Ana sayfa / MARKA / Philips Markasının Tarihçesi
philipsh marka tarihi

Philips Markasının Tarihçesi

Philips markası, Karl Marx’ın anne tarafından öz kuzeni olan Gerard Philips tarafından, 1891 yılında Hollanda’nın Eindhoven şehrinde kurulmuştur.

Philips ilk olarak, karbon filamanlı lambalar yaparak sektöre giriş yapsa da çok geçmeden Avrupa’nın  en büyük üreticisi konumuna yerleşti. Yeni ışıklandırma teknolojilerinde yaşanan gelişmeler, Philips için büyüme programını ateşledi. Bu kıvılcımlaşma sonrasında 1914 yılında, fiziki ve kimyasal fenomenleri araştıran ve ürün inovasyonunu harekete geçiren marka, bir araştırma laboratuvarı kurdu. Bu arada ilk fabrikaları müze haline getirildi. Kıvılcımlanan hareketliliğine büyük bir ivme kazandıran Philips, 1918 yılında, medikal bir X-ray tüpü piyasaya sundu.

philipsh markasının tarihçesi

1925 yılında Philips, ilk televizyon denemelerine, 1927 yılında ise radyo üretimine atıldı ve takvimler 1932 yılını gösterdiğinde satış rakamları 1 milyonu göstermekteydi. Bu gelişmelerin bir yıl ardından ise Philips, 100 milyonuncu lambasını üretti ve ABD’de medikal X-ray ekipmanı üretimini gerçekleştirmeye başladı.

Yıl 1939 olduğunda ise; ilk Philips elektrikli traş makinesi piyasaya sürülmüş ve dünya çapında 45.000 kişi de istihdam edilmekteydi. Kısaca bu şekilde özetlenen Philips markasının öyküsü bu şekilde başlasa da, firma inovasyoncu strateji ile hareket edip büyüme ivmesini kaybetmemiş ve teknoloji alanında aklımıza gelen birkaç markadan biri olarak hafızalarımıza kazanmıştır.

philipsh markasının tarihçesi 2

Bu konular da ilginizi çekebilir

ödül alan markalar

Yılın En İtibarlı Spor Markası Ödülü Adidas’a

Yılın En İtibarlı Spor Markası Ödülü Adidas’a geldi. 2018 yılının ilk aylarında gerçekleştirilen ödül töreni …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

izmir tüp bebek bitcoin satın al