Ana sayfa / MARKA / Vestel Markasının Tarihçesi

Vestel Markasının Tarihçesi

Vestel markasının tarihçesi 

Vestel 1984 yılında Türkiye’de kurulmuştur. Vestel’in fabrikası ise Manisa’da bulunmaktadır.

Tarihler 1994 yılını gösterdiğinde Vestel Elektronik A.Ş, Zorlu Holding bünyesine katılır ve bu katılımın ardından Vestel Şirketler Grubu kurulur. İşte Vestel isminin hikayesi aslında bu andan itibaren başlar. Vestel Şirketler Grubu; beyaz eşya, bilgi teknolojileri ve elektronik sektöründe faaliyette bulunabilecek üretim ve pazarlama şirketlerine sahiptir.

Birçok Ar-Ge yatırımları gerçekleştirerek kendi teknolojisini kendi üretebilecek konuma gelen Vestel, internet TV, internet terminal, Plazma TV, Replay TV, ip telefon gibi teknolojik ürünleri de geliştirmektedir.

Dünyada bir ilk olan Replay TV isimli kayıt yapabilen televizyon ünitesini üreten Vestel, bu ürünü Türkiye’de 2001 yılının Haziran ayında tanıtıma çıkarmıştır. Amerika’da ise bu ürün, CES fuarında sergilenerek, Vestel’in yüksek teknolojiye verdiği önem ve yenilikçiliği bir kez daha kanıtlanmıştır. Türkiye’nin ilk sayısal ürün Ar-Ge birimine sahip olan Vestel Komünikasyon, son 3 yılda kişisel bilgisayar montajında da Türkiye’nin lideri konumuna gelmiştir.

Televizyondan beyaz eşyaya, beyaz eşyadan klimaya ve klimadan bilgisayara kadar dünya standartlarında gerçekleşen üretim yelpazesi ile 103 ülkeye ihracat yapılmaktadır. Vestel, özellikle Avrupa’nın en gelişmiş ülkeleri olan; Almanya, İngiltere ve Fransa’da %20 Pazar payına sahipken, dünya üzerinde bu oran %5’i göstermektedir.

vestel markasının tarihçesi 2İç pazardaki başarısının yanı sıra dış pazarlarda da başarısını gösteren Vestel, özellikle 2000 yılında gerçekleştirdiği 548 milyon dolarlık ihracat şampiyonluğu ile hem binlerce kişiye istihdam olanağı yaratmakta hem de ülkemize büyük bir ihracat potansiyeli sağlamaktadır.Vestel Elektronik, Vestelkom ve Vestel Beyaz Eşya fabrikalarında üretilmiş olan tüm ürünlerin dış pazarlara olan satışlarını Vestel Dış Ticaret yürütürken, iç pazar satışlarını ise Grubun diğer şirketi Vestel Pazarlama yürütmektedir.

Vestel Pazarlama, Türkiye’nin coğrafik ve ekonomik yapısından dolayı dört bölge müdürlüğü ve 12 satış müdürlüğü ile faaliyetlerini devam ettirmektedir. Şirketin, Vestel markalı ürünlerinin yanı sıra JVC, Zanussi, Regal ve Moulinex markalı ürünleri de tüketicilerle buluşmaktadır. Bu ürünler Türkiye’nin her köşesinde 531’i showroom ve 393 shop olmak üzere yaklaşık 1500 aktif bayisi ile tüketicilerinin beğenisine sunulmaktadır. Ayrıca 600’ü aşkın da satış sonrası servis merkezi bulunmaktadır.

Yapılan yatırımlar ve gerçekleştirilen ar-ge çalışmaları adeta sloganının bir parçası gibi gözler önüne seriliyor. ‘’Türkiye Vestelleniyor’’. Bu da yetmiyor artık ‘’Dünya Vestelleniyor’’.

Bu konular da ilginizi çekebilir

ödül alan markalar

Yılın En İtibarlı Spor Markası Ödülü Adidas’a

Yılın En İtibarlı Spor Markası Ödülü Adidas’a geldi. 2018 yılının ilk aylarında gerçekleştirilen ödül töreni …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir