Ana sayfa / MARKA / Nokia Marka Tarihi

Nokia Marka Tarihi

Nokia marka tarihi… Teknoloji markalarından söz edildiğinde aklımıza gelen markaların başlarına gelir Nokia. Peki ama Nokia nasıl kuruldu ve bugünlere nasıl geldi. Kısaca Nokia marka tarihi nasıl bir seyir izledi? İşte cevapları ve daha fazlası…

Yıl 1865 ve Fredik Idestam bir kağıt fabrikası kurarak, Finlandiya’nın güney kıyısında kağıt üretimi yapmaya başladı. Bu zamanlar endüstride kağıta çok talebin olduğu zamanlar olduğu için satışlar gün be gün büyüdü ve bugün teknolojinin devlerinden biri olarak bildiğimiz Nokia kağıt üretiminde dev bir marka oldu. Bununla da kalmadı bugün hala Finlandiya’nın güney kıyılarında Nokia adında bir topluluk bile bulunmaktadır.

Finli kauçuk üerticisi olan Rubber Works da Nokia’nın kağıt hamuru fabrikasından etkilenerek Nokia ile birleşmek için bazı atılımlarda bulundu ve Nokia adı altında ürün satışı yapmaya başladı. II. Dünya Savaşından sonra ise Finnish Cable Works Nokia hisselerinin bir çoğunu satın aldı ve savaş sonrasında Nokia’nın büyümesi artan enerji ve telefon ağı ihtiyacına paralel olark büyüme gösterdi. Bir süre sonra ise Rubber Works ile Cable Works’un sahipliği konsolide oldu. 1967 yılına geldiğimizde bu 3 şirket bir çatı altında birleşerek Nokia Grup oldu.

1990 yılına geldiğimizde Finlandiya da bir ekonomik kriz yaşandıysa da bu Nokia Grup’un aslında dönüm noktası olarak bilinmektedir. Şöyle ki bu dönemde Nokia oldukça fazla olan GSM telefon satışlarını arttırdı ve Finlandiya’nın çok büyük şirketi haline geldi. Dönem verilerine göre ise Nokia 31 ülkede GSM sistemleri satışı yapmakta idi.

Nokia, bugün telefon sektörü yarışında biraz geri kalmış olsa da yılların bozamadığı eski model telefonları her evin demirbaşını oluşturmaktadır fikrindeyiz 🙂 Diğer marka tarihçeleri için TIKLAYINIZ.

Bu konular da ilginizi çekebilir

ödül alan markalar

Yılın En İtibarlı Spor Markası Ödülü Adidas’a

Yılın En İtibarlı Spor Markası Ödülü Adidas’a geldi. 2018 yılının ilk aylarında gerçekleştirilen ödül töreni …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

izmir tüp bebek bitcoin satın al