Ana sayfa / MARKA / Shell Markasının Tarihçesi

Shell Markasının Tarihçesi

Shell markasının tarihçesi

shell markasının tarihçesi logoLondralı bir antikacı dönemin egzotik dekor modasına ürün tedarik etmek için Uzakdoğu’dan deniz kabukları getirmeye başladı. Bu girişim bir işletmesiz olacak değildi elbette, Marcus Samuel Londra’da Viktoryan doğa tarihi hayranlarına deniz kabuğu satmak için küçük bir dükkan açtı. Bu girişim kısa süre sonra heyecan verici bir hal aldı ve bir ihracat ithalat işine dönüştü. Marcus’un oğlu, Hazar Denizindeki ziyareti sırasında; lambalarda kullanılmak ve yemek pişirmede yardımcı olabilmesi adına Uzak Doğu’ya gaz ihraç edilmesi gerektiği kanısına vardı ve bu uğurda bir takım adımlar atmaya başladı. İlk adımını, 1892’de ilk özel gaz tankerini tutarak 4.000 ton Rus gaz yağını Singapur ve Bangkok’a teslim etti.

Shell markasının tarihçesi bu noktadan sonra bir olmanın önemi ile gücüne kavuştu

Tüm bunlar gerçekleşirken, Hollanda’da Royal Dutch şirketi Asya’da petrol alanları bulmak üzere kurulumunu gerçekleştirmişti. 1896 yılında ise İngiliz’lerle rekabet edebilecek düzeyde kendi filosuna sahip olmuştu. Zaman geçtikçe İngiliz ve Hollandalı şirketler, birbirleriyle rekabet etmektense, birlikte çalışarak daha çok başarı kazanacakları aşikar hale geldi. Herkes tarafından kolayca gözlenebilen bu gelişmenin ardından 1907 yılında Royal Dutch/Shell şirketleri grubu operasyonlarını tek bir elde toplayabilmek adına kuruldu. II. Dünya savaşının ardından oluşan barış ortamı otomobil kullanımını da önemli ölçüde arttırmıştı, bunun sonucunda da Shell Afrika ve Güney Amerika’ya açılma kararı almıştı. 20.yüzyılın ilk yıllarında Grup; Avrupa, Afrika ve Amerika’da gerçekleştirmiş oldukları satın almalarla büyüme gösterdi. Bu dönemler özellikle petrol sektörü için heyecanlı dönemlerdi, otomobillerin seri üretime geçmiş olması ise devasa yeni bir pazar alanını oluşturuyordu.

Bu konular da ilginizi çekebilir

Oğlak Burcu Kadınlarının Markaları

Oğlak Burcu Kadınlarının Markaları Oğlak burcu kadınlarının markaları öyle düşünüldüğü gibi soğuk markalar olmayacak. Malum …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir