Ana sayfa / MARKA / Nike markasının tarihçesi

Nike markasının tarihçesi

Nike markasının tarihçesi

Nike hakkında bilgi arayışında olanlar artık doğru adrese ulaştılar. Sadece Nike hakkında genel bir bilgi değil Nike şirketi hakkında da bilgi sahibi olacağınız bu yayınımız sizlere bir marka serüveninden çok fazla şeyi katmayı başaracak.

Nike’ın kurucusu olan Phil Knight, spor ayakkabı sektöründe ABD’yi etkisi altına alan Adidas ve Puma ile rekabet edebilmek amacıyla Japonya’nın Onitsuka Tiger markasıyla anlaşma yapmış ve ayakkabılarını Blue Ribbon Sports adıyla ABD’ye ithal etmeye başlamıştır.

Adidas, spor ayakkabılarını 9 dolara satarken Phil Knight, ABD’nin henüz bilmediği Onitsuka Tiger ayakkabılarını 7 dolara satmayı başarmıştı. Bu ayakkabılar önce sporcuların ilgisini çekti sonrasında ise spor üreticileriyle anlaşmaya varıldı.

nike markasının tarihçesi 3

İşler oldukça iyi giderken beklenmeyen bir şey oldu ve Tiger bir anda anlaşmayı feshetti. Bunun üzerine de Phil Knight, ileride Nike olacak markasını yaratmaya karar verdi.

Phil Knight, ilk çalışanı Jeff Johnson’a markanın adının Dimension 6 olmasını önerdi bunun üzerine ise Jeff Johnson Nike ismini önerdi. Nike isminin logoyla çok uyumlu olduğu düşünüldü ve Phil Knight, Nike isminin kendi önerisinden daha iyi olduğunu kabul etti.

Phil Knight, Yunan mitolojisinde zafer tanrıçası anlamına gelen markanın adının Türkçe okunuşu ile telaffuz edilmesini istedi ancak bu fikir kabul görmedi. Ve markanın ismi Nayk olarak telaffuz edilmeye başlandı.

Nike’ın logosu 35 dolara bir grafik tasarımcısına çizdirildi, fakat bu grafik tasarımcısı çizdiği logoyu kendi de beğenmedi ve bir gün kahve içerken markanın bugünkü logosunu karalama yaparken buldu. Hepimizin bildiği bu meşhur logo; soldan sağa adım adım koşan bir sporcuyu temsil etmektedir.

nike markasının tarihçesi 5

Nike’ın ilk ayakkabısının tabanı ise, Nike’ın diğer kurucu ortağının, karısı sabah kahvaltısında waffle yaparken waffle tavasının tabanından esinlenmesiyle ortaya çıktı.

NBA maçlarında sadece beyaz ayakkabıların giyilmesine izin verilirken Nike, Michael Jordan’a özel kırmızı ayakkabı tasarladı ve M.Jordan ile anlaşma yaparak, bu ayakkabıları maçlarda giymesini sağladı. Ayrıca her maçında M.Jordan’ın bu ayakkabılar yüzünden yediği para cezalarını da Phil Knight ödedi.

1987’de Nike Air Max ayakkabıları için ilk kez bir Beatles şarkısı TV reklamında kullanılmaya başlandı. Böylece efsanevi Nike tarihi gerçek anlamda erken girişimcilik ve yerinde alınmış kararlarla doğmuş oldu.

Daha fazla marka tarihi için markaların tarihçesi kategorimizi hemen şimdi ziyaret edebilir ve geleceğe ışık tutan gerçek hikayelerden haberdar olabilirsiniz.

Bu konular da ilginizi çekebilir

ödül alan markalar

Yılın En İtibarlı Spor Markası Ödülü Adidas’a

Yılın En İtibarlı Spor Markası Ödülü Adidas’a geldi. 2018 yılının ilk aylarında gerçekleştirilen ödül töreni …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

izmir tüp bebek bitcoin satın al