Ana sayfa / MARKA / Mudo Marka Tarihi
Mudo Marka Hikayesi

Mudo Marka Tarihi

Mudo Marka Tarihi 1964 yılında iki genç girişimcinin Fitaş Pasajında kiralamış olduğu 12 metrekarelik bir dükkandan bu günlere uzanır. Mustafa Tavioğlu ve Doğan Gürün’ün Fitaş Pasaj’ında; hediyelik eşyadan plağa, plaktan rengarenk boyanmış fanilaya kadar pekçok ürün satarlar ve elde ettikleri başarı bugünkü Mudo markasın zeminini hazırlar.

İlerleyen yıllarda Doğan Gürün ortaklıktan ayrılır ve Mustafa Tavioğlu birçok yeni proje ile Mudo markasının doğuşunu hazırlar. 1967 yılında ilk kez baskılı tişörtler yapılır ve Türkiye’de faniladan tişörte geçişin öncülüğü bu şekilde başlamış olur.

Mudo Marka Tarihi: Mudo Mağazası ile İlk Tanışma

Tavioğlu bir sebepten ötürü 1968 yılında Paris’te bulunur ve bu bulunuşunda bir takım gözlemler yapar. Örneğin; oradakş gençleri sentezler ve kendilerine has bir giyim tarzları olduğunu farkeder. Bu farkedişi ise Türkiye’ye döndüğünde genç ve spor giyim markasının öncüsü olur. Bu öncü fikir, 1970’de jean ve spor giyim ağırlıkta olan Erenköy Mudo mağazasında gençlerle buluşur. Bu mağaza aynı zamanda Mudo markasının büyüme ve gelişmesindeki en akıllıca seçim olarak önemini korur.

Büyümekte ve gelişmekte olan her firma gibi Mudo’da reklamın öneminin farkındadır ve 1980 yılında Türkiye’deki ilk bilboard reklamcılığın da öncü markası olur. İlk bilboard reklamı ise İstanbul boğazındaki motorlar aracılığı ile gerçekleşir.

1987 yılı ile birlikte şık giyim yeniden önem kazanır ve bu önem ile birlikte Mudo’nun bir alt markası olan Mudo Collection markası kurulu. Marka ve şıklık alanında gelişimde zirveye ulaşan Mudo, ev dizaynına da el atar ve Mudo Concept kurulur. Bu şekilde Mudo markasın pekçok alt markası kurulmuş olur ve gelişim büyük bir hızla devam eder. 1994 yılından itibaren Türkiye’de görülen ekonomik sıkıntılar pekçok işletmeyi etkilediği gibi Mudo’yu da etkiler ve Mudo ‘no middle man’ felsefesi ışığında kendi mağazalarını açıp direkt müşterilerle buluşma felsefesi ile yoluna devam eder.  Böylece Mudo’da mağazacılık anlayışı hızlıca gelişir.

1998 yılına geldiğimizde Mudo için yenilikler ve gelişimler farklı konseptlerle söz konusu olmaya devam eder. Mudo Maslak Garage Sale, Mudo öncülüğündeki bir ilk daha olur. Türkiye’de henüz yeni başlayan outlet mağazıcılığın önü açılır. Mudo eski şirket binasının depo katlarını ucuzluk mağazasına çevirir, diğer firmalardan da rün desteği talep ederek büyük bir Garage Sale-Garaj Satışı gerçekleştirmiş olur.

2001 yılından itibaren Mudo, politikasını Anadolu’da yayılma yönlü geliştirmiş ve sırası ile Antalya, Bursa, Marmaris, İzmir’de mağazasını açmıştır. Türkiye için ilklerin markası olan Mudo bugünlere kolay gelmedi diyor ve bu başarı hikayelerine ihtiyacımız olduğunu dillendirmeden geçemiyoruz.

Bu konular da ilginizi çekebilir

ödül alan markalar

TAB Gıda Ödüle Doymuyor

TAB Gıda Ödüle Doymuyor… Ödül alan markalar köşemizde sizlerin takdirini ve beğenisini toplayan markalara yer …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir