Ana sayfa / MARKA / Nikon Markasının Tarihçesi
nikon marka tarihi

Nikon Markasının Tarihçesi

Nikon markasının tarihçesi 1917 senesinde üç Japon optik üreticisinin bir araya gelmesi sonucunda kurulan Nikon, kuruluşundan sonraki 60 yıl içerisinde, fotoğraf makinesi, mikroskop objektifleri ve optik ölçüm cihazlarının en büyük üreticisi olmuştur. Nikon’un, II. Dünya Savaşı sırasında 19 fabrikası ve 23.000 emekçi ile faaliyet gösteren şirket, Japon ordusu için dürbün ve periskop gibi ürünlerin üretimini gerçekleştirmiştir. Savaş bitiminde ise faaliyetlerini tek bir fabrikadan sürdüren firma, Nikon markası ile ilk fotoğraf makinesini 1948 senesinde üretmiştir. Nikon’un tanınan bir marka konumuna gelmesinde Kore Savaşı’nı haber yapabilmek için takip eden Amerikalı foto muhabir David Douglas Duncan’ın payı oldukça fazladır. Leica fotoğraf makinesinde Nikon objektiflerini kullanan Duncan’ın çekmiş olduğu fotoğrafların keskinlikleri ve zıt tonlarıyla birçok kişinin ilgisini çekmiştir. Bu gelişmeden sonra Nikon, foto muhabirler arasında tercih edilen bir marka konumunu almıştır.

Nikon, 1990’lu yılların sonuna kadar pazardaki liderliğini sürdürse de, bu dönemde yaşanan teknolojik gelişmelerin gerisinde kalmasıyla, ezeli rakibi Canon’un gerisinde kalmıştır.

nikon markasının tarihçesi2005 senesinde değişen yönetim kurulu ile daha saldırgan bir tutum sergileyen pazarlama ve ar-ge departmanları, Sony ile birlikte geliştirmiş oldukları ışığa duyarlı ve yüksek ISO değerlerine çıkabilen CMOS sensörlü kameraları aracılığıyla eski itibarını kazanmayı başarmıştır. 2000 senesinin başlarında dijital görüntüleme teknolojisinin hızlı gelişimi neticesinde pek çok firma 35 mm filmli fotoğraf makinelerinin üretimine son vermeye kararlıyken Nikon, 2004 senesinde üretimine start verdiği F6 modeli ile bu alada yatırımını sürdürmeye devam etmiştir.

1990 senesinden itibaren bu alandaki ar-ge çalışmalarına hız kazandıran Nikon, kendi bünyesinde oluşturduğu Nikon Research Corporation of America (NRCA) şirketi aracılığıyla ABD ve Japonya’daki ARGE faaliyetlerini uyumlu bir şekilde sürdürmüştür.

Nikon, bugün 17.000 çalışanı ile sektörün devlerinden biri olarak faaliyetini sürdürmektedir.

Bu konular da ilginizi çekebilir

ödül alan markalar

Yılın En İtibarlı Spor Markası Ödülü Adidas’a

Yılın En İtibarlı Spor Markası Ödülü Adidas’a geldi. 2018 yılının ilk aylarında gerçekleştirilen ödül töreni …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir