Ana sayfa / MARKA / Ülker Markasının Tarihçesi

Ülker Markasının Tarihçesi

Ülker markasının tarihçesi

Sabri Ülker, 1920 senesinde Kırım’da dünyaya geldi. Hayatının çocukluk dönemini, Kırım’daki Sovyet İhtilalinin etkisinde geçirdi.

Sabri Ülker, yüksek öğrenimini bitirdiği yıllarda savaş da sona ermişti. Savaşın sürdüğü yıllarda bisküvinin tadını unutan çocuklar için abisi Asım Ülker’le birlikte bisküvi üretmeye karar verdiler. Ülker çikolata kuruluş tarihi işte bu yılda gerçekleşmiştir diyebiliriz. Ülker kardeşler, henüz çocuk yaşlarında Besler Fabrikası’nda çalışarak tecrübe edinmişlerdi. Ayrıca, Ülker ailesi de bir süre şekerleme dükkanı işletmişti. Yaşamış oldukları bu tecrübelere de güvenerek, Sabri ve Asım Ülker, Eminönü Nohutçu Han’daki atölyede bisküvi işlerini kurmak için bir takım kararlar aldılar.

ülker markasının tarihçesi bisküviSabri Ülker yaşadığı o günleri şöyle ifade ediyor: ‘’1944 yılında, üretim aletlerinin bulunması çok zordu. 1944 yılının sonbahar aylarında, sabahın erken saatinde, İstanbul’un o zamanlardaki iş merkezi olan Eminönü´ndeki Nohutçu Han´a geldim, üçüncü kata çıktım ve alçak bir kapıdan geçerek içeri girdim. 100 metrekarelik alanda bulunan kazanları, kepçeleri, kalıpları, fırını ve diğer aletleri teker teker inceledim ve kendi kendime ‘Bu işi başarmalıyım’ dedim.

Ülker markasının tarihçesi ve dönüm noktası

Bu işte başarı göstermeleri iki kardeş için tam anlamıyla mucize gibi bir şeydi. Atölyenin sahibi, bu atölyeyi daha önce başkalarına da satmıştı fakat satın alanlar beceremeyip, atölyeyi eski sahibine daha düşük fiyattan geri vermişlerdi. Atölyenin sahibi, Asım ve Sabri Ülker’lerinde öncekiler gibi bu işi başaramayacaklarını düşünüyordu. Bu düşüncenin bir dayanağı vardı elbette. Bu şekilde düşünüyordu çünkü makineler çok eskiydi ve sürekli de bozuluyorlardı. Yedek parça olmadığından da yeniden çalıştırılmaları mümkün değildi. Fakat Sabri Ülker kısa zamanda eski makineleri tamir etmeyi öğrendi. Ve bu küçük atölyede ilk yıl günde 200 kilo bisküvi üretimi yapıldı.

Ülker kardeşlerin azimli, sabırlı ve kararlı çalışması sonucunda Ülker bisküvileri kısa sürede İstanbul ve çevresindeki bakkallarda aranıyor oldu.

ülker markasının tarihçesi reklam

Alanında ilk kez yabancı uzman çalıştıran, ilk Ar-Ge ve hijyen laboratuarı kurulumunu gerçekleştiren, ürünlerin kırılmadan ve parçalanmadan ülkenin dört bir yanına ulaştıracak çözümler sunan, ilk kez ambalaj malzemesini kullanan ve alanında ilk ihracatı gerçekleştiren kişi olarak Sabri Ülker tarihteki yerini aldı.

Sabri Ülker gelecek nesillere ise, ana işi gıda ve içecek sektörü olan Yıldız Holding’i bıraktı. 2015 yılı itibari ile Türkiye de dahil 14 ülkede üretim yapabilen, 77 fabrikası bulunan ve 300’den fazla markası olan, 80’den fazla ülkeye ihracat yapan Yıldız Holding, yurtdışında gerçekleştirdiği şirket alımlarıyla da dünyanın üçüncü büyük bisküvi üreticisi olurken, dünyanın onuncu büyük çikolata üreticisi konumuna yükseldi. Yıldız Holding, bu büyüme ile hem ülkemizin hem de dünyanın ekonomisine önemli katkılarda bulunmaktadır.

‘’Akşama unutma babacığım Ülker getir’’ Ülker markasını belki de ilk bu cümle ile tanımıştık.

 

Daha fazla marka tarihi için Markaların Tarihçesi

Bu konular da ilginizi çekebilir

ödül alan markalar

Yılın En İtibarlı Spor Markası Ödülü Adidas’a

Yılın En İtibarlı Spor Markası Ödülü Adidas’a geldi. 2018 yılının ilk aylarında gerçekleştirilen ödül töreni …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir