Ana sayfa / MARKA / Rolex Marka Tarihi
rolex marka tarihi

Rolex Marka Tarihi

Rolex Marka Tarihi 1905 yılında başlıyor olsa da bu başlagıç Hans Wilsdorf ve kayınbiraderi Alfred Davis’in ortaklığından ibarettir. Bu ikili ilk olarak Hermann Aegler’ın İsveç yapımlı saatlerini İngiltere’ye ithal etmişlerdir. İthal işlemini yaparken de saatleri kaliteli kutulara yerleştirmeyi ihmal etmediler.

Rolex Marka Tarihi ve Gelişimi

İkili tarafından Rolex isminin kullanılmasına karar verilmesinin ardından Hans Wilsdorf ticari marka isimlerini 1908 yılında İsviçre’de kayıt ettirdi. Peki, Rolex ne anlama geliyor? Rolex ismini bir Fransız deyimi ‘horlogerie exquise’den gelmektedir. Yani ‘elit saat’.

Takvim yaprakları 1912’yi gösterdiğinde Rolex Marka Tarihi için önemli bir adım daha atıldı ve o zamanki adıyla bilinen Wilsdorf & Davis şirketi İngiltere’den taşındı. Wilsdorf her zaman saatlerin erişilebilir fiyatta olmasını istiyordu fakat saatin kasa metalleri yani altını ve gümüşü maliyetlerin yüksek çıkmasına sebep oluyordu. Maliyetleri aşağıya çekebilmek ve herkesin erişebildiği saatler sunabilmek için çalışmalar sürekli bir şekilde devam etti.

Rolex ismi bir marka olarak ilk kez 1915 yılında kullanılmış olsa da bu isim çok önceden düşünülmüştü. Rolex SA; Wilsdorf ve Aegler ailesi tarafından kurulmuş bir marka/şirkettir. Bu şirket kuruluş dökümantasyonu esası gereği hiçbir zaman borsaya açılamaz ve satılamaz olarak konuşlandırılmıştır. Diğer Markaların Tarihçeleri gibi Rolex marka tarihi de içerisinde bir dizi gizem barındırmaktadır.

rolex markası

 

 

Bu konular da ilginizi çekebilir

ödül alan markalar

Yılın En İtibarlı Spor Markası Ödülü Adidas’a

Yılın En İtibarlı Spor Markası Ödülü Adidas’a geldi. 2018 yılının ilk aylarında gerçekleştirilen ödül töreni …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir