldız gibi parlayacağını eşine müjdelemişti. Çocukları da modern medeniyeti adeta harekete geçiren babalarının ve onun icatlarının anısına bu işareti, üç köşeli yıldızı, Mercedes’e amblem olarak seçtiler.

1909’dan itibaren markanın logosu olarak, 1910’dan itibaren de Mercedes marka otomobillerin ön kısmında bu üç köşeli yıldız kullanılmaya başlandı. 1916’da yıldızın etrafına halka ve altına Mercedes yazısı eklendi. 1921’den itibaren Mercedes-Benz yıldızı bugün hepimizin bildiği haline en yakın biçimine kavuştu.

mercedes markasının tarihçesi1926’ya gelindiğinde savaş sonrası yaşanan ekonomik kriz, henüz gelişmekte olan otomotiv endüstrisini zorluyordu. İki rakip mucidin kurduğu firmalar, DMG ve Benz&Cie bu noktada önemli bir karara imza attı ve en iyi otomobilleri üretmeye devam edebilmek için birleşmeye karar verdiler. Böylece Mercedes-Benz doğmuş oldu.

Benz şirketinin defne yaprağı çelengiyle çevreli yuvarlak logosu ile Mercedes’in üç köşeli yıldızının yeni logoda birleşimi, ortaya çıkan bu yeni sinerjiyi simgeliyordu.

Bugün kullandığımız Mercedes-Benz logosu ise hem Gottlieb Daimler ve Karl Benz’in açtığı yeni çağı, hem de insanlığın “karada, havada ve denizde” olabildiğince hızlı ve güvenli mobilize olabilmesini en yalın haliyle anlatıyor.

Ömürlerini en iyi otomobili üretmeye harcamış bu iki mucidin rekabetini bugün biz de Mercedes-Benz olarak kendi içimizde yaşıyor; “The best or nothing” (En iyisi ya da hiç) felsefesiyle hareket ederek, her gün en iyiyi yeniden icat etmek için kendimizle yarışıyoruz.

Mercedes marka tarihi için efsanelik nasıl başladı?

Ömürlerini en iyi otomobili üretmeye harcamış iki mucit Gottlieb Daimler ve Karl Benz’in rekabeti ortaklığa dönüşerek Mercedes-Benz’i ortaya çıkardı. Mercedes-Benz “The best or nothing” (En iyisi ya da hiçbiri) felsefesiyle hareket ederek, her gün en iyiyi yeniden icat etmek için kendisi ile yarışıyor. Peki siz efsanenin nasıl başladığını biliyor musunuz?

Daimler At Arabası (Daimler Riding Car)

Gottlieb Daimler ve Wilhelm Maybach test için kullandığı araç, “Büyük baba saati” olarak anılan, küçük içten yanmalı bir motora sahip. Bisikletten ilham alınarak yapılmış ve güçlendirilmiş ağaçtan iskeleti olan bir tür binek aracıdır. Daimler At Arabası ilk benzinli araç olmasının yanı sıra dünyanın ilk motosikletidir.

Silindirler 1
Motor gücü: 0.5 beygir (0.4 kW)
Motor Hızı: 600 devir
En yüksek hız: 8 m/s

Mercedes markasının tarihçesi – Daimler Motorlu El Arabası (Daimler Motorized Handcar)
mercedes daimler motorlu el arabası

Motorlu El Arabası, motor kullanılan ilk raylı araçtır. Büyük baba Saati adı verilen küçük, yüksek hızlı motorla çalışan araç 1887 yılının yazında Esslingen ve Kirchheim/Tech tarafından test edildi.

Silindirler 1
Motor gücü: 1.1 beygir (0.8 kW)
Motor Hızı: 650 devir
En yüksek hız: 12 m/s
Koltuklar: 4

Mercedes markasının tarihçesi – Wölfert’in Motorlu Hava Gemisi (Wölfert’s Motorized Airship)
wölfertin motorlu hava gemisi

Daimler’in “Büyük baba Saati”, toprak ve sudan sonra havayı da fethetti. Dünyanın ilk motorlu hava gemisi, ilk uçuşunu Cannstatt Seelberg’de, 1888 yılının yazında gerçekleştirdi ve altı mil kadar yol kat ettikten sonra Kornwestheim’de yere indi.

Silindirler: 1
Motor gücü: 2 beygir (1.5 kW)
Motor Hızı: 720 devir

Mercedes markasının tarihçesi – Daimler dört tekerlekli motosiklet (Daimler motorized quadricycle)
mercedes daimler dört tekerlekli motosiklet

“Tel tekerli araba” olarak da bilinen dört tekerlekli motosiklet ile Daimler ve Maybach, ilk defa kendi kendini kontrol edebilen bir araba üretti. Araç, 1889 Paris Dünya Sergisi’nde ilk defa tanıtıldı ve büyük ilgi çekti. Bu gelişme aynı zamanda Fransız motor endüstrisinin gelişimindeki ilk kıvılcım oldu.

Silindirler: V2
Motor gücü: 1.5 beygir (0.8 kW)
Motor Hızı: 700 devir
En yüksek hız: 11 m/s

Mercedes markasının tarihçesi – Daimler Motorlu Yol Arabası (Daimler Motorized Streetcar)
mercedes daimler motorlu yol arabası

Gottlieb Daimler Motorlu Yol Arabası’nı ilk kez 1887’de Cansnstatt’ta yapılan bir halk festivalinde kullandı. Büyükbaba Saati ile çalışan araç Wilhelmsplatz ve Kursal (Cannstatt’ın merkezi ve sağlık merkezi) arasında gidip gelerek, insanların büyük ilgisini çekti. 1890 yılından itibaren Daimler, V2 motorla daha geniş ve güçlü bir versiyona kavuştu.

Silindirler: V2
Motor gücü: 2 beygir (1.5 kW)
Motor Hızı: 620 devir
En yüksek hız: 12 m/s
Koltuklar: 10

 [/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Bu konular da ilginizi çekebilir

ödül alan markalar

Yılın En İtibarlı Spor Markası Ödülü Adidas’a

Yılın En İtibarlı Spor Markası Ödülü Adidas’a geldi. 2018 yılının ilk aylarında gerçekleştirilen ödül töreni …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

izmir tüp bebek bitcoin satın al