Ana sayfa / MARKA / Victoria Secret Marka Tarihi Derinliklerde
victoria secret marka tarihi

Victoria Secret Marka Tarihi Derinliklerde

Victoria Secret Marka Tarihi

Victoria’s Secret markasının bütün hikayesi; Roy Raymond’un sevgilisine süpriz yapmak için bir iç çamaşırı almak istemesi sonucu gittiği bir mağazada doğar. 1947 doğumlu, Tufts Üniversitesi işletme mezunu olan Roy, onca kadının arasında dolaşıp, iç çamaşırı seçmekten rahatsızlık duyar ve kendisiyle aynı durumda olabilecek binlerce erkeği de düşünerek kendi iç çamaşırı mağazasını amaya karar verir. Bunun üzerine Roy, bankadan ve dostlarından aldığı 80 bin dolar sermaye ile 1977’de Polo Alto’da ilk iç giyim markasını açmayı başarır.

victoria secret marka tarihi 1

Mağazasının temellerini ise, kraliçe Victoria döneminin iç çamaşırlarını anımsatan şaşalı, süslü ve çekici modeller üzerine oluşturur. Maranın ismini se kraliçe Viktoria ve prens Albert’in yatak odasından esinlenerek, Victoria’nın sırrı yani Victoria’s Secret olarak isimlendirir. Açtığı ilk mağazasını da Victoria’nın yatak odası tarzında tasarlatıp, hizmete sunar.

Bu marka hakkında markayı neden kurduğunu ve mağazayı da neden açtığını aklından bir an olsun çıkartmayan Roy, erkeklerin mağazada kendilerini rahat hissetmesi için elinden geleni yapar. Hatta ve hatta sırf erkekler daha rahat alışveriş yapsınlar diye, posta ile sipariş verilmesinin önünü açmak için kataloglar bastırır. Bu sayede mağaza ilk senede 500.000 dolar kar elde eder.

1982 yılında, kendi ürünlerini üreten ve artık seri üretime geçen Victoria’s Secret kısa zamanda 6 mağaza, 42 sayfalık bir katalog ve yıllık 6 milyon dolarlık ciroya ulaşır.

Nedeni bilinmese de Roy ani bir kararla Amerikan Limited Grup ile anlaşarak 4 milyon dolara şirketi satar. 1985 yılında satılan firma hızlı bir şekilde büyüyen Victoria’s Secret olur. 80’li yıllarda da milyar dolarlık cirolar ulaşan, durmayan ve hızlı büyüyen bir iç çamaşırı imparatorluğu haline gelir.

Project: Victoria's Secret Store Mall of the Emirates Architect: L Brands Location: Dubai, United Arab Emirates

Bu konular da ilginizi çekebilir

ödül alan markalar

Yılın En İtibarlı Spor Markası Ödülü Adidas’a

Yılın En İtibarlı Spor Markası Ödülü Adidas’a geldi. 2018 yılının ilk aylarında gerçekleştirilen ödül töreni …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

izmir tüp bebek bitcoin satın al