Ana sayfa / MARKA / Türkiye İş Bankasının tarihçesi
iş bankası marka tarihi

Türkiye İş Bankasının tarihçesi

Türkiye İş bankasının tarihçesi

Atatürk’ün Baldızı Vecihe Hanım o günleri ne güzelde anlatmış: Zaman o zaman işte… Atatürk evinin selamlık bölümünde özel olarak hazırlanmış odasında çalışırdı. Bakanlarla olan görüşmelerini de bu özel oda da gerçekleştirirdi. Yine böyle günlerden birinde, Celal Bayar ile bir görüşmesi gerçekleşti. Görüşme sonrasında Celal Bey yanımıza iştirak etti. Biz, babam, ben ve Latife ablam selamlık bölümünde oturuyorduk. Babam ile Celal Bey, Atatürk’ün 250.000 tl’sini nasıl değerlendirebilecekleri hususunda konuşuyorlardı. Babam ithalat ve ihracatın yabancıların elinde olduğunu ve bunu bir Türk firmasının yapması gerektiğini öne sürdü. Celal Bey ise, bankarlında yabancıların elinde bulunduğunu, öncelikli olarak buradan başlamak gerektiğini dile getirdi. Bankacılık üzerine görüş birliği sağlandı ve isim aranmaya başladı. İsim ise bir rivayete göre şöyle bulunuldu.

Cemal Kutay yine Celal Bayar’ın ağzından aktarıyor:
“Nitekim ertesi günü Çankaya’da kayınpederi Muammer Bey’in yanında Celal Bey’e bir isim üzerinde arzusunu soruyor ve cevap beklemeden şöyle diyor: ‘Siz bu kurulacak banka ile bakir sahalarda faaliyet gösterecek, iş yapacaksınız. O halde her şeyi ile Türk olacak bu bankaya Türkiye İş Bankası ismine ne dersiniz?'” (Kutay, “Türkiye İş Bankası Nasıl Kuruldu?”, İş Dergisi, Sayı 334, s. 14)
Kuruluşu 
Cumhuriyet tarhinin ilk ulusal bankası sıfatını taşıyan Türkiye İş Bankası, Atatürk’ün direktifleriyle İzmir 1. İktisat Kongresi’nde alınan kararlar ışığında 26 Ağustos 1924 yılında  kurulmuştur. Türkiye İş Bankası,  ilk Genel Müdürü Celal Bayar olmuş ve Celal Bayar’ın liderliğinde iki şube ve 37 personel ile faaliyetlerine başlamıştır. Nominal sermayesi 1 milyon TL iken,  bu sermayenin fiilen ödenen 250 bin TL’lik bölümü ise bizzat Atatürk’ün şahsı tarafından karşılanmıştır.
Türkiye İş Bankası ilk kurucuları ve hissedarları… 
250 bin lirayı Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk koymuştu ama mütevazı bir bankanın kurulması için bile, yeterli değildi bu miktar. Yeterli parayı bulmak  için neler yapıldığını ise  Celal Bayar şu şekilde dile getiriyor:
türkiye iş bankasının tarihçesi“Sermaye bir milyon liraydı. Atatürk tarafından bağışlanan 250 bin liraise  hazırdı. O nispeten fazla para, dışardan on para yok. Müessis hissesi, bir hisse 1000 liraydı. Müessisler bulacağız ve meclis – i idareyi kuracağız. Hiç kimse yanaşmıyor. Diyorlar ki ‘Ne kadar böyle bir işe girdiysek, hiçbirinin neticesi çıkmadı, bu da onların devamı’… Ecnebi bankalar nezdinde, Banque d’Athens var, İtalyanların bankaları var, Fransızların bankaları var. Onlar bizim Türklere, hatır için, Kızılay’a 1000 lira teberruda bulunur gibi, müessis hisselerini verdiler. Ben de şahsımı kullanarak, hatta Atatürk’ün nüfuzunu kullanarak 1000’er lirayı böyle topladım.” (İş Dergisi, Sayı 240, Ekim 1986, s. 4).
Limonata ve  pasta eşliğinde Türkiye İş bankasının tarihçesi açıldı… 
9 Eylül 1924 tarihinde,  Türkiye İş Bankasının İstasyon Caddesi üzerindeki ilk binasında düzenlenen bir törenle açılışı yapıldı. Açılış törenine devlet erkânı, hükümet üyeleri, mebuslar, kordiplomatik ve Ankara eşraf ve tüccarı davet edilmişlerdi. Davetli sayısı 150’yi bulduğundan, bu kadar kişiyi alacak her hangi bir salon organize edilememiş, davetliler gruplar halinde olmak üzere ağırlanmıştı. Törende limonata ve pasta dağıtılmış, bu açılış için toplam 120 lira masraf yapılmıştı!
turkiye-is-bankasinin-tarihcesi-2

Bu konular da ilginizi çekebilir

ödül alan markalar

Yılın En İtibarlı Spor Markası Ödülü Adidas’a

Yılın En İtibarlı Spor Markası Ödülü Adidas’a geldi. 2018 yılının ilk aylarında gerçekleştirilen ödül töreni …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir