Ana sayfa / MARKA / Pepsi Markasının Tarihçesi
pepsi marka tarihi

Pepsi Markasının Tarihçesi

Pepsi markasının tarihçesi

Pepsi ilk olarak 1890’ların başında New Bern’de kimyager Caleb Bradham tarafından yapıldı ve Brad’ın içeceği adını aldı. 1898 yılında “Brad’in içeceği ” ismi “Pepsi-Cola” olarak değiştirildi. Bu değişikliğin ardından ise 16 Haziran 1903’de Pepsi-Cola ticari marka olarak tescillendi.

pepsi markasının tarihçesi 2“Pepsi” kelimesinin kökeni ile ilgili bir kaç teori bulunmaktadır. Bu teorilerden ilki Caleb Bradham, Pep Kola’yı bir rakipten satın aldı ve adını Pepsi-Cola olarak değiştirdi. Bir diğer teori ise; Pepsi-Cola, Episcopal-Bradham’ın eczanesinin karşısında bulunan klisenin anagramıydı. Başka bir teori de ise; Pepsi’nin gazlı içecek olmasından dolayı ve içeceğin içinde de bulunan bir çeşit pep’den yani enerjiden dolayı “Pepsi” adını verildiği yönündedir.

Aslında en başında Pepsi mide ağrılarını tedavi etmeyi amaçlamaktaydı. Bu içecek gazlı su, şeker, vanilla, özel birtakım yağlar ve kola fındığından yapılmaktadır.1903 yılında, Caleb Bradham Pepsi Cola’nın şişelenme işlemini, eczaneden kiraladığı bir depoda yürüttü. O sene içerisinde, C. Bradham 7.968 gallon şurup satışı yaptı.

pepsi markasının tarihçesi 5Ertesi sene içerisinde de, Pepsi 6 onzluk şişelerde satılmaya başlandı ve satışlar 19.848 gallona çıktı. Pepsi’nin büyüme ve gelişme göstermesinin ardından 1906’da, logo değişikliğine gidildi. 1909 yılında, otomobil yarış şampiyonu Barney Oldfield’in reklam yüzü olduğu gazete ilanlarında; ‘Erkekçe içecek. Tazeleyici ve diriltici. Yarıştan önce iyi gider ifadelerini kullandı. 1923 yılında, Pepsico oldukça yüksek olan şeker fiyatları ve I.Dünya Savaşı’nın etkileri yüzünden iflas etti. Pepsico’nun tüm varlıkları, Roy C. Megargel Pepsi tarafından satın alındı. Ne yazık ki bu değişim de uzun sürmedi ve Pepsi sekiz yıl sonra tekrar iflas etti.

Büyük Buhran yıllarında, Pepsi 12 onzluk yeni şişesinde satışa sunulmasıyla birlikte yeniden popülarite kazanmaya başladı. Bu dönemde Coca Cola 6 onzluk şişelerde 5 centten satılmaktaydı. Pepsi ise; 12 onzluk şişelerde 5 cent olarak satışa sunuldu. Dolayısı ile bu dönemde Coca Cola ile yapınla fiyat rekabeti, özellikle fiyata duyarlı müşterileri Pepsi Cola çatısı altında topladı. Ekonomik kriz zamanında yapılan bu fiyat bazlı strateji sayesinde Pepsi’nin statüsünü arttırmış oldu. 1936 ile 1938 yılları arasında Pepsi Colanın karı ikiye katladı.

Bu konular da ilginizi çekebilir

ödül alan markalar

Yılın En İtibarlı Spor Markası Ödülü Adidas’a

Yılın En İtibarlı Spor Markası Ödülü Adidas’a geldi. 2018 yılının ilk aylarında gerçekleştirilen ödül töreni …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir